neděle 28. dubna 2024 Vlastislav

FOTO: Moravské divadlo Olomouc znovu zdobí historická ručně tkaná opona

Moravské divadlo znovu zdobí historická ručně tkaná opona s vyobrazením Olomouce. Restaurování se muselo kvůli jejím rozměrům uskutečnit v prostorách Rytířského sálu zámku v Jindřichově Hradci. Opona se na místo vrátila v souvislosti s letošními stými oslavami působení české divadelní scény v Olomouci. Využívána bude při mimořádných příležitostech, řekl ve středu novinářům ředitel divadla David Gerneš. Ručně tkaná reliéfní tapiserie o rozměru 80 metrů čtverečních je podle něj největší na světě.

Moravské divadlo znovu zdobí historická ručně tkaná opona s vyobrazením Olomouce. Restaurování se muselo kvůli jejím rozměrům uskutečnit v Rytířském sále zámku v Jindřichově Hradci. Opona se na místo vrátila v souvislosti s letošními oslavami 100 let působení české divadelní scény v Olomouci. Využívána bude při mimořádných příležitostech, řekl dnes novinářům ředitel divadla David Gerneš. Ručně tkaná reliéfní tapiserie o rozměru 80 metrů čtverečních je podle něj největší na světě.

Opona s monumentálním obrazem Olomouce ze 70. let minulého století je dílem výtvarnice Oluše Vítkové, která ji věnovala svému otci, tehdejšímu řediteli divadla Svetozaru Vítkovi. Výroba trvala čtyři roky, v oponě je zatkáno 35 tisíc metrů kobercové vlněné příze. Poprvé byla tato opona představena 11. června 1976 na premiéře operní inscenace Aida. „Používala se do 90. let, kdy bohužel její technický stav byl už natolik špatný, že musela být svěšena dolů. Poté se potulovala po různých skladech a depozitářích, takže její stav už nebyl uspokojivý. V uvozovkách jsme o ni zakopli v době, když jsme plánovali sté výročí české scény. Přišlo nám jako samozřejmost, že bychom Moravskému divadlu měli vrátit jeho slavnostní oponu," uvedl ředitel divadla Gerneš.

Opravy probíhaly na zámku

Restaurování historické opony se ujala jindřichohradecká firma Ateliér tapisérií s více než stoletou tradicí. Náklady dosáhly 470 tisíc korun. „Slavnostní opona Moravského divadla je povedené a jedinečné dílo jak po stránce výtvarné, tak po stránce technického provedení i použitých materiálů," uvedl jednatel Ateliéru tapisérií Jan Fidler.

Na odborných pracích se podílelo devět zaměstnanců, dalších deset dělalo manipulační práce. Kvůli velkým rozměrům opony se samotné úpravy odehrávaly v Rytířském sále jindřichohradeckého zámku. „Tapisérie byla z rubu i líce vícekrát vyluxována přes krycí síť kvůli možnému poškození a byly tak odstraňovány volné prachové částice. Došlo k demontáži původní potrhané a již nefunkční podšívky," uvedl Fidler. Doplnil, že plocha byla poté několikrát čištěna a je opatřena novou velkoplošnou podšívkou.

Tapiserie zobrazuje výjev historického centra Olomouce

Opona by se neměla stát podle ředitele muzeálním kouskem, divadlo má v plánu ji využívat při premiérách, při slavnostních příležitostech či při zahájení sezony. „Celé centrum Olomouce je na pozadí moravské orlice, tedy znaku města Olomouce. Je poplatná době, dlouho jsme ji však zkoumali a nenašli jsme tam nic ideologického," doplnil ředitel divadla.

Sté výročí vzniku české scény si mělo Moravské divadlo v Olomouci připomínat po celý rok, pandemie koronaviru však převážnou část akcí zrušila. Součástí oslav je i vydání publikace zachycují sto let olomouckého divadla, kniha dnes byla pokřtěna. Autoři v ní zachytili nejen samotnou historii divadla, ale i vzpomínky pamětníků či přehled všech premiér od roku 2000. Kromě dobových fotografií je součástí také kapitola s názvem Nejistá sezona, která je věnována událostem letošního roku.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto MDO

Štítky ČR, divadlo, Olomouc, moravské, opona

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.