Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

ANKETA: Na internetu visí petice za obnovení olomouckého orloje. Podepsali byste?

 
pátek, 29. ledna 2016, 11:36

Na internetu se na začátku ledna objevila, petice, jejíž podepsáním souhlasí dotyčný s uvedením olomouckého orloje do původního stavu, tedy do stavu, jak vypadal před druhou světovou válkou. Během ní byl orloj poškozen a následně přebudován Karlem Svolinským v duchu socialistického realismu.

Petice, která se objevila na internetu 5. 1. 2016 a ihned získala téměř dvě stě podpisů. Poté o její podepsání zájem opadl, do dnešního dne má petice 355 podpisů.

Organizátor petice, Tomáš Strakoš, uvedl na internetu tento popis: "My, níže podepsání občané Olomouce,  i ti,kterým není jedno, jaká je podoba našeho orloje, vyzýváme primátora města, aby bylo zahájeno jednání o obnově původní podoby orloje. Prosím ty,kteří si myslí, že je na čase navrátit podobu připojili svůj podpis," zveřejnil na serveru petice24.com.

U petice se rojí jak souhlasné komentáře, tak i ty odporující: "Současná podoba orloje dává Olomouci něco, co nikde jinde na světě nemají. Opravdu jste ochotni obětovat světový unikát za orloj barokní, kterých je jak ve světě, tak i v republice přece jen podstatně víc?," hlásá uživatel s přezdívkou spideyx v jednom z komentářů na webu petice. Mezi souhlasné komentáře pak patří třeba ten od Marie Koliskové: Budovatelská podoba orloje je v rozporu s dobou, kdy orloj vznikl. Byl rekonstruován násilně a nesmyslně. Nic proti panu Svolinskému, ale k orloji patří apoštolové," napsala.

Olomoucký orloj se nachází na Horním náměstí od 15. století. Ve světě se jedná o unikát, protože ve světě existuje jen pár dalších heliocentrických orlojů. Podle výzkumů byl prostor radnice pro orloj upraven v roce 1474, první písemná zmínka pak existuje od roku 1519.

Orloj byl několikrát přestavován, postupně se na něm objevil třeba sv. Václav, ale třeba i Tři králové na velbloudech. V rozmezí let 1947 – 1955, po zničení orloje za 2. světové války, byl přebudován Karlem Svolinským ze Sv. Kopečku na současný vzhled.

Petice je k dispozici zde.

 

Podpořili byste myšlenku obnovení olomouckého orloje?

 
 
 
 
 
 
 
Celkem hlasovalo 306 čtenářů
 
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Policie hledá agresivního bývalého...

  • Část příspěvku na živobytí se od prosince...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

Reklama
 
 

Kam dál?

Anketa 7 divů Olomouckého kraje je u konce, vyhrál Mariánský sloup v Uničově

pátek, 22. ledna 2016, 14:37

Ve třetím ročníku ankety 7 divů Olomouckého kraje zvítězil Mariánský sloup v Uničově. Může proto nosit titul Největší...

RECENZE: Jak dopadla Renčova ambiciózní Lída Baarová?

čtvrtek, 21. ledna 2016, 10:35

„Nejočekávanější film roku“ je tady! Hlásají velké poutače a plakáty. Jestli nevíte, o co se jedná, tak by to prý měl...

Pražští studenti z DAMU se představí v Olomouci s hrou, inspirovanou brakovou literaturou

pondělí, 18. ledna 2016, 15:44

Mladá generace divadelníků - 11:55 (čti zapět dvanáct) navštíví na přelomu ledna a února Zlín, Brno, Ostravu a Olomouc....