Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Festival ProTibet uvede dokument Svobodná Čína: Odvaha věřit – dokument z prostředí čínských politických represí

 
pondělí, 14. března 2016, 13:42

Festival ProTibet přináší v premiéře do Olomouce strhující dokumentární snímek Svobodná Čína: Odvaha věřit, který se věnuje tématu politických kampaní namířených proti milionům lidí po celé Číně. Promítání začíná v pondělí 14. března v 17:30 v kině Metropol.

Časosběrný dokument Svobodná Čína: Odvaha věřit vypráví dramatické příběhy dvou osob – Jennifer Chengové, bývalé agilní členky komunistické strany Číny a Dr. Charlese Leeho, Američana čínského původu a podnikatele. Oba dva se stanou obětí politické kampaně čínského komunistického režimu proti tradiční meditační praxi Falun Gong. Oba hrdinové filmu zakusili na vlastní kůži mučení v čínských pracovních táborech a věznicích za to, že se odmítli vzdát svého přesvědčení následovat duchovní závazek pravdivosti, soucitu a tolerance.

Film se pouští do detailnějšího rozboru konkrétních ožehavých témat, jako jsou nekalé obchodní praktiky a státem povolené odebírání orgánů politickým vězňům, které končí na mezinárodním trhu s lidskými orgány. Dokument také zkoumá, jak internetové technologie pomáhají bojovníkům za lidská práva v Číně i jinde ve světě v šíření necenzurovaných informací.  Zároveň divákům odpovídá na závažné otázky, kam se ubírá moderní Čína, co se děje za růžovými fasádami pracovních táborů a věznic, jak lidé snášejí strádání ve vězení, jak lze přežít fyzické i psychické mučení nebo zda lze přes tlak zůstat věrný svému přesvědčení.

Film byl promítán v americkém Kongresu či Evropském parlamentu, získal hlavní cenu ve své kategorii na 45. Mezinárodním houstonském filmovém festivalu Palm Beach International Film Festival, nejstarším festivalu nezávislého filmu na světě, kde také získal Zvláštní cenu poroty. Hunter Todd, ředitel festivalu uvedl: „Je to vynikající film. Porotu skutečně zaujal jak po technické stránce, která byla zvládnuta skutečně skvěle, tak i po stránce příběhu. A o to nám tu jde - výjimečným způsobem vyprávět výjimečné příběhy. Nepolitikaříme, jen se snažíme pojmenovat to, co je správné.“

Snímek Svobodná Čína: Odvaha věřit na Festival ProTibet poskytl spolek Lidská práva bez hranic, který je dobrovolným, nevládním sdružením občanů, které spojuje přesvědčení, že lidská práva nemají hranice, jsou nedělitelná a univerzální a že by neměla být nadřazena ekonomicko-politickým zájmům.

Po filmu bude následovat debata, kdy bude divákům připraven prostor na dotazy a otázky.

Tisková zpráva | Foto pixabay.com

Kam dál?

Horní náměstí zasmradí festival olomouckých tvarůžků

pondělí, 14. března 2016, 10:26

Město Olomouc chystá oslavu toho vůbec nejvíc olomouckého. Na prvním ročníku Olomouckého tvarůžkového festivalu mohou návštěvníci...

RECENZE: Všichni v sobě máme kousek Hitlera

neděle, 13. března 2016, 09:41

Film Už je tady zas balancuje na pomezí komedie, dramatu, dokumentu a grotesky, přitom bravurně nastavuje satirickou tvář dnešní...

Nový trabantí film Dana Přibáně jde do kin, v Olomouci bude k vidění...

čtvrtek, 10. března 2016, 13:41

Do českých kin vstupuje film Dana Přibáně Trabantem do posledního dechu o doposud nejnáročnější půlroční expedici tohoto...

Na změněnou trať olomouckého půlmaratonu vyběhne 6200 běžců, o 700...

čtvrtek, 10. března 2016, 13:07

Na konci června vyběhnou do ulic Olomouce tisícovky běžců. Navíc, ve startovním poli druhého největšího českého půlmaratonu bude...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Lišek nakažených prašivinou přibývá. V okolí Boršova už jich bylo nalezeno šest

V okolí Boršova se objevily další lišky nakažené prašivinou. Jejich počet za poslední dny stoupl na šest. Na první případy této nemoci upozornili obyvatelé Homol zhruba před čtrnácti dny. Léčba nakaženého psa vyjde až na dva tisíce korun.

Parkování „Kiss and ride“ řidiči v Brně stále příliš nerozumí, někteří na místech stojí i týden

Někteří řidiči v Brně buď stále nechápou dopravní značení K+R, tedy tzv. Kiss and ride (tedy polib a jeď), nebo ho záměrně ignorují. Na stáních označených touto značkou stojí i několik dní. Stání na Kiss and ride je přitom většinou povoleno maximálně na dobu 5 minut. Brněnští strážníci se proto na neposlušné řidiče intenzivně zaměřují.

Okamura nebude kandidovat v eurovolbách ani z posledního místa

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura nebude kandidovat v květnových volbách do Evropského parlamentu. Původně chtěl být na posledním místě listiny a v případě zvolení přenechat mandát jinému kandidátovi. Podle usnesení předsednictva SPD tento úmysl zpochybnilo ministerstvo vnitra.