neděle 25. února 2024 Liliana

Zrekonstruovaná hřbitovní brána soutěží ve Stavbě roku a Památka roku

Zdařilá rekonstrukce neorenesanční vstupní brány a hřbitovní zvoničky, kterou v loňském roce realizovalo město Prostějov, se utká o přízeň porotců hned ve dvou soutěžích.

„Jsme členy Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Tato organizace vyhlašuje tradičně soutěž Památka roku, kam jsme zrekonstruovanou bránu na městském hřbitově již přihlásili. Věříme, že si tato památka zaslouží pozornost i ocenění ze strany širší, a to i odborné veřejnosti,“ vidí důvod pro účast v soutěži 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová. Dále poputuje přihláška stejného objektu ještě do soutěže Stavba roku, kterou organizuje Olomoucký kraj.

„Vstupní brána a přilehlé objekty hřbitova v ulici Brněnská v Prostějově prošly rozsáhlou opravou spočívající v rekonstrukci samotné brány městského hřbitova, přilehlých zdí, domu správce hřbitova a zvonice. Dále v rekonstrukci vnějšího pláště a navazující nutné vnitřní úpravy včetně nového napojení na dešťovou kanalizaci,“ popisuje detaily renovace památky náměstek primátora Jiří Rozehnal.

Rekonstrukce brány a zvonice na hřbitově v Prostějově představuje významný krok k zvýšení atraktivity této historické památky. Tento projekt není jen o estetické úpravě, ale také o pokračování v neustálé obnově a udržování kvality celého areálu. Hřbitov je místem odpočinku mnoha významných osobností z Prostějova, jako jsou Jiří Wolker, Ondřej Přikryl, Karel a Karla Vojáčkovi nebo rodina Wichterlových a rodina Rolných. Rekonstrukce brány a zvonice tedy představuje důležitý krok k ochraně této významné historické památky.

Město se tímto snaží navazovat i na dílo původního hřbitovního správce Františka Havránka.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto MMPv

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.