neděle 21. dubna 2024 Alexandra

Noc kostelů láká návštěvníky na prohlídku běžně nepřístupných míst a nabízí zajímavý a poutavý program

Přibližuje se patnáctý ročník Noci kostelů, události evropského významu, která přivádí návštěvníky ke dveřím kostelů, kaplí, sborů a dalších modliteben.

V olomoucké arcidiecézi se dosud přihlásilo celkem 199 objektů, což naznačuje, že letošní počet překoná loňský stav 205 kostelů. Tato událost se uskuteční v pátek 2. června 2023.

Jubilejní letošní ročník Noci kostelů se chystá ohlédnout za minulými ročníky, jak co se týče počtu přihlášených kostelů, tak jejich programové nabídky. Tato tradiční událost se vyznačuje tím, že každoročně otevírá dveře nejen katolických kostelů, které jsou nejpočetněji zastoupeny. Přihlašují se také evangelíci, husité, pravoslavní, baptisté, starokatolíci, adventisté sedmého dne a další církevní denominace. Kromě možnosti prohlídky prostorů mimo čas bohoslužby, jako jsou krypty, věže, sakristie, oratoře a další, si organizátoři na mnoha místech připravili zajímavý kulturní program pro návštěvníky.

Návštěvníci v Bílovicích se mohou těšit na pěvecké vystoupení operní zpěvačky Martiny Ondruj Vařákové, která pochází z Nedachlebic. V kostele Narození sv. Jana Křtitele zazní saxofonové kvarteto ve svatyni kaple sv. Václava na Držkové. V Holešově se uskuteční celovečerní pásmo s hudbou, slovem a prezentací o křtu v modlitebně Církve adventistů sedmého dne. Klášterní kostel sv. Františka v Lipníku nad Bečvou přivítá koncert duchovní hudby, který provede ZUŠ Antonína Dvořáka. V kostele sv. Prokopa v Lošticích zazpívá dětský pěvecký sbor. V Hranicích v Kasárnách generála Zahálky a jeho kapli sv. Barbory se bude konat žesťový kvintet vojenské hudby a povídání o vojenských kaplanech. Huštěnovice hostí houslový recitál nebo besedu s řeholní sestrou Marií Janou Pavlou ze SMCB v kostele sv. Anny.

Nabídka akcí v rámci Noci kostelů však nenabízí pouze hudbu. V Konici se můžete podívat na výstavu k 150. výročí svaté Terezie z Lisieux, která je přístupná v kostele Narození Panny Marie. V kostele svatého Bartoloměje v Napajedlích se bude konat program s názvem "Na koloběžce do Madridu". Přednáška o tom, jaký dar může Terezie z Lisieux přinést dnešnímu člověku, se uskuteční v kostele svatého Vavřince v Rudě nad Moravou. Ve Svitavách je plánován lákavý program s názvem "Popelka Nazaretská" v kostele Navštívení Panny Marie. V kostele českobratrské církve evangelické v Hošťálkové proběhne zamyšlení na téma Jan Blahoslav, biskup Jednoty bratrské.

Pořadatelé se nezapomínají věnovat ani dětem. Ty mají možnost navštívit různé tvořivé dílny v kostele svatého Jana Křtitele v Brodku u Přerova. V Horní Studénce se pro kostel svatého Linharta připravilo detektivní pátrání pro děti, výroba obětin a dokonce i troubení z věže. V Zábřehu budou děti mít možnost vidět divadelní scénku v kostele svatého Bartoloměje. Pro unavené poutníky je také připravena občerstvovací nabídka: v poutním areálu tzv. kostela v lese v Bludově si návštěvníci mohou vyzkoušet ochutnávku mešních vín a v Šternberku je k dispozici nabídka šťávy z farní zahrady sester.

Olomouc: utajená kaple i nově otevřený Červený kostel

Základem Noci kostelů zůstává otevření kostelů, které je v mnoha případech obohaceno o možnost navštívit netradiční prostory. V kostele Narození svatého Jana Křtitele ve Slušovicích mají návštěvníci jedinečnou příležitost prohlédnout si věž kostela s kolonií netopýra velkého. Ve Svatobořicích-Mistříně se návštěvníci mohou zúčastnit svěcení zvonice a následně prozkoumat tři zdejší kapličky. V kostele Povýšení svatého Kříže v Blazicích se uskuteční komentovaná prohlídka liturgických textilií. Čechy pod Kosířem nabídnou komentované prohlídky na třech různých místech, a to v kostele svatého Jana Křtitele, v rodinné hrobce rodu Silva-Tarouca a zejména v dosud nerekonstruované zámecké kapli, která se poprvé zapojuje do Noci kostelů. Video sestřih o stavbě moderního kostela bude veřejnosti přiblíženo ve Zlechově v kostele svaté Anny. V kostele svatého Jana Evangelisty v Šumperku budou návštěvníci mít možnost nahlédnout do historie a originálních plánů kostela. Do akce se zapojují také kostel Českobratrské církve evangelické a modlitebna Bratrské jednoty baptistů. V Mohelnici v kostele svatého Tomáše Becketa budou návštěvníci mít možnost prohlédnout si mohelnický betlém.

V Olomouci se v letošní Noci kostelů otevře rekordních 32 objektů. Mezi nimi poprvé zaujme bývalá jezuitská kaple Sodality Panny Marie, královny andělů. Tento unikátní objekt, který se nachází v utajeném prostoru Správního archivu Armády ČR, bude přístupný pouze ve skupinkách během komentovaných prohlídek. Stejně tak veřejnost bude mít možnost po menších skupinách navštívit dosud neznámou řeholní kapli Milosrdných sester svatého Kříže v budově Arcibiskupského paláce. Tato kaple se po více než deseti letech znovu otevírá veřejnosti. Naposledy byla zpřístupněna při výstavě malíře Jana Köhlera, který vyzdobil interiér kaple a arcibiskupského paláce freskami a sgrafity. Další novinkou pro návštěvníky bude nedávno vysvěcená kaple Sestoupení Ducha Svatého v kněžském semináři, která slouží pro bohoslužby řeckokatolické farnosti.

Zahájení jubilejního ročníku Noci kostelů v Olomouci proběhne v opraveném Červeném kostele za přítomnosti zástupců církví a samosprávy. Tento slavnostní moment bude doprovázen koncertem Konzervatoře Evangelické akademie. Červený kostel, který nedávno sloužil jako sklad knih Vědecké knihovny Olomouc, se díky rekonstrukci proměnil v prostor, kde se kultura setkává s veřejností. Tento objekt představuje zářný příklad, jak kostel může sloužit nejen bohoslužebným účelům, ale také jako místo, které obohacuje lidský duch.

Zajímavostí je, že varhany z Červeného kostela byly přemístěny do husitského kostela svatých Cyrila a Metoděje v Chudobíně, který se také účastní Noci kostelů. V Olomouci se očekává velký zájem návštěvníků, nejen kvůli jejímu postavení jako hanácké metropole, ale také díky současnému probíhajícímu Svátku města, který letos slaví 400. výročí svaté Pavlíny.

Soutěž o model katedrály

Město Prostějov společně s přilehlými Čechovicemi, Domamyslicemi a Krasicemi otevře svým návštěvníkům celkem 12 krásných kostelů, kaplí, sborů a modliteben. V Husově sboru budou nejmenší návštěvníci mít možnost zúčastnit se soutěže v hledání symbolů. V kapli svaté Anny se pak vzpomene 150. výročí narození malíře Jana Köhlera a budou k dispozici tradiční projížďky historickým kočárem po Náměstí T. G. Masaryka.

Kroměříž nabídne téměř deset kostelů a kaplí k prohlídce. Dvě kaple se nacházejí na arcibiskupském gymnáziu, jedna na zámku a druhá v klášteře. Kromě toho je zde několik dalších kostelů, jako například kostel Nanebevzetí Panny Marie, kde se návštěvníci mohou těšit na různá vystoupení nejmenších účastníků.

Ve Zlíně, městě s bohatou průmyslovou tradicí, se také otevře několik kostelů. V sále Církve československé husitské, který se nachází v kostele Českobratrské církve evangelické, zazní přednáška o odkazu biskupa Jana Blahoslava k 500. výročí jeho narození společně se zpěvem vybraných písní. V farním kostele svatého Filipa a Jakuba bude kromě prohlídek také možnost prožít, jak Bůh promlouvá skrze modlitbu, bibli, ticho, vztahy, hudbu, tajemství či sny.

Letos budou návštěvníci mnoha zapojených kostelů moci získat tematický leták o křtitelnicích. Tento leták, který má populárně naučnou formu, představuje vybrané křtitelnice zaslané dobrovolníky, které jsou zvláštní a ojedinělé. Dále se prostřednictvím malířských děl leták zabývá tématem křtu. Pro nejmenší návštěvníky je leták doplněn omalovánkou a soutěžním kvízem. Účast na soutěži může samozřejmě přijmout kdokoli, kdo má zájem vyhrát papírovou skládačku katedrály svatého Václava, která již není běžně dostupná.

Další programovou nabídku mohou návštěvníci najít na webových stránkách www.nockostelu.cz nebo v mobilní aplikaci, dostupné jak pro systém Android, tak pro iOS. Nově je také k dispozici vyhledávání nejbližších kostelů pomocí sdílení polohy GPS, při čemž je nutné připojení k internetu.

Noc kostelů se poprvé uskutečnila ve Vídni a její popularita se rozšířila nejen do České republiky, ale také do jiných evropských zemí, jako jsou Švýcarsko, Estonsko, Lotyšsko, Nizozemí a Německo. Na území České republiky je akce koordinována jednotlivými diecézemi v souladu s jejich působností. Projekt Noc kostelů je realizován Arcibiskupstvím olomouckým s štědrým finančním příspěvkem od Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje, Pardubického kraje, statutárního města Olomouce a statutárního města Prostějova. Všem těmto institucím patří velké poděkování.

Jako koordinátor Noci kostelů se již těším na úsměvy všech návštěvníků, které jsou výsledkem nasazení stovek dobrovolníků, a proto jim chci vyjádřit velké poděkování a obdiv. Noc kostelů nabízí nevšední zážitek v oslňující atmosféře ticha a zábavy, a doufám, že všichni prožijí něco vznešeného právě během této události.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Člověk a Víra

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.