pátek 31. března 2023 Kvido

Víkend v Pevnosti poznání bude poprvé patřit Strážcům poznání. Přijďte se za nimi podívat!

Na půdě univerzitního muzea vědy Pevnost poznání v Olomouci vznikla komiksová hra Strážci poznání. Děti se díky ní seznámí nejen s novým vědeckým týmem superhrdinů, ale také s progresivním výzkumem na Univerzitě Palackého. Součástí populárně-naučného projektu ve vizuálním provedení animátorky Jany Růžičkové je i dramatický kroužek, tzv. vědecký dramaťák, který z malých tvůrců učiní autory a herce divadelní verze neohrožených Strážců poznání.

Interaktivní hra má podobu dvacetistránkového průvodce a obsahuje vtipnou sérii úkolů, které rozvíjí příběh Strážců poznání, zároveň ale všechny logické hádanky a kvízy přirozeně váží k expozicím muzea vědy. Děti se mohou těšit na pětičlennou skupinu, do níž patří moudrá sova Woobi, geniální kočka Felis, vynalézavá krysa Rody, mocný čolek Tritus a nebojácná liška Eli. Každý ze Strážců sám o sobě, svým charakterem a činnostmi, představuje danou expozici muzea. Každý z nich je symbolem vědy a poznání. Za jejich vizuálním zpracováním stojí mladá výtvarnice a doktorandka na místní katedře zoologie Jana Růžičková.

 „Studium zoologie je pro mě nevyčerpatelnou studnicí inspirace, ať už to jsou zážitky z terénu anebo jen krajina viděná někde na exkurzi. Když například honíte po lese střevlíka s vysílačkou, vytahujete ptáky ze sítí nebo se uprostřed noci brodíte rybníkem a UV baterkou hledáte spící vážky, máte vždy silné nutkání takové situaci napasovat do komiksu. Ačkoli jsou Strážci poznání teprve na svém počátku, myslím, že zoologické znalosti a zážitky mi při jejich tvorbě poslouží víc než dobře,“ říká autorka vizuální identity Jana Růžičková, která má s komiksovou tvorbou již své bohaté zkušenosti – jako autorka totiž stojí za online komiksem Biotopia ze světa kočkovitých pardanů.   

Dobrodružná cesta za poznáním se nevztahuje pouze k bohatému komiksovému průvodci, děti si v pokladně Pevnosti poznání (17. listopadu 7, areál Korunní pevnůstky, Olomouc) mohou zdarma vyzvednout originální omalovánku, zakoupit komiksový plakát, tričko, batoh anebo se nechat vyfotit u nepřehlédnutelné fotostěny. Programové menu Pevnosti poznání nabízí také zapojení do dramatického kroužku, který děti skrze kreativní aktivity dovede k tvorbě vlastní divadelní hry právě na motivy Strážců.

 „Komiks dokáže nést mnohovrstevné sdělení včetně komplexního příběhu, emocí a ponaučení mnohdy vážně lépe než většina jiných formátů, obzvláště těch pro mladší věkové skupiny. V rámci Strážců poznání také plánujeme komiksy pro starší teenagery i mnohem temnější variantu pro dospělé. Strážci pro nás budou celkově jedním z prostředků vědecké osvěty, ale i popularizace špičkové vědy na naší univerzitě,“ přibližuje programový ředitel Pevnosti poznání Jakub Ráliš dlouhodobý projekt, který by postupem času z komiksového prostředí měl zasáhnout i další média.    

Autoři | Foto Jana Růžičková

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.