Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Gotickou křížovou chodbu zaplní rudá audiovizuální instalace

 
středa, 3. května 2017, 15:00

Speciální audiovizuální instalace Pavla Mrkuse se stane od 3. května do 2. července volnou součástí výstavy V oplatce jsi všecek tajně, která aktuálně probíhá v Galerii Arcidiecézního muzea Olomouc.

Využije prostorové a významové dispozice gotického ambitu, kterou po vzoru tradičních nástěnných maleb oživí o dynamický obraz a zvuk. Instalaci nazvanou R.E.D. zahájí slavnostně ve středu 3. května v 17 hodin v ambitu biskupského Zdíkova paláce sám autor. 

Instalaci vytvořil Pavel Mrkus speciálně pro gotický Ambit. Tématicky osciluje mezi kulturními paradigmaty křesťanské ikonografie a současné, digitálně utvářené vizuality. Jejím základním motivem jsou červená světelná pole.

Z technického hlediska je červená jednou ze tří základních barev současných zobrazovacích technologií, ovšem pro lidské oko je zároveň nejníže viditelnou částí barevného spektra. „Vedle zjevné rituální symboliky se červená barva objevuje také v často protichůdných společenských situacích. Ať již odkazuje jednou k signálním varovným světlům, červenému osvětlení fotokomory, jindy k barvě krve, ornátu, revoluce, červeného vína či třeba pekla nebo červené lucerny, vždy označuje něco mimořádného, vyžadujícího zvláštní pozornost,“ uvedl ke svému dílu Pavel Mrkus. Na významovou mnohovrstevnatost odkazuje také název díla, od prostého označení základní červené barvy, zkratkovitosti zrychleného vnímání informací, formalismu komerčních značek až k šifrám dávných nebo utajených významů. 

Instalaci, která bude v Ambitu přístupná do 2. 7. 2017, podpořila Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Návštěvníci mohou využít toho, že ve středu 3. května bude –  stejně jako každou jinou první středu v měsíci – otevřeno až do 20 hodin.

Čtěte více:

Tisková zpráva
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Policisté téměř po třech letech potvrdili,...

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

Reklama
 
 

Kam dál?

Urbano Latino Festival rozžhaví všechny návštěvníky S-klubu už tento pátek

středa, 3. května 2017, 12:00

Přijďte si i vy užít skvělý večer v rytmu podmanivé latinskoamerické hudby, navíc ve společnosti těch největších...

FOTO: Na Korunní pevnůstce v Olomouci se to hemžilo čarodějnicemi. O zábavu nebyla nouze!

úterý, 2. května 2017, 16:30

Neděle 30. dubna se v areálu olomoucké Korunní pevnůstky nesla již tradičně ve znamení ohňů, čarodějnic, skvělé hudby i...

Vojtěch Dyk se vrací na výstaviště Flora, v nové show se představí jako barman. Soutěžte o lístky!

úterý, 2. května 2017, 15:00

Populárního zpěváka, hudebníka a herce Vojtěcha Dyka přivítá již potřetí pavilon A Výstaviště Flora Olomouc. Ve čtvrtek...