Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Barokní slavnosti oživují to nejlepší z Olomouce

 
pondělí, 30. června 2014, 15:35

Po letech tápání a občasných nekoncepčních výstřelů do tmy se v olomouckém kulturním životě něco povedlo. Projekt, který dokonale zapadá do charakteru našeho města a přitom má mimořádnou schopnost oslovit nejen mimoolomoucké, ale docela klidně i mimoevropské návštěvníky. Tímto projektem jsou Olomoucké barokní slavnosti.

I když bylo město Olomouc utvářeno všemi architektonickými slohy, románským počínaje, je to právě barokní doba sedmnáctého a osmnáctého století, která se nejsilněji projevuje v duchu města, jeho ulic, paláců, chrámů i soch a kašen. Turisté i Olomoučané, kteří se městem procházejí, přitom ale vidí jen vnější stránku barokní kultury. Jakmile se ovšem náhodou dostanou v poledne před radnici a shlédnou ukázky kostýmované opery Tvarůžkové ódy, nechají se zlákat a pak v Konviktu zažijí večeři při barokní hudbě a následně jako vrchol skutečnou barokní či neobarokní operu na unikátní divadelní scéně, pak teprve poznají, co vlastně tato epocha znamenala, jak živá a pestrá byla a jaký měla úžasný smysl pro velká teatrální gesta a dramatickou nadsázku. Studená tvář fasád a skulptur dostává najednou díky barokním slavnostem i živou náplň. Škoda, že to jde jen na oněch čtyřiadvacet večerů.

Velký dík za Olomoucké barokní slavnosti patří souboru Ensemble Damian a především jeho šéfovi, skladateli a libretistovi Tomáši Hanzlíkovi. Daší dík patří městu, které se vloni rozhodlo myšlenku speciálního festivalu podpořit a pomohlo ji uskutečnit. Dík patří také milosrdnému osudu, který nakonec uchránil unikátní repliku barokního divadla Theatrum Schrattenbach.

Kopie barokního divadla, kterou Hanzlík & spol. před lety pracně vytvořili, však totiž vinou intrik a závisti kolegů z některých jiných kateder musela prostory univerzity opustit a skončila kdesi na venkově jako pódium pro hasičské tancovačky. Takže navzdory krátkozrakosti některých akademiků, Theatrum Schrattenbach dnes vtahuje publikum do čarovného děje oper, ve kterých herci vystupují v neuvěřitelných kostýmech Venduly Johnové a zpívají příběhy, které sepsali před třemi staletími dnes většinou zapomenutí skladatelé (s výjimkou letos zařazeného Mozarta a Pasticcia z děl dalších známých velikánů).

Yta innocens, Torso či Endymio, to jsou prostě úžasné hodiny, strávené mimo 21. století a všechny jeho úmorné strasti. Netřeba mluvit o tom, že když po takovém magickém zážitku následuje noční návštěva Sarkandrovy kaple a Michalského chrámu, je to pro každého turistu docela jiné než běžná standardní prohlídka města. Jestli se tedy v tomto městě něco povedlo, barokní slavnosti k tomu nepochybně patří.

 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Devatenáctiletá řidička a dvacetiletý řidič...

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Policie hledá agresivního bývalého...

  • Část příspěvku na živobytí se od prosince...

Reklama
 
 

Kam dál?

V olomouckých parcích se bude přes léto pravidelně promítat

úterý, 10. června 2014, 10:16

Olomoucké parky ožijí přes letní sezonu pravidelným promítáním. První film čeká návštěvníky už tuto sobotu ve...

Divadelní Flora Olomouc nabídne na deseti místech na 60 produkcí

středa, 7. května 2014, 11:24

Divadelníci a hudebníci z osmi zemí zamíří od poloviny května do Olomouce na prestižní přehlídku Divadelní Flora...

Dvořákova Olomouc nabídne světového virtuoza Maiského

středa, 30. dubna 2014, 11:33

Ozdobou letošního ročníku festivalu Dvořákova Olomouc se stane jeden z nejvýznamnějších světových violoncellistů...