Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Hrad Helfštýn se promění v knihovnu pod širým nebem

 
čtvrtek, 25. května 2017, 18:00

Středověký hrad Helfštýn se o nadcházejícím víkendu promění v knihovnu pod širým nebem. Nádvoří hradu zaplní knihy především malých nakladatelství. Akce s názvem Knižní trhy se letos ponese v cestovatelském duchu. Doprovodí ji besedy s autory známých cestopisů, ale i řada workshopů zaměřených na práci knihařů.

Knižní trhy patří na hradě mezi novinky, letos jde o druhý ročník. Kvůli zájmu návštěvníků se rozhodla správa hradu v tradici pokračovat.

Knižní trhy jsou zaměřeny na současnou knižní produkci. "Prostor dostanou především menší nakladatelství zaměřená na uměleckou a vědeckou literaturu. Velký sál H-studia na třetím nádvoří se tak promění v interaktivní knihkupectví, kde se návštěvníci dozvědí vše podstatné přímo od lidí, již se na vzniku publikací podíleli," uvedl kastelán.

Letošní ročník tematicky propojí cestování ve všech možných smyslech tohoto slova. Na Helfštýně budou moci návštěvníci cestovat v čase, prostoru, napříč uměleckými styly nebo od dílny k dílně během představení jednotlivých řemesel Knižních trhů. Součástí programu je i beseda s hosty z cestovatelské oblasti - na Helfštýn přijede spisovatelka Karin Pavlosková, novinář Břetislav Tureček a cestovatel Martin Stiller.

Součástí programu jsou také autorská čtení, která oživí přirozený amfiteátr v hradním psinci. Návštěvníky čeká také řada workshopů, jednotlivá stanoviště nabídnou průřez knihařskými řemesly od lití liter, přes výrobu papíru až po samotné vazby. "Nejmenší návštěvníci si budou moci vyrobit vlastní razítko nebo záložku pod vedením zkušených výtvarníků," dodal kastelán.

Na hrad zamíří také knihovníci z městských knihoven z Přerova a Lipníku nad Bečvou, zájemce seznámí s chystanými novinkami. Lidé budou moci nahlédnout také do zákulisí knihovnické práce. Součástí trhů bude hradní antikvariát, starší knížky si lidé odnesou za splnění připravených úkolů, jako je ražba mince či vytisknutí vlastního poukazu.

Hrad Helfštýn se snaží novinky do programu návštěvnické sezony zavádět téměř každoročně. Novou tradicí se stala například Helfštýnská pouť, zpestření přineslo před lety také exhibiční utkání zápasníků za hradbami, do povědomí se dostává i noční promítání na hradě. Stále nejznámější je hrad ale srpnovým mezinárodním sympoziem kovářů s názvem Hefaiston.

Čtěte více:

Napsal(a) ČTK | Foto Jakub Wittka
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes...

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

Reklama
 
 

Kam dál?

Olomoucká filharmonie bude stávkovat, usiluje o odvolání ředitele

středa, 24. května 2017, 07:30

Odvolání ředitele Moravské filharmonie Olomouc Vladislava Kvapila požadují odboráři tohoto předního symfonického...

VIDEO: Známá olomoucká buskerka Terez Wrau vydává své první album

úterý, 23. května 2017, 16:30

Ve svém unikátním příběhu napsala známá česká muzikantka Terez Wrau další významnou kapitolu. Jako buskerka křižuje...

Legendární česká kapela Lucie vydává po šestnácti letech album

sobota, 20. května 2017, 09:00

Nejslavnější česká kapela Lucie vydá po šestnácti letech nové řadové album EVOLUCIE v původní, nejznámější sestavě....