Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Galerie Šantovka představuje vývoj cyklistiky. Vystavuje více než 70 historických kol

 
středa, 21. června 2017, 07:30

V prostorách nákupní galerie Šantovka probíhá od začátku června unikátní výstava kol. Uskutečnila se u příležitosti výročí 200 let od vynálezu prvního kola zvaného velocipéd.

Více než 70 různých kol, která v průběhu minulých dvou století sloužila nejen jako dopravní prostředek, ale také pomoc při práci, nebo byla možností lepšího pohybu pro handicapované a dokonce hrála i ve filmech, je nyní k vidění v prostorách nákupní galerie Šantovka v Olomouci.

Výstava je rozprostřená po dvou patrech galerie Šantovka a je rozdělena do několika tematických sekcí. Ukazuje úplné počátky kola, tehdy zvaného velocipéd, kde mohou návštěvníci vidět ty nejstarší kousky. Je zde také tabule, kde je znázorněna evoluce kola od jeho vynálezu až do dneška. V další sekci zvané Kolo hvězdou filmového plátna jsou vystavena kola, která se objevila v českých filmech. Například skládačka ze snímku Jak dostat tatínka do polepšovny nebo kolo z období Postřižin.

Jedna z dalších sekcí představuje pracovní kola jako policejní, armádní či cukrářské. K vidění jsou také kola pro dámy a děti, vedle nich trojkolky a koloběžky a nakonec i tandemové kolo pro dva jezdce. V neposlední řadě výstava ukazuje také závodní kola různých typů a z různých dob. Kromě samotných strojů a informačních tabulí jsou na výstavě také prosklené vitríny s historickým cyklistickým vybavení, jako jsou světla, nářadí a náhradní díly. Exponáty budou k vidění do začátku července.

Čtěte více:

 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Policie hledá agresivního bývalého...

  • Část příspěvku na živobytí se od prosince...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

Reklama
 
 

Kam dál?

KULTURA V OLOMOUCI: Šermíři na Sovinci nebo projekt Hanácké svatební koláč

pátek, 16. června 2017, 15:00

Týden se s týdnem sešel a je tu opět nabitý kulturní program pro Olomouc a její okolí. V "menu" na následujících sedm...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Týden plný aut a nabušeného Mitche Buchannona

čtvrtek, 15. června 2017, 13:30

Je čtvrtek a filmoví fanoušci opět míří do kin na premiéry. Premiere Cinemas tentokrát nabídne hned tři – Pobřežní...

Čtrnáctá PechaKucha už tento v pátek, tentokrát pod širým nebem v přístavišti u Envelopy

středa, 14. června 2017, 18:00

V pátek 16. června se bude konat 14. vydání PechaKucha Night Olomouc. Organizátoři tentokrát spojili síly s kapitánem...