Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Olomouckou galerii Caesar obsadily kresby jazzmana Opravila

 
středa, 20. srpna 2014, 14:02

Prostory olomoucké galerie Caesar obsadily kresby olomouckého jazzmana Milana Opravila. Výstava dostala název Jazzman z města želví nálady a je vzpomínkou na jednu z ikon olomoucké hudební scény, zakladatele skupiny Free Jazz Trio. Autora představuje nejen jako svéráznou muzikantskou osobnost, ale rovněž jako osobitého kreslíře a vtipného komentátora olomoucké reality posledních let.

"Uspořádali jsme mu výstavu, neboť jsme zjistili v jeho pozůstalosti, že byl kromě aktivního muzikanta i kreslířem. Dělal spoustu zajímavých kreseb, vtipně komentoval život v Olomouci," řekl dnes galerista Milan Schubert.
   

Pro mnohé byla podoba Opravila, který zemřel na konci roku 2012, jako kreslíře novinkou. "Já jsem ho vnímal pouze jako muzikanta. O jeho malování jsem skoro nic nevěděl, to si dělal spíš pro sebe, skrytě. Je to jeho první výstava," řekl dnes člen kapely baskytarista Luděk Záruba. 
   

Na expozici mohou návštěvníci spatřit například obálky, které autor posílal svým přátelům, k vidění jsou i návrhy novoročních nebo vánočních přání. Nechybějí ani kresby, které posílal kolegům v práci a na kterých komentoval jejich pracovní činnost či události na úřadě. Opravil pracoval na magistrátním stavebním odboru. "Kresby jsou humorné samy o sobě, zároveň je doplňoval humornými texty," dodal Schubert.
   

Milan Opravil byl zakládajícím členem Free Jazz Tria Olomouc, které se v premiéře představilo v únoru 1972. Kapela vznikla ze skupiny moderního jazzu Jazz Q.E.V. vedené pianistou Emilem Viklickým. Po jeho odchodu na vojnu, se zbylé trio rozhodlo pokračovat dál bez piana a změnit stylové zaměření na free jazz. Z kapely Opravil později odešel ze zdravotních důvodů. Free Jazz Trio však funguje na olomoucké scéně dál.

Zdroj: ČTK

 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Šimon Pelikán myslí ekologicky, Olopunč bude...

  • Policie hledá agresivního bývalého...

  • Část příspěvku na živobytí se od prosince...

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

Reklama
 
 

Kam dál?

Dny evropského dědictví míří do Olomouce 3.-7.9.2014

úterý, 19. srpna 2014, 14:57

Akce Dny evropského dědictví kařdým rokem otevírá co nejvíce architektonických, archeologických a sakrálních památek,...

Olomoucké divadelní prázdniny začnou již příští týden

pondělí, 18. srpna 2014, 11:07

Pátý ročník Olomouckých divadelních prázdnin je rekordní, bude totiž trvat sedm dní a nabídne celkem sedm představení....

Lístky na koncert Calleji jsou nakonec zdarma,zájem byl minimální

úterý, 12. srpna 2014, 10:08

Koncert jednoho z nejvyhledávanějších tenoristů Josepha Calleji v Prostějově se oproti původním plánům pořadatelů...