Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

PŘEHLED: Letošní Jeden svět odtajnil program. Podívejte se, co nabízí

 
pátek, 9. března 2018, 18:00

Téměř čtyři desítky českých měst přivítají během března a dubna další ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Výjimkou nebude ani Olomouc, kde se brány promítacích sálů otevřou mezi 19. – 24. březnem. Program divákům nabídne více než dvacet projekcí českých i zahraničních dokumentů a debat, které propojuje téma společenských změn.

Za sexpertem do kina Metropol

Hlavní program festivalu bude rozvržen mezi tři promítací místa – diváci mohou opět navštívit Kino Metropol a sál Divadla hudby v Muzeu umění Olomouc, nově nabídne své prostory i Divadlo na cucky. Slavnostní zahájení proběhne 19. března v 18 hodin v kině Metropol za přítomnosti tlumočníka znakového jazyka. Následovat bude projekce snímku Nic se neodpouští. Dokument natočený v koprodukci Belgie, Francie a Maroka reflektuje očima marocké sloupkařky teroristický útok na redakci časopisu Charlie Hebdo a způsob, jakým se následně aktérka s událostí vyrovnávala, aniž by slevila ze svých osobních přesvědčení.

V době stále bolestivě živé vzpomínky na zavražděného investigativního novináře Jána Kuciaka je o to aktuálnější slovenský snímek režisérky Terezy Nvotové Mečiar. Průřez divokými devadesátými léty dává Nvotová do paralely k současnému stavu Slovenska a nedávné události jí dávají až nepříjemně za pravdu. Chvilkový oddech od tíživých témat nabídne film Zeptejte se sexperta, který očima 93letého sexuologa představí zkostnatělé smýšlení o sexu v Indii. Audiovizuálně jedinečný dokument Azurová následně podá svědectví o ničivém dopadu lidské činnosti na mořský svět. Film je opatřen titulky pro neslyšící, spolu se snímky Mečiar a Zeptejte se sexperta je navíc english friendly. Posledním bodem programu, který bude v kině Metropol uveden, je speciální relaxovaná projekce snímku Teorie rovnosti, který v rámci cyklu Český žurnál řeší stále aktuálnější otázku nerovného postavení mužů a žen. Tato projekce je více uzpůsobena divákům s mentálním postižením nebo epilepsií díky tlumenému světlu, tiššímu zvuku a možností volně se pohybovat po sále.

Silné ženy, migrantská krize i dezinformace v Muzeu umění Olomouc

Vůbec první projekcí 19. ročníku festivalu bude v sále Divadla hudby Muzea umění Olomouc Švéd v žigulíku, příběh švédského kapitalisty bojujícího s větrnými mlýny v ruské automobilce Lada. Pozoruhodnou podívanou slibuje kontroverzní Hranice práce Apoleny Rychlíkové. Dokument očima publicistky Saši Uhlové zkoumá pracovní podmínky ve špatně placených zaměstnáních v České republice. Film bude vybaven titulky pro neslyšící. Chybět nebude ani téma migrantskou krizi, kterou tematizuje holandský dokument Cizinec v ráji. A u krize ještě zůstaneme s filmem Rádio Kobaní a hlavní protagonistkou, kurdskou reportérkou Dilovan. Život na pozadí válečného konfliktu je náročný sám o sobě, co potom po založení rádio, které má ostatním předávat informace i energii. Německá Básnířka zase ukáže, že odvaha a talent dokáží překonat i muslimský konzervatismus. Sílící hlasy ženské síly potvrzuje i film Poslední svého druhu. V centru dění se diváci seznámí s fotoreportérkou, která brojí proti vyvražďování zvířat a ilegálnímu pytláckému obchodu.

Méně závažnými, ovšem společensky relevantními tématy, se zabývají filmy Rebelská střední v Berlíně a PreKrim. První ukazuje cestu problémovým středoškolákům skrze alternativní školní systém, druhý se po vzoru knihy Philipa K. Dicka Minority Report zabývá společností, která za pomoci moderních technologií dokáže předvídat zločiny ještě předtím, než se stanou. O zakončení festivalu se postará netradiční snímek Náš nový prezident, který na sestřihu útržků z ruských televizí demonstruje způsob, jakým se v dnešním světě skrze média šíří falešné informace.

Vítejte v Divadle na cucky!

Nové prostory Divadla na cucky vykreslí divákům dětství a dospívání neslyšícího Tobiase a jeho boj za respekt k neslyšícím. Dokument Neslyšící syn proto bude opatřen titulky pro neslyšící, pofilmové debaty se bude účastnit také tlumočník znakového jazyka. A dětských protagonistů bude více. Příběh malého chlapce obtěžkaného břemenem reinkarnace vypráví film Stát se tím, kým jsem byl. Do problematiky rodičovství se ponoří snímek Nerodič, který skrze výpovědi svých hrdinů představí různé podoby rodiny a rozdílné názory na otázku, zda mít v dnešní době děti. Opačné téma akcentují AsexuaLOVE, film představující skupinu lidí, kteří o žádnou formu vztahu nestojí.

Pestrost letošního programu dokládají i další tři snímky, které na první pohled nemohou být odlišnější, mezi řádky je ale pojí zastřešující téma Aktualizace systému. Za hranicemi možností je příběhem moderní gymnastky, která fyzicky i psychicky trpí během přípravy na olympiádu. Tohle je Kongo pracuje s několika úhly pohledu na současnou Demokratickou republiku Kongo, zemi plnou kontrastů a nejdéle trvajícího konfliktu světa. Film Na ostří s Tupými noži líčí problematický boj za práva amerických indiánů skrze vyprávění jedné rodiny.

Tematicky pestrý, nabídkou filmů rozsáhlý, zábavný i angažovaný – takový bude 19. ročník festivalu Jeden svět v Olomouci. Pro více informací sledujte webové stránky https://www.jedensvet.cz/2018/olomouc a Facebook Jeden svět Olomouc, začínáme už za dva týdny!

Tisková zpráva

Kam dál?

KULTURNÍ PŘEHLED: Bláznivá chorvatská komedie, koncerty, hostující...

pátek, 9. března 2018, 15:00

O víkendu se můžete s dětmi zajít podívat na vystoupení Michala Nesvadby. V týdnu je pak ne výběr ze dvou koncertů, divadelního...

Řeč neuronů, divotvorné rostliny i optické klamy. Pevnost poznání zve...

čtvrtek, 8. března 2018, 19:30

Jak porozumět řeči neuronů a co by psaly na Facebook největší mozky historie Newton nebo Einstein? Interaktivní hry, optické...

I letos proběhne v Olomouci čtyřiadvacetihodinové čtení z Bible....

čtvrtek, 8. března 2018, 10:30

Čtyřiadvacetihodinové čtení bible, koncert izraelské zpěvačky Jasmin Lévyové či filmové projekce nabídne letošní ročník festivalu...

Muzeum umění v Olomouci vystaví výjimečné obrazy českých i německých...

středa, 7. března 2018, 21:00

Výjimečné kresby a grafiky českých i německých autorů 19. až 20. století jsou ozdobou nové výstavy Muzea umění v Olomouci. Díla...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým přírodním podmínkám a dostatečnému dešti je aktuálně ve skvělé formě.

Na webu Mirošovic byl zveřejněný výsledek eurovoleb, už byl stažen

Na webu Mirošovic byl včera odpoledne krátce zveřejněný výsledek eurovoleb v této středočeské obci. Výsledky hlasování o Evropském parlamentu lze přitom v celé EU, tedy i v České republice zveřejňovat až v neděli před půlnocí, kdy už odhlasují voliči ve všech členských státech. Podle kraje šlo o chybu volební komise. Výsledky z webu po upozornění krajského úřadu zmizely, řekla vedoucí oddělení správních agend Středočeského kraje Eva Jůzová.