Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pevnost poznání zve na Den vojenské historie, bohatý program je přichystán pro děti i dospělé

 
úterý, 1. května 2018, 16:30

Na období studené války, otázku civilní obrany či jaderné bomby se v sobotu zaměří Pevnost poznání v Olomouci. Akce s názvem Den vojenské historie - studená válka představí návštěvníkům například dobové obleky civilní ochrany, ale i plán ochrany Olomouce v tomto období.

Chybět nebude ani promítání dokumentu o historii jaderné bomby. Muzeum přiblíží návštěvníkům toto téma zábavně-vzdělávací formou, akce je určena i pro nejmenší zájemce, informovali dnes zástupci Pevnosti poznání.

„Připravili jsme ukázky dobových kostýmů civilní obrany, tematické stolní hry i videohry, promítání dokumentu o historii jaderné bomby, karikatury a dobové vtipy o studené válce nebo ukázky plánů a map Olomouce z období studené války," uvedl koordinátor historické sekce Tomáš Arnold. Na návštěvníky čeká také seminář na téma Co dělat v případě jaderného útoku?, vyzkoušet si budou moci také aplikaci ukazující následky shození bomby na libovolné město.

Den vojenské historie se koná v muzejní expozici Věda v pevnosti. Ve venkovním areálu Korunní pevnůstky, ve které Pevnost poznání sídlí, bude pro návštěvníky připraven další program s názvem Zahrajem si na vojáky, který bude v režii spolku Muzeum olomoucké pevnosti. "Zájemci si zde budou moci vyzkoušet například střelbu ze vzduchových, airsoftových a laserových zbraní a minohledačku, naučí se základy zdravovědy a topografie a pokusí se bezpečně projít minovým polem," uvedla ředitelka spolku Markéta Záleská. Více informací o programu lze nalézt na stránkách Pevnosti poznání.

Pevnost poznání, interaktivní muzeum Univerzity Palackého, byla otevřena v dubnu 2015, vybudování stálo přes 150 milionů korun. Kromě sekce Věda v pevnosti zaměřené na historii vojenství se zde nachází také expozice Živá voda, Rozum v hrsti a Světlo a tma. Muzeum se hned po otevření zařadilo mezi hojně navštěvované turistické cíle v Olomouckém kraji. Loni jej navštívilo 84.000 platících návštěvníků.

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

FOTO: Pálení čarodějnic na Korunní pevnůstku přilákalo stovky lidí

úterý, 1. května 2018, 10:30

Parádní pálení čarodějnic se vším všudy jste si užili, pokud jste zamířili v pondělí na Korunní pevnůstku v Olomouci. Slunečné a...

Dnešní večer bude po celém Česku patřit tradičně pálení čarodějnic....

pondělí, 30. dubna 2018, 18:00

Na řadě míst země se dnes rozhoří vatry a ohně, na nichž se budou symbolicky upalovat čarodějnice. Dávná tradice je spojena se...

Třiapadesátý ročník Academia Film Olomouc skončil, hlásí rekordní...

pondělí, 30. dubna 2018, 09:00

Academia Film Olomouc překonal divácký rekord – do jádra dění dorazilo přes 7 000 návštěvníků. Mezinárodní populárně-vědecký...

FOTO: Lomená galerie ožila novými výtvory

neděle, 29. dubna 2018, 16:00

Lomená galerie se v pátek 27. dubna začala vybarvovat novými uměleckými díly. V rámci třiapadesátého ročníku Academia Film...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VW má majitelům aut v Dieselgate podle soudu zaplatit 636 milionů

Nárok na odškodnění 636 milionů korun pro majitele vozů koncernu Volkswagen v tzv. kauze Dieselgate uznal zatím nepravomocně Obvodní soud pro Prahu 8. Naftové vozy koncernu byly vybaveny softwarem, který sloužil k manipulaci s emisemi. Volkswagen má jedné části majitelů aut podle březnového verdiktu zaplatit 533 milionů, oznámila firma Safe Diesel, která tyto poškozené zastupuje. Rozsudek má k dispozici. Dalších 103 milionů korun dostanou podle verdiktu poškození zastupovaní firmou DieselGate, uvedl server Lidovky.cz. Škody Auto, která v kauze také figuruje, se rozhodnutí netýká. Volkswagen se odvolá.

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdílet

Opravdový unikát uvedla na trh v květnu letošního roku největší česká zásilková fotoslužba – HappyFoto. Představila novou aplikaci, ve které zákazník může své fotoprodukty nejenom tvořit, ale i sdílet. Například fotoknihu, které se už několik let těší obrovské oblibě, si může mezi svým chytrým telefonem, webovým prohlížečem či stolním počítačem libovolně přenášet a upravovat. HappyFoto je jedinou firmou, která tuto službu v České republice nabízí.

Hry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátové

Složitá jednání má před sebou město České Budějovice a Jihočeský kraj. Problém se týká pozemků u Letiště České Budějovice. Majitelem pozemků, na kterých bude podle některých letiště finančně závislé, je Jihočeský kraj. I přesto, že jsou v akciové společnosti oba celky padesátiprocentními vlastníky, dostávají pozemky kraj do výhodnější pozice.