Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pevnost poznání zve na Den vojenské historie, bohatý program je přichystán pro děti i dospělé

 
úterý, 1. května 2018, 16:30

Na období studené války, otázku civilní obrany či jaderné bomby se v sobotu zaměří Pevnost poznání v Olomouci. Akce s názvem Den vojenské historie - studená válka představí návštěvníkům například dobové obleky civilní ochrany, ale i plán ochrany Olomouce v tomto období.

Chybět nebude ani promítání dokumentu o historii jaderné bomby. Muzeum přiblíží návštěvníkům toto téma zábavně-vzdělávací formou, akce je určena i pro nejmenší zájemce, informovali dnes zástupci Pevnosti poznání.

„Připravili jsme ukázky dobových kostýmů civilní obrany, tematické stolní hry i videohry, promítání dokumentu o historii jaderné bomby, karikatury a dobové vtipy o studené válce nebo ukázky plánů a map Olomouce z období studené války," uvedl koordinátor historické sekce Tomáš Arnold. Na návštěvníky čeká také seminář na téma Co dělat v případě jaderného útoku?, vyzkoušet si budou moci také aplikaci ukazující následky shození bomby na libovolné město.

Den vojenské historie se koná v muzejní expozici Věda v pevnosti. Ve venkovním areálu Korunní pevnůstky, ve které Pevnost poznání sídlí, bude pro návštěvníky připraven další program s názvem Zahrajem si na vojáky, který bude v režii spolku Muzeum olomoucké pevnosti. "Zájemci si zde budou moci vyzkoušet například střelbu ze vzduchových, airsoftových a laserových zbraní a minohledačku, naučí se základy zdravovědy a topografie a pokusí se bezpečně projít minovým polem," uvedla ředitelka spolku Markéta Záleská. Více informací o programu lze nalézt na stránkách Pevnosti poznání.

Pevnost poznání, interaktivní muzeum Univerzity Palackého, byla otevřena v dubnu 2015, vybudování stálo přes 150 milionů korun. Kromě sekce Věda v pevnosti zaměřené na historii vojenství se zde nachází také expozice Živá voda, Rozum v hrsti a Světlo a tma. Muzeum se hned po otevření zařadilo mezi hojně navštěvované turistické cíle v Olomouckém kraji. Loni jej navštívilo 84.000 platících návštěvníků.

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

Chorvatské volejbalové duo Rene Sain a Bernarda Ćutuk v Olomouci...

úterý, 1. května 2018, 13:30

Úsměv od ucha k uchu a neskutečná obětavost, to je doména Rene Sain. Bernardu Ćutuk charakterizují zase rány jako z děla nejen...

FOTO: Pálení čarodějnic na Korunní pevnůstku přilákalo stovky lidí

úterý, 1. května 2018, 10:30

Parádní pálení čarodějnic se vším všudy jste si užili, pokud jste zamířili v pondělí na Korunní pevnůstku v Olomouci. Slunečné a...

Motorkář jel moc rychle, podklouzlo mu přední kolo a zranil se, do...

pondělí, 30. dubna 2018, 19:30

Čtyřiačtyřicetiletému řidiči motorky Yamaha YZF R1 v levotočivé zatáčce v důsledku nepřizpůsobení rychlosti jízdy podklouzlo...

Dnešní večer bude po celém Česku patřit tradičně pálení čarodějnic....

pondělí, 30. dubna 2018, 18:00

Na řadě míst země se dnes rozhoří vatry a ohně, na nichž se budou symbolicky upalovat čarodějnice. Dávná tradice je spojena se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nedaleko Prahy hoří les ve skalách nad Vltavou, nejezdily vlaky

Nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy hoří les v těžko přístupném terénu. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S plameny bojoval i vrtulník, který kolem 17:30 odletěl, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Po 16:30 se podařilo dostat požár pod kontrolou.

Velký pátek: Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Zažíváme nejtišší den v roce

Dnes je Velký pátek a křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a jeho vykupitelskou smrt. V katolických kostelech jsou obřady na památku jeho umučení a bohoslužby se konají také v evangelických sborech. Velký pátek je v Česku zároveň státním svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna v řadě.

FOTO: V Česku se objevily plyšové hračky, které jsou pro děti nebezpečné

Plyšoví pejsci, kteří dovedou i štěkat, mohou okouzlit nejedno dítě. Podle České obchodní inspekce (ČOI) jsou ale tyto dva konkrétní typy pro nejmenší děti nebezpečné. A to hned z několika důvodů.