Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Chci v Olomouci budovat komunitu vrhačů seker a vytvořit zábavné místo, říká Efraim

 
úterý, 12. června 2018, 10:30

Vlastimil Efraim je nadšenec, který na Dolním náměstí v Olomouci začátkem června otevřel místo s názvem Bulzajz, kde zvědavci můžou vyzkoušet soutěžit ve vrhu sekerou. Cílovou skupinou jsou všichni, kdo chtějí vyzkoušet něco nového anebo se jen pobavit. Do sklepních prostor vedle potravin Klárka jsme zavítali i my, s Efraimem, který svoje příjmení používá jako přezdívku, jsme si popovídali a pořídili pár fotek.

Název Bulzajz vychází z angličtiny, jako Bull’s-eye se totiž označuje střed terče. Právě střed terče by měl být místem, do kterého by se při soutěžení ideálně měla zaseknout sekera. Ještě než se k mohutnému smrkovému terči dostaneme, musíme si zvolit zbraň, které budeme věřit. „Když přijdou hodně malé děti, tak jim většinou dám tomahawk, ale pro starší jsou tady kromě seker k mání i sekáčky na maso nebo mačety,“ říká Efraim, ale já se radši rozhodnu pro starou dobrou sekeru, která není nijak speciální, kterou znám, a která na mě tedy z nabízených nástrojů působí nejdůvěrněji.

Jakmile máme vybrány svoje zbraně, jdeme na čáru, která je od terče vzdálená asi tři metry. „Hoď to normálně přes rameno, přes ucho, instinktivně do terče,“ končí zkušený vrhač nepříliš rozsáhlý úvod do házení sekerou. Hned první sekera mi skončila přesně ve středu terče, takže to v chlapáckém kolektivu sice uznale zahučelo, ale při dalších hodech jsem si potvrdil, že to bylo jenom štěstí nováčka. Pak už to totiž bylo složitější a střed jsem mockrát netrefil.

Druhů her je docela dost, návštěvník si jejich pravidla může pročíst přímo na místě. Klasika se jmenuje Lumber Jack a spočívá v tom, že soutěžící musí naházet 21 bodů dřív než ten druhý, ale zároveň nesmí hodit víc než 21, jinak prohrává. Kromě házení seker, mačet, sekáčků nebo hřebíků se může závodit i v zatloukání hřebíků na co nejmenší počet úderů.

„Nejde mi o to, abych tady tvořil nějakou konkurenci, chci prostě vybudovat komunitu. Byl bych rád, kdyby si ke mně lidi chodili na pohodu zaházet a popovídat si u toho se známýma,“ představuje svou vizi Vlastimil Efraim. „Ideálně bych chtěl otevřít podobné místo i v dalších městech, aby mezi sebou tyhle komunity mohly jednou soutěžit,“ pokračuje.

„Moje cílová skupina je docela široká, věkově to nejde úplně přesně určit, ale vrhat sekery ke mně chodí rodiny s úplně malými dětmi, pak mladí lidi, kteří jsou v Olomouci třeba na rozlučce se svobodou anebo firmy, které vrhání seker pojmou jako teambuilding místo nějakého bowlingu nebo exit game,“ vyjmenovává Efraim. „Výhodou je, že u vrhání seker v žádném případě nerozhoduje věk, síla nebo třeba pohlaví jedince. Děti tady vyhrávají nad dospělými, holky tady porážejí chlapy,“ říká.

Házet sekerami s Bulzajz můžete buď na místě, kde jsme byli i my, tedy na Dolním náměstí v Olomouci vedle potravin Klárka, ale Efraimovy služby si můžete objednat třeba i na soukromou párty nebo oslavu, kam dorazí se svou mobilní klecí. Víc informací o vrhání seker v Olomouci najdete zde.

Vizitka autora

 

Ivo Spisar

Redaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz

 

Kam dál?

Filmy, kvízy, koncerty i sportovní odpoledne. Projekt Zaparkuj opět...

pátek, 8. června 2018, 10:30

Filmové projekce, tančírny, sportovní odpoledne, koncerty i vědomostní soutěže pod širým nebem nabídne letos Olomoučanům...

Hranice plánují postavit nízkonákladový zimní stadion, město za něj...

úterý, 5. června 2018, 21:00

Hranice na Přerovsku plánují postavit nízkonákladový zimní stadion. Vyrůst by měl v Žáčkově ulici, kam jsou soustředěny sportovní...

Na Korunní pevnůstce se koná Funfest. Nabídne parkuristy i Maxim...

pondělí, 4. června 2018, 21:00

Děti, dospělí, všichni! Zábava pro celou rodinu, to je Funfest! Nový festival už 17. června v Olomouci v prostorách Korunní...

Na Letňáku budou slavit konec školního roku hudbou, přijede Pekař...

pondělí, 4. června 2018, 13:30

Kulturní areál Letního kina Olomouc startuje začátek léta hudebním festivalem. Prázdniny se nezadržitelně blíží a proto se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.