Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Čtvrtý ročník knižního veletrhu LITR ovládne od pátku do neděle olomoucký Konvikt

 
středa, 19. září 2018, 19:00

Autorským a uměleckým publikacím i nízkonákladovému vydávání knih a časopisů bude od pátku do neděle patřit olomoucký Konvikt. Konat se zde bude čtvrtý ročník knižního veletrhu s názvem LITR. Prodejní veletrh představí nejen autorské knihy, umělecké artefakty, ale i exkluzivní papírové výrobky, které produkují malí nezávislí nakladatelé nebo samotní autoři, tedy výtvarníci, spisovatelé, ilustrátoři či grafičtí designéři. Informovala o tom mluvčí veletrhu Veronika Zapatová.

„Hlavní program festivalu tvoří prodejní veletrh...“

Přehlídka se letos poprvé koná v Konviktu, Uměleckém centru Univerzity Palackého. Stěhuje se sem z kulturního a komunitního centra W7 ve Wurmově ulici. „Hlavní program festivalu tvoří prodejní veletrh. V sobotu a v neděli se formou vlastních prodejních stánků představí více než 30 malých nezávislých nakladatelů, výtvarníků a umělců z celé České republiky," uvedla mluvčí. Zastoupen bude například časopis Fotograf, literární měsíčník HOST, dětský časopis Raketa, knihkupectví PageFive, ArtMap, komiksové nakladatelství No Ordinary Heroes či nakladatelství Labyrint nebo Take Take Take.

Petr Švolba, Jasmin Schaitlová nebo Matěj Frank

Součástí veletrhu budou také dvě kolektivní výstavy v Galerii v Podkroví zaměřené na knižní tvorbu. Ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví zde bude vystaveno 17 vítězných knih soutěže Nejkrásnější české knihy. První veřejné vystavení vybraných autorských knih v této galerii čeká také bývalé studenty Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UP.

Dosud nejobsáhlejší výstavní program v historii veletrhu zahájí v pátek hned dvě vernisáže v Galerii XY na Dolním náměstí, kde se představí dlouholetý architekt veletrhu LITR, sochař Petr Švolba, a vídeňská umělkyně Jasmin Schaitlová společně s opavským rodákem Matějem Frankem. Ve Vitríně Deniska na ně naváže instalace laureáta ceny Jindřicha Chalupeckého Romany Štětiny. Po roce se na LITR vrací Jan Šrámek, aby odhalil dvě nové velkoformátové ilustrace, které se věnují již neexistujícím realizacím z prostředí Olomouce.

Součástí veletrhu budou tvůrčí dílny pro děti i dospělé. „V průběhu veletrhu si budou moci návštěvníci vyzkoušet techniku horkou ražbou, zúčastnit se kurzu závodní rychlokresby, vytvořit originální potisky na textil, osvojit si rozmanité techniky kaligrafie nebo si opravit starou rozpadlou knihu," doplnila Zapatová. Veletrh LITR doprovodí po celou dobu jeho konání také hudební vystoupení. Více informací o veletrhu najdete zde.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Na Univerzitě Palackého vznikla odborná publikace 
mapující dějiny...

středa, 19. září 2018, 18:00

Historici Univerzity Palackého v Olomouci (UP) zpracovali dějiny města Litovle. Téměř sedmi set stránková dvousvazková kolektivní...

Zfetovaný muž se zákazem řízení ujížděl u Grygova policistům, s autem...

středa, 19. září 2018, 13:30

V úterý večer chtěli olomoučtí policisté zkontrolovat řidiče, který jel z Olomouce směrem do Grygova. Ten však na jejich...

Olomoucké ANO probouzí zimák z klinické smrti

středa, 19. září 2018, 12:00

Nad zchátralou budovou zimního stadiónu v Olomouci se začíná blýskat na lepší časy. Hnutí ANO už v olomouckém zastupitelstvu...

Strážníci jeli na Janského ulici k trojici feťáků, kteří si stříleli...

středa, 19. září 2018, 10:30

Obvykle vyjíždění strážníci Městské policie k nálezu injekčních stříkaček, v úterý 18. října po poledni jeli na místo, kde se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Poslance Feriho napadli dva muži, byl převezen do nemocnice

Poslance TOP 09 Dominika Feriho dnes odpoledne napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice neznámých mužů. Zraněný Feri byl převezen do nemocnice. Poslanec o tom informoval na twitteru. "Policie po pachatelích pátrá," řekl ČTK policejní mluvčí Vladislav Malcharczik.

První termín přijímacích zkoušek byl dosud úspěšnější

Mezi průměrnou úspěšností z prvního a druhého termínu jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory středních škol byly v minulých letech rozdíly od jednoho do deseti procentních bodů. Uchazeči, kteří využili možnosti konat zkoušky dvakrát, měli lepší výsledek spíše z prvního termínu. Výjimkou byl v roce 2017 test z matematiky pro čtyřleté obory a loni testy z češtiny pro víceletá gymnázia, ve kterých žáci uspěli v průměru lépe až napodruhé.

Ochladí se až příští víkend, kdy přijde místy vydatný déšť

Teplé počasí vydrží i v následujících dnech, podle meteorologů bude v příštím týdnu až nezvykle teplo. Ochladí se na jeho konci, kdy odpolední teploty klesnou místy až o deset stupňů Celsia. V závěru týdne bude také pršet, srážky by mohly být místy i vydatné. Celkově bude období od 22. dubna do 19. května teplotně průměrné, srážkově pak slabě nadnormální nebo normální. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes na webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).