Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Čtvrtý ročník knižního veletrhu LITR ovládne od pátku do neděle olomoucký Konvikt

 
středa, 19. září 2018, 19:00

Autorským a uměleckým publikacím i nízkonákladovému vydávání knih a časopisů bude od pátku do neděle patřit olomoucký Konvikt. Konat se zde bude čtvrtý ročník knižního veletrhu s názvem LITR. Prodejní veletrh představí nejen autorské knihy, umělecké artefakty, ale i exkluzivní papírové výrobky, které produkují malí nezávislí nakladatelé nebo samotní autoři, tedy výtvarníci, spisovatelé, ilustrátoři či grafičtí designéři. Informovala o tom mluvčí veletrhu Veronika Zapatová.

„Hlavní program festivalu tvoří prodejní veletrh...“

Přehlídka se letos poprvé koná v Konviktu, Uměleckém centru Univerzity Palackého. Stěhuje se sem z kulturního a komunitního centra W7 ve Wurmově ulici. „Hlavní program festivalu tvoří prodejní veletrh. V sobotu a v neděli se formou vlastních prodejních stánků představí více než 30 malých nezávislých nakladatelů, výtvarníků a umělců z celé České republiky," uvedla mluvčí. Zastoupen bude například časopis Fotograf, literární měsíčník HOST, dětský časopis Raketa, knihkupectví PageFive, ArtMap, komiksové nakladatelství No Ordinary Heroes či nakladatelství Labyrint nebo Take Take Take.

Petr Švolba, Jasmin Schaitlová nebo Matěj Frank

Součástí veletrhu budou také dvě kolektivní výstavy v Galerii v Podkroví zaměřené na knižní tvorbu. Ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví zde bude vystaveno 17 vítězných knih soutěže Nejkrásnější české knihy. První veřejné vystavení vybraných autorských knih v této galerii čeká také bývalé studenty Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UP.

Dosud nejobsáhlejší výstavní program v historii veletrhu zahájí v pátek hned dvě vernisáže v Galerii XY na Dolním náměstí, kde se představí dlouholetý architekt veletrhu LITR, sochař Petr Švolba, a vídeňská umělkyně Jasmin Schaitlová společně s opavským rodákem Matějem Frankem. Ve Vitríně Deniska na ně naváže instalace laureáta ceny Jindřicha Chalupeckého Romany Štětiny. Po roce se na LITR vrací Jan Šrámek, aby odhalil dvě nové velkoformátové ilustrace, které se věnují již neexistujícím realizacím z prostředí Olomouce.

Součástí veletrhu budou tvůrčí dílny pro děti i dospělé. „V průběhu veletrhu si budou moci návštěvníci vyzkoušet techniku horkou ražbou, zúčastnit se kurzu závodní rychlokresby, vytvořit originální potisky na textil, osvojit si rozmanité techniky kaligrafie nebo si opravit starou rozpadlou knihu," doplnila Zapatová. Veletrh LITR doprovodí po celou dobu jeho konání také hudební vystoupení. Více informací o veletrhu najdete zde.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Sobota v Lanovém centru Proud bude patřit Oslavě 100 let vzniku...

úterý, 18. září 2018, 15:00

V sobotu 22. září se v Lanovém centru Proud oslaví 100 let od založení republiky. Těšit se můžete na bohatý program pro děti i...

V Olomouci se dnes koná beseda s Branislavem Konrádem a trenéry HC...

úterý, 18. září 2018, 10:30

Dnes od půl šesté se koná beseda s trenéry A-týmu Janem Tomajkem a Zdeňkem Motákem a gólmanskou jedničkou Kohoutů Branislavem...

Vlastivědné muzeum ke 100. výročí vzniku Československa chystá dvě...

pondělí, 17. září 2018, 16:30

Vlastivědné muzeum v Olomouci nachystalo ke 100. výročí vzniku samostatného československého státu hned dvě výstavy – Od Zborova...

Plumlovské Vinobraní nabídne kromě koštu vína i koncerty Jaroslava...

pondělí, 17. září 2018, 09:00

Letošní ročník Plumlovského Vinobraní bude probíhat na nádvoří plumlovského zámku v sobotu 22. září. Kromě tradičního koštu vína...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdílet

Opravdový unikát uvedla na trh v květnu letošního roku největší česká zásilková fotoslužba – HappyFoto. Představila novou aplikaci, ve které zákazník může své fotoprodukty nejenom tvořit, ale i sdílet. Například fotoknihu, které se už několik let těší obrovské oblibě, si může mezi svým chytrým telefonem, webovým prohlížečem či stolním počítačem libovolně přenášet a upravovat. HappyFoto je jedinou firmou, která tuto službu v České republice nabízí.

Hry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátové

Složitá jednání má před sebou město České Budějovice a Jihočeský kraj. Problém se týká pozemků u Letiště České Budějovice. Majitelem pozemků, na kterých bude podle některých letiště finančně závislé, je Jihočeský kraj. I přesto, že jsou v akciové společnosti oba celky padesátiprocentními vlastníky, dostávají pozemky kraj do výhodnější pozice.

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí, tedy například na služby typu Airbnb. Sněmovna dnes schválila vládní novelu, která to předpokládá. Největší boj se mezi poslanci strhl o stanovení maximální výše poplatku. Dolní komora nakonec nepřijala návrhy, aby vzrostl razantněji, než jak navrhoval kabinet. Předloha, jejíž schválení vítá Asociace hotelů a restaurací ČR, nyní zamíří k posouzení do Senátu.