úterý 21. května 2024 Monika

Pád Antikrista Moravského divadla se představí v Národním divadle

Rekordních osmnáct představení v průběhu jediného měsíce nabídne dvanáctý ročník Festivalu hudebního divadla Opera 2015. Bude mezi nimi i Pád Antikrista v režii Jana Antonína Pitínského a v hudebním nastudování Miloslava Oswalda. Inscenace souboru opery a operety Moravského divadla Olomouc se festivalového uvedení v pražském Národním divadle dočká v neděli 25. ledna v 19 hodin.

Inscenace opery Viktora Ullmanna Pád Antikrista se od své české premiéry v říjnu 2014 setkává s  pozitivními ohlasy a kritikami. „Olomoucké nastudování Pádu Antikrista imponuje. Smysl projektu stvrzuje mimořádná kvalita hudebního nastudování,“ uvedl Josef Herman, člen výboru Jednoty hudebního divadla, která festival Opera pořádá. „Účast na této přehlídce považuji za něco, v co jsem od začátku věřil a doufám, že publikum pozitivně zhodnotí naši práci a uměleckou úroveň. Pád Antikrista je výjimečný titul, který není v repertoáru Moravského divadla obvyklý, a proto považuji úspěch této inscenace u odborné veřejnosti za velké zadostiučinění pro náš soubor,“ zdůraznil umělecký šéf souboru opery a operety Moravského divadla Olomouc, dirigent Miloslav Oswald. „Této opeře jsem od začátku věřil. Podobné inscenace má smysl vytvářet a nabízet,“ doplnil Jiří Přibyl, který v Pádu Antikrista ztvárňuje roli Hlídače.

Olomoucký soubor opery a operety se na Festivalu hudebního divadla představil naposledy před dvěma lety s inscenací Donizettiho opery Lucia di Lammermoor. Ta se nakonec stala třetím divácky nejúspěšnějším titulem přehlídky. Miloslav Oswald věří, že diváci podobně vstřícně přijmou také Pád Antikrista. „Festivalové publikum je operně zběhlé a zkušené. Určitě není jednoduché, získat si jeho pozornost, dokáže ale ocenit poctivou práci a být vděčné, pokud se mu něco líbí. Držím nám proto všem palce,“ sdělil Oswald.

Festival hudebního divadla Opera je jediná periodická přehlídka reprezentativních inscenací všech českých a moravských profesionálních operních souborů. Koná se od roku 1993 každé dva roky na pražských scénách, především v Národním a ve Stavovském divadle. Je jediným festivalem svého druhu ve střední Evropě a těší se značné prestiži. Součástí festivalu je udílení cen Libuška. Za Moravské divadlo Olomouc se z tohoto ocenění naposledy radoval v roce 2011 Jakub Kettner za ztvárnění Escamilla v inscenaci Carmen. V minulosti toto ocenění získali sólisté olomoucké opery a operety Magda Málková a Pavel Stejskal či režisér Michael Tarant.

O programu festivalu více na: www.festival-opera.cz

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.