úterý 21. května 2024 Monika

Moravské divadlo láká na větší počet premiér

Moravské divadlo Olomouc navýší v příští sezoně počet premiér. Předplatitelé se mohou těšit na třináct titulů. Čtrnáctá novinka, činoherní inscenace Svatba Krečinského, je zařazena mimo předplatné.

Mezi největší taháky bude patřit česká premiéra opery Pád Antikrista, baletní provedení Dvořákovy Rusalky či uvedení baletu Spartakus na hudbu Arama Chačaturjana. V činohře se mohou diváci těšit například na Amadea v režii Michaela Taranta. Novináře o tom informovali zástupci divadla.

Loni divadlo uvedlo na scénu 11 premiér. "Naposledy jsme uvedli 13 premiér v sezoně 2008 až 2009. Bude to velmi náročné, budeme potřebovat hodně tolerance a dobrého plánování," uvedl ředitel divadla Pavel Hekela.Podotkl, že k navýšení počtu titulů přispěla i kvalitní nabídka. Divadlo navíc poprvé svým předplatitelům nabídne zdarma jako bonus muzikálové představení Šakalí léta. 

Tradičně nejvíce premiér nabídne v nové sezoně soubor činohry, v plánu má sedm titulů. Příští divadelní sezonu činohra zároveň otevře, v září uvede komedii Najdeme se na Ztracené, která je psána přímo pro olomoucký soubor. Návštěvníci divadla se dočkají také inscenací známých filmových děl, muzikálu Šakalí léta v režii Luďka Golata a populární komedie s Vlastou Burianem U pokladny stál. V plánu je například také inscenace romantické prózy Emma slavné anglické spisovatelky Jane Austenové. 

Soubor opery a operety chystá českou premiéru opery německo-židovského skladatele Viktora Ullmanna Pád Antikrista. "Koncertně již byla opera uvedena, poprvé však bude ztvárněna scénicky. Režie se ujme uznávaný režisér Jan Antonín Pitínský," řekl umělecký šéf souboru Miloslav Oswald. Protiváhou k tomuto náročnějšímu titulu budou v příštím divadelním roce operety Hraběnka Marica a Rose Marie a také slavná komická opera Gioacchina Rossiniho Lazebník sevillský. 

Baletní soubor pro olomoucké diváky chystá taneční ztvárnění klasické Dvořákovy opery Rusalka. "Je to jeden z nejkrásnějších a nejhranějších titulů. Povedlo se mi najít zajímavou cestu, bude to mystický pohled plný symboliky a erotična," řekl šéf baletního souboru Robert Balogh, který nastuduje také druhý premiérový titul příští sezony, velký hrdinný balet Spartakus na hudbu Arama Chačaturjana. Podle Balogha to bude první uvedení tohoto baletu na olomoucké scéně. (ČTK)

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.