Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Ožijí olomoucké městské parky? Univerzita spouští projekt Zaparkuj

 
úterý, 29. dubna 2014, 15:40

Rozsáhlé olomoucké parky by se mohly stát v budoucnu centrem pravidelných sportovních, kulturních či společenských akcí. Chce je oživit Univerzita Palackého, která společně s radnicí a Výstavištěm Flora pracuje na projektu Zaparkuj. Do sadů chce přivést všechny věkové kategorie.

Projekt chce univerzita otestovat už příští týden během majálesu, který část aktivit přesunul do Bezručových sadů. Novináře o tom dnes informovali zástupci univerzity, města a výstaviště. "Olomouc má mimořádnou parkovou zónu, která nemá obdoby nejen na Moravě,ale i v zemi. Chceme, aby se parky začaly pravidelně užívat a staly semístem setkávání. Testovacím kolem bude příští týden majáles, kdy chcemezjistit, jaké aktivity do nich můžeme dostat. Není to přitom zaměřeno jenna studenty, ale i rodiny s dětmi či seniory," řekl dnes novinářůmprorektor univerzity Petr Bilík.

Během majálesu v úterý 6. května zaplní Bezručovy sady 45 akcí. Návštěvníci tam najdou sportovní a outdoorové aktivity, létající kolo, rafty, paintballovou střelnici, open-air čajovnu, výstavy či desítky stánků studentských a neziskových organizací. Chybět nebudou ani workshopy či scéna pro začínající hudebníky. Park pod středověkými hradbami se rozdělído čtyř zón. Kromě Bezručových sadů počítá projekt s oživením Smetanových a Čechových sadů. Do parků chtějí organizátoři především přitáhnout pravidelné sportovní, kulturní i vzdělávací akce pro všechny věkové kategorie. Během května se pod značkou projektu ve Smetanových sadech uskuteční akce Férová snídaně a doprovodný program k Muzejní noci. "V ideálním případě budou například senioři vědět, že každou druhou sobotu si v parku mohou zacvičit pod odborným vedením, a rodiny s dětmi budou počítat, že na ně každouneděli čeká piknik s literárním čtením," doplnil koordinátor projektu Ondřej Martínek. Na projektu nyní pracuje desítka dobrovolníků z řad studentů, z nichž většina působí v různých neziskových organizacích. Podle zástupců univerzity by se poté jeho výslednou podobou mohla inspirovat i ostatní města v zemi.

Historie olomouckých městských parků sahá do 20. let 19. století. Rozloha zeleného prstence tvořeného Smetanovými, Čechovými a Bezručovými sady se postupně rozrostla na více než 47 hektarů. Hlavní aleje měří téměř 2500 metrů. (ČTK)

 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kluziště na Dolním náměstí je mimo provoz....

  • Policisté téměř po třech letech potvrdili,...

  • Řidička, která ráno skončila se svým autem v...

  • Řidič si to hasil v Olomouci rychlostí přes...

Reklama
 
 

Kam dál?

Jarní Flora se povedla. Přitáhla přes 75 tisíc návštěvníků

pondělí, 28. dubna 2014, 11:57

Jarní etapu největší a nejstarší tuzemské květinové výstavy Flora si nenechalo ujít více než 75 tisíc návštěvníků....

Moravské divadlo láká na větší počet premiér

sobota, 26. dubna 2014, 11:23

Moravské divadlo Olomouc navýší v příští sezoně počet premiér. Předplatitelé se mohou těšit na třináct titulů. Čtrnáctá...

Komiksoví kreslíři vzdali v Olomouci hold Saudkovi

sobota, 26. dubna 2014, 10:55

Desítka komiksových tvůrců z celé země v pátek v centru Olomouce vzdala hold králi českého komiksu Kájovi Saudkovi....