Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Politolog Jakub Lysek hodnotí povolební situaci v Olomouci

 
čtvrtek, 18. října 2018, 15:00

Politologovi Jakubu Lyskovi z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci jsme položili pět otázek týkajících se povolební situace v Olomouci.

Jak hodnotíte výsledek povolebního vyjednávání?

Tak on byl očekávatelný, ale k drobné změně přece jen došlo. Koaliční strany vyměnily ČSSD za hnutí spOLečně. Je to celkem pragmatické řešení, protože tak mohou poukazovat na jakousi novost koalice.

Jakub Lysek (1989) je politolog a asistent na Katedře politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Odborně se zabývá lokální samosprávou, volebním chováním a kvantitativním výzkumem v politologii.

Která koaliční strana podle vás vytěžila z koalice nejvíce?

Záleží, jestli to budeme brát dle křesel, nebo dle programových priorit. V případě toho druhého se ještě ukáže, kolik se stranám podaří splnit ze svého programu. Jinak bych řekl, že je koalice asi dobrým kompromisem pro všechny. Možná mohla ODS více tlačit na ANO a získat více, možnosti obejití vítěze tu byly a jsou. Tou dohodou, o které se tu spekuluje, ztratila páku, ale zase měla jistotu účasti v radě města.

Jak hodnotíte situaci, že se Matouš Pelikán, ač byl na druhém místě kandidátky, stal náměstkem primátora, zatímco lídr kandidátky za KDU-ČSL Ladislav Šnevajs je neuvolněný člen Rady města Olomouce?

Možná je potřeba, aby KDU-ČSL vyměnila tváře.

Myslíte si, že se změní na radnici „klientelistická” atmosféra, proti které chce bojovat hnutí spOLečně?

To se uvidí při každodením hlasování. Spíše než na dobro politiků věřím na institucionální pravidla, která se zavedou z hora, například registr smluv, nebo záznamy ze zastupitelstva či hlasování, tak aby občané měli možnost věřejné kontroly. Jinak tisíce let již platí poučka, že politici hlasují zejména s ohledem na své vlastní zájmy až v první řadě. 

Jak hodnotíte obsazení křesel v závislosti na kompetenci jednotlivých náměstků?

Ono se to takto říci nedá, jde o to, aby politici měli vize. Odbornost pak zajistí magistrát a příslušné jeho odbory. Navíc si netroufám někoho předem odsuzovat nebo jej naopak vychvalovat. Uvidíme až v průběhu volebního období. 

Vizitka autora

 

Ivo Spisar

Redaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz

 
Foto Pixabay.com, Facebook Jakub Lysek

Kam dál?

Čeští vojáci se v Afghánistánu stali terčem bombového útoku, jeden z...

čtvrtek, 18. října 2018, 10:30

V Afghánistánu bylo dnes zraněno při útoku na hlídku pět českých vojáků. Jeden byl zraněn těžce, po operaci je mimo ohrožení...

Prostějovští vojáci pomstili tři kolegy, kteří byli zabiti v...

středa, 17. října 2018, 09:12

Rotmistr Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš s Patrikem Štěpánkem byli zabiti při sebevražedném útoku u letecké základny Bagrám...

FOTO/ VIDEO: Byla podepsána nová koaliční smlouva, podívejte se na...

úterý, 16. října 2018, 10:26

Nová koaliční smlouva byla na radnici podepsána dnes po deváté hodině dopolední. Smlouvu podepisovali Miroslav Žbánek za ANO,...

Nepodvádíme lidi falešnými slevami, sázíme na fantastický přístup,...

pondělí, 15. října 2018, 10:00

Jen během mojí půlhodinové návštěvy se v optice protočily tři zákaznice, které odcházely jak s novými brýlemi, tak s širokým...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Vysílání z nedělní demonstrace na ČT vidělo čtvrt milionu lidí

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245 tisíc diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize.

POLITOLOGOVÉ: Letná Babišovi vadí, voliče ANO ale nemusí ovlivnit

Nedělní protivládní demonstrace na pražské Letné, která byla dosud největším občanským protestem od listopadu 1989, podle oslovených politologů znamená pro premiéra Andreje Babiše (ANO) nepříjemnou situaci a poškozenou image u části domácí veřejnosti i v zahraničí. K jeho demisi ale nepovede. A to zda ovlivní rozložení voličských preferencí s dosud jasně dominujícím hnutí ANO, nelze v tuto chvíli odhadnout, záležet podle nich bude na více faktorech. Vyplývá to z dnešní ankety mezi politology. Sněmovní volby, které rozhodnou o příští vládě, se mají konat v řádném termínu v roce 2021.

Premiér je překvapen. Čím víc peněz dáváme, tím jsou lidé nespokojenější, říká

Čím více peněz dala vláda do platů, investic nebo vědy a výzkumu, tím více jsou lidé nespokojenější, uvedl dnes k nedělnímu protivládnímu protestu na pražské Letné premiér Andrej Babiš (ANO). K demonstraci, která byla zřejmě největší od roku 1989, se Babiš vrátil na závěr svého dnešního projevu na Konferenci ekonomických diplomatů v Černínském paláci a vyjádřil v něm přesvědčení, že Česko se nikdy nemělo tak dobře jako nyní.