Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Politolog Jakub Lysek hodnotí povolební situaci v Olomouci

 
čtvrtek, 18. října 2018, 15:00

Politologovi Jakubu Lyskovi z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci jsme položili pět otázek týkajících se povolební situace v Olomouci.

Jak hodnotíte výsledek povolebního vyjednávání?

Tak on byl očekávatelný, ale k drobné změně přece jen došlo. Koaliční strany vyměnily ČSSD za hnutí spOLečně. Je to celkem pragmatické řešení, protože tak mohou poukazovat na jakousi novost koalice.

Jakub Lysek (1989) je politolog a asistent na Katedře politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Odborně se zabývá lokální samosprávou, volebním chováním a kvantitativním výzkumem v politologii.

Která koaliční strana podle vás vytěžila z koalice nejvíce?

Záleží, jestli to budeme brát dle křesel, nebo dle programových priorit. V případě toho druhého se ještě ukáže, kolik se stranám podaří splnit ze svého programu. Jinak bych řekl, že je koalice asi dobrým kompromisem pro všechny. Možná mohla ODS více tlačit na ANO a získat více, možnosti obejití vítěze tu byly a jsou. Tou dohodou, o které se tu spekuluje, ztratila páku, ale zase měla jistotu účasti v radě města.

Jak hodnotíte situaci, že se Matouš Pelikán, ač byl na druhém místě kandidátky, stal náměstkem primátora, zatímco lídr kandidátky za KDU-ČSL Ladislav Šnevajs je neuvolněný člen Rady města Olomouce?

Možná je potřeba, aby KDU-ČSL vyměnila tváře.

Myslíte si, že se změní na radnici „klientelistická” atmosféra, proti které chce bojovat hnutí spOLečně?

To se uvidí při každodením hlasování. Spíše než na dobro politiků věřím na institucionální pravidla, která se zavedou z hora, například registr smluv, nebo záznamy ze zastupitelstva či hlasování, tak aby občané měli možnost věřejné kontroly. Jinak tisíce let již platí poučka, že politici hlasují zejména s ohledem na své vlastní zájmy až v první řadě. 

Jak hodnotíte obsazení křesel v závislosti na kompetenci jednotlivých náměstků?

Ono se to takto říci nedá, jde o to, aby politici měli vize. Odbornost pak zajistí magistrát a příslušné jeho odbory. Navíc si netroufám někoho předem odsuzovat nebo jej naopak vychvalovat. Uvidíme až v průběhu volebního období. 

Vizitka autora

 

Ivo Spisar

Redaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz

 
Foto Pixabay.com, Facebook Jakub Lysek

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

FOTO/VIDEO: Rok 1918 připomínají v Olomouci před radnicí dobové fotky

čtvrtek, 18. října 2018, 13:30

Dvě desítky panelů s dobovými fotografiemi byly instalovány před budovou radnice v historickém centru Olomouce, kde připomínají...

Čeští vojáci se v Afghánistánu stali terčem bombového útoku, jeden z...

čtvrtek, 18. října 2018, 10:30

V Afghánistánu bylo dnes zraněno při útoku na hlídku pět českých vojáků. Jeden byl zraněn těžce, po operaci je mimo ohrožení...

V Olomouci přibylo dalších osm kamenů zmizelých. Připomínají rodinu...

středa, 17. října 2018, 22:00

Osm kamenů zmizelých přibylo v olomoucké městské části Chválkovice. Připomínají osudy členů rodiny Evy Grossmannové, kteří byli...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jednodenní, vícedenní či celosezónní skipasy – jak si dobře vybrat?

Lyžaři mají na výběr z různých druhů skipasů – jednodenních, vícedenních nebo na celou sezónu. Díky propojování a modernizaci lyžařských areálů platí některé skipasy i pro více středisek. Na co si ale dávat pozor?

Hřib odmítl podpořit akci svazu bojovníků za svobodu

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), Praha mu ani nezapůjčí sál. Hřib to uvedl na twitteru a serveru Aktuálně.cz informaci potvrdil předseda svazu Jaroslav Vodička. ČSBS chtěl na Staroměstské radnici uspořádat akci k 80. výročí okupace Československa nacistickým Německem. Svaz v poslední době čilí kritice například kvůli tomu, že ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování demonstrací.

Trump dnes vyhlásí stav nouze, aby mohl postavit hraniční zeď

Americký prezident Donald Trump chce ještě dnes exekutivním nařízením vyhlásit stav nouze, aby mohl bez souhlasu Kongresu USA získat peníze na stavbu zdi na hranicích Spojených států s Mexikem. Trump to oznámil na dnešním briefingu v Bílém domě. Očekává se, že jeho rozhodnutí vyvolá sérii žalob. Jednat může i Kongres, aby však zneplatnil prezidentův dekret, musí zákonodárci příslušné usnesení schválit dvoutřetinovou většinou, což komentátoři považují za nepravděpodobné.