Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Novým starostou Šumperka je Tomáš Spurný z hnutí Pro Šumperk

 
sobota, 3. listopadu 2018, 13:00

Starostou Šumperka se stal Tomáš Spurný ze sdružení lidovců a nezávislých kandidátů s názvem Pro Šumperk. Do čela radnice jej dnes zvolilo 26 z 27 zastupitelů. V Šumperku se na vytvoření koalice domluvilo vítězné hnutí ANO, hnutí Šumperáci a kandidátka Pro Šumperk, ve 27členném zastupitelstvu mají 13 hlasů. Většinu koalici zajistila jedním mandátem Irena Jonová z ČSSD. Šumperku jako okresnímu městu v Olomouckém kraji sestavení koalice trvalo nejdéle.

Z místostarosty starostou

Spurný byl dosud ve městě místostarostou. Kromě něj navrhla jedna ze zastupitelek na tento post také Irenu Jonovou, která ale nesouhlasila. „Děkuji za tuto volbu, která mi dává neuvěřitelně silný mandát, je to pro mne velká pocta," uvedl Spurný. Poukázal na to, že pro město bude nadcházející období složité i kvůli náročným investicím.

Jonová se stala díky 21 hlasům první místostarostkou, do funkce ji navrhli Šumperáci. „Koalici jsem se rozhodla podpořit, znám osobnosti, kteří kandidovali za Šumperáky, intenzivně se s nimi pracovně stýkám," řekla Jonová. „V době patové situace, kdy jsme se nedokázali dohodnout, jsme přišli s nadstranickou, tmelící, všemi respektovanou dámou paní Jonovou. Tu jsme poté navrhli i na funkci první místostarostky. Nám nešlo o placené funkce, prosadili jsme si obsazení v co nejvíce městských komisích," řekl lídr Šumperáků Ondřej Polák.

Druhým místostarostou se stal Jakub Jirgl z hnutí ANO, podpořilo jej 17 zastupitelů. ANO v devítičlenné radě obsadí celkem čtyři místa, dalšími radními se stala Jana Rybová Kunčarová, Martin Hoždora a Radan Volnohradský. Za Šumperáky byl do rady kromě Jonové zvolen Radovan Auer a Ondřej Polák. Pro Šumperk obsadil dvě místa, kromě starosty Spurného obsadil místo v radě Michael Kohajda. „Sedm radních je zcela nových a dva zůstávají. Díky osobě pana Kohajdy a pana Spurného byla zachována kontinuita," doplnil Polák.

První ANO, druzí Šumperáci

Volby ve městě vyhrálo hnutí ANO, získalo šest mandátů. Hnutí Šumperáci, které skončilo druhé, má čtyři zastupitele, sdružení Pro Šumperk tři mandáty. Podle Poláka byla účast v koalici původně nabídnuta čtvrtému subjektu, a to ODS, která získala dva mandáty. V koalici ODS nakonec není, ale zástupci města se s nimi podle Poláka dohodli na konstruktivní spolupráci.

Povolební vyjednávání ve městě byla složitá. Podepsalo se na tom množství stran, které se dostaly do zastupitelstva, a rozdrobení mandátů. V Šumperku kandidovalo 15 stran a hnutí, nejvíc ze všech okresních měst v kraji. Do zastupitelstva se jich dostalo devět. Roli hrál i postoj některých uskupení vůči ANO, které volby vyhrálo. Nepomohla ani návštěva hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO), jenž přijel na první vyjednávání. Vliv hejtmana se podepsal i na tom, že vyjednávací tým opustil lídr ANO Martin Janíček, vzdal se i pozice kandidáta na starostu.

V zastupitelstvu usednou i čtyři zástupci Sdružení PRO-Region a Nezávislí, Nezávislá volba má tři mandáty, SPD a komunisté po dvou mandátech.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Šumperk, Facebook Pro Šumperk

Kam dál?

Koaliční dohoda bude v Zábřeze podepsaná již zítra

středa, 24. října 2018, 21:00

K podpisu koaliční dohody, která vedle personálního obsazení rady města či zásad spolupráce obsahuje také programové priority...

Kraj přispěje politickým vězňům na léky. Chceme ulehčit život těm,...

úterý, 23. října 2018, 18:00

Političtí vězni dostanou od hejtmanství Olomoucké kraje příspěvek na nákup léků a zdravotních pomůcek. V rozpočtu máme na tyto...

Politolog Jakub Lysek hodnotí povolební situaci v Olomouci

čtvrtek, 18. října 2018, 15:00

Politologovi Jakubu Lyskovi z Katedry politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci jsme...

Čeští vojáci se v Afghánistánu stali terčem bombového útoku, jeden z...

čtvrtek, 18. října 2018, 10:30

V Afghánistánu bylo dnes zraněno při útoku na hlídku pět českých vojáků. Jeden byl zraněn těžce, po operaci je mimo ohrožení...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Greenpeace vtrhlo na valnou hromadu ČEZ. Jedna z aktivistek přišla v převleku za uhlí

Dnešní valnou hromadu energetické společnosti ČEZ přerušil na 45 minut protest aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Do sálu kongresového centra Cubex, kde se akce koná, vniklo ve 12:45 šest aktivistů. Další dvacítka zůstala stát v přísálí nad schodištěm. Protestovali proti možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Na výzvu policie budovu v poklidu opustili.

GLOSA: Vážně se na drahém koncertě světové kapely máme spokojit se špatným zvukem?

Zvuk byl strašný… fronty před vstupem… přestřelená kapacita. Tahle slova, to už je takřka evergreen. Evergreen řady větších koncertů a festů. V posledních týdnech je slýchávám častěji, než je běžné, na čemž ale není nic zvláštního, prostě se teď koná mnoho monstr akcí. Vede to však k jedné úvaze…

Hospodářská zvířata v těchto dnech nesmí cestovat více než 600 kilometrů, rozhodli veterináři

Státní veterinární správa rozhodla, že v následujících dnech (s platností od dnešního dne) nesmí být odbavovány zásilky hospodářských zvířat na větší vzdálenost než 600 kilometrů. Důvod je více než zřejmý, očekávaná vedra.