Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Hrušce a Lužicích půjdou lidé znovu k volbám, nová zastupitelstva se tam rozpadla

 
pátek, 9. listopadu 2018, 15:00

V Olomouckém kraji čekají dvě obce nové komunální volby. Jde o Hrušky na Prostějovsku a Lužice na Olomoucku. Informaci přinesl Český rozhlas Olomouc, potvrdil to Peter Garláthy z olomouckého krajského úřadu. Důvodem je to, že měsíc po řádných volbách se v nich rozpadla nově zvolená zastupitelstva. Obce čeká do března, kdy by měly být vyhlášeny nové volby, stagnace. Nemohou do té doby například rozhodovat o investicích.

„Návrh na vyhlášení nových voleb jde přes krajský úřad. Nahlášeny máme Hrušky a Lužice. Je možné, že se ještě někde zastupitelstva rozpadla, ale nemáme o tom oficiální informace," uvedl Garláthy.

V Lužicích na Olomoucku kandidovalo 12 samostatných kandidátů a sdružení Lužice - místo pro život. Volilo se tam sedm zastupitelů. Podle starosty obce Jaroslava Žaludy počet zastupitelů klesl pod pět a tím byly dány důvody pro podnět k podání nových voleb. „Důvodem rezignace nebylo to, že bychom se nedohodli. Šlo o to, že výsledek voleb byl podle nás nespravedlivý," řekl dnes Žaluda. Podotkl, že podle něj byli ve volbách preferováni oproti nezávislým kandidátů lidé, kteří byli ve sdružení. „Našim jediným důvodem bylo, že naši občané jasně vyjádřili, koho by na obci chtěli. Minimálně tři se tak do zastupitelstva nedostali jen kvůli tomu, že kandidovali sami za sebe," doplnil dosavadní starosta. Jiná situace byla v Hrušce na Prostějovsku, kde si voliči vybírali z kandidátních listin tří sdružení. I tam se volilo sedm zastupitelů. Podle starosty Davida Barneta kandidátka, která získala tři mandáty, tyto mandáty včetně náhradníků složila. „Poklesl tak zákonný počet zastupitelů pod pět," řekl dnes Barnet. K důvodem se nechtěl starosta vyjadřovat, obec je podle něj názorově nesourodá. Nové volby byly v obci vyhlášeny již před čtyřmi lety, tehdy to bylo podle Barneta však z jiných důvodů. „Pro nás to nyní znamená půl roku stagnace, udržovací stav," podotkl starosta.

Další termín voleb by měl být podle dosavadních informací v březnu příštího roku. Do té doby podle Garláthyho nemohou obce nic schvalovat. Do doby než bude zvoleno nové vedení, bude funkci podle zákona o obcích vykonávat nově zvolený starosta a místostarosta. „V obcích, kde se nestihl starosta zvolit, neboť zastupitelé nebyli usnášeníschopní, bude tuto funkci vykonávat starosta, který byl starostou do konce předchozího volebního období," doplnil Garláthy. Podle něj pokud budou volby v březnu, obce by se mohly dočkat nového vedení přibližně v polovině dubna.

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

Patnáct stížností, které napadaly volby v Olomouckém kraji, neuspělo....

čtvrtek, 8. listopadu 2018, 07:30

Soudy k dnešnímu dni zamítly či odmítly všech patnáct stížností napadající komunální volby v Olomouckém kraji.

Primátorem Přerova se stal Petr Měřínský z ANO

úterý, 6. listopadu 2018, 07:30

Primátorem Přerova je ode dneška lídr vítězného hnutí ANO Petr Měřínský, kterého na ustavujícím zasedání zvolili 18 z 35 hlasů...

Olomouc má oficiálně nového primátora. Dnes se jím stal Miroslav...

pondělí, 5. listopadu 2018, 10:54

Primátorem Olomouce je ode dneška lídr vítězného hnutí ANO Miroslav Žbánek, kterého na ustavujícím zasedání zvolilo...

Novou starostkou Jeseníku se stala Zdeňka Blišťanová ze sdružení...

sobota, 3. listopadu 2018, 16:00

Novou starostkou Jeseníku byla ve čtvrtek na ustavujícím zasedání zastupitelstva zvolena dosavadní místostarostka Zdeňka...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku Mette Frederiksenovou neoslovila jeho nabídka ohledně koupě Grónska. Informovala o tom agentura Reuters. Dánští politici na odřeknutí návštěvy reagují s údivem. Zprávu o tom, že Trump uvažuje o koupi autonomního území Dánska a největšího ostrova na světě se zhruba 56 tisíc obyvatel, zveřejnil minulý týden americký list The Wall Street Journal.

Česko si připomene srpen 1968 a 1969, Milion chvilek chystá pochod

V Česku se dnes chystají desítky akcí, kterými si lidé připomenou okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti demonstrací v srpnu 1969. Spolek Milion chvilek pro demokracii přichystal pochod Prahou, při kterém chtějí vzpomenout na potlačení demonstrací před 50 lety a také poukázat na současné politické problémy. Čelní představitelé státu a pamětníci se zúčastní pietního aktu u budovy Českého rozhlasu.