Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Poslanec Jurečka spustil petici proti zabrání úrodné půdy u Olomouce pro stavby

 
pondělí, 26. listopadu 2018, 20:30

Petici proti chystanému záboru kvalitní zemědělské půdy v okolí Hněvotína u Olomouce zorganizoval poslanec a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Plánovaná přeměna zhruba 44 hektarů úrodné půdy na plochu pro biomedicínské centrum a případnou průmyslovou zónu nemá podle Jurečky oporu v zákoně, protože není ve veřejném zájmu.

„...spíše to poukazuje na nějaký konkrétní osobní zájem...“

Petice má podle Jurečky apelovat na krajské zastupitelstvo, aby neschválilo chystanou změnu zásad územního rozvoje, která by dovolila zábor jedné z nejúrodnějších půd u Hněvotína. „Jsem přesvědčen, že zde nejde o ochranu veřejného zájmu, ale spíše to poukazuje na nějaký konkrétní osobní zájem. Pokud by mělo jít skutečně o veřejný zájem, pak by bylo vzato v potaz, že na území Olomouckého kraje je nevyužitá lokalita průmyslové zóny Bochoř o výměře 535 hektarů," uvedl Jurečka.

Upozornil, že zákon dovoluje úředně přeměnit kvalitní půdu na průmyslovou oblast pouze za podmínky, že veřejný zájem výrazně převažuje nad ochranou zemědělského půdního fondu. K záměru u Hněvotína ministerstvo životního prostředí podle Jurečky dvakrát poskytlo negativní stanovisko.

„Jsem přesvědčen, že takový záměr je nejen v rozporu se zákonem, ale se zdravým rozumem a skutečnou potřebností takové plochy pro snížení nezaměstnanosti v Olomouckém kraji. Pokud se tato plocha odůvodňuje biomedicínským centrem, pak si dovolím připomenout, že podobné pracoviště v Praze má výměru pouze 2,6 hektaru," dodal Jurečka.

„Nechceme se stát součástí průmyslové zóny...“

Podle senátora Lumíra Kantora (KDU-ČSL) se o biomedicínském centru v Olomouci hovoří už delší dobu. „Ale ne na tomto místě (u Hněvotína)," upozornil Kantor.

Hněvotín se záborem další zemědělské půdy ve svém sousedství nesouhlasí. „Máme první domy od (průmyslové) zástavby zhruba jeden kilometr. Nyní by se patnáct metrů vysoké budovy přiblížily na půl kilometru k vesnici. Nechceme se stát součástí průmyslové zóny," řekl starosta Hněvotína Jaroslav Dvořák.

Odmítavé stanovisko k záboru půdy podle Dvořáka zaujalo hněvotínské zastupitelstvo a obecní úřad poslal stížnost zastupitelům Olomouckého kraje i hejtmanovi Ladislavu Oklešťkovi (ANO). „Čekáme, jak se zachová zastupitelstvo Olomouckého kraje," podotkl Dvořák, podle kterého je obec připravena bránit se případně záboru zemědělské půdy i soudní cestou.

Podle Jurečky se investor snaží svůj záměr prosadit prostřednictvím změny zásad územního rozvoje Olomouckého kraje. „Následně ze zákona je potom obec bohužel povinna to, co je v tomto dokumentu schváleno, překlopit do svého územního plánu," podotkl Jurečka, který petiční stánek umístí na rušná místa, jako je například olomoucké nádraží.

K vybudování biomedicínského centra se podle Mladé fronty Dnes před lety ve společném memorandu přihlásila Univerzita Palackého, Fakultní nemocnice Olomouc, agentura CzechInvest, klastr MedChemBio a developerská společnost Gemo.

Petici najdete zde.
Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Marian Jurečka

Kam dál?

Včera se uskutečnil Den malých obcí, díky diskuzi nabídl sondu do...

středa, 21. listopadu 2018, 21:00

Aktuální informace z oblasti rozvoje venkova, dotační politiky nebo financování. Navíc reakce na nejnovější problémy v rozsáhlé...

Přihlaste se do soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky měst a...

středa, 21. listopadu 2018, 19:00

Do 21. ročníku soutěže Zlatý erb se můžete přihlásit až do 18. ledna. Jedná se populární soutěž o nejlepší webové stránky a...

Na příští rok plánuje město Prostějov příjmy i výdaje přes miliardu...

čtvrtek, 15. listopadu 2018, 20:30

Prostějovská radnice plánuje na příští rok výdaje 1,027 miliardy korun, které v návrhu rozpočtu o 23 milionů korun převyšují...

Můj otec lže, chci vypovídat o svém únosu, napsal reportérům Seznamu...

čtvrtek, 15. listopadu 2018, 13:46

Dění kolem syna Andreje Babiše nabírá nečekaný směr. Po zveřejnění reportáže kontaktoval redakci Televize Seznam právě Babiš...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Aktualizováno před 41 minutami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým přírodním podmínkám a dostatečnému dešti je aktuálně ve skvělé formě.