Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Poslanec Jurečka spustil petici proti zabrání úrodné půdy u Olomouce pro stavby

 
pondělí, 26. listopadu 2018, 20:30

Petici proti chystanému záboru kvalitní zemědělské půdy v okolí Hněvotína u Olomouce zorganizoval poslanec a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Plánovaná přeměna zhruba 44 hektarů úrodné půdy na plochu pro biomedicínské centrum a případnou průmyslovou zónu nemá podle Jurečky oporu v zákoně, protože není ve veřejném zájmu.

„...spíše to poukazuje na nějaký konkrétní osobní zájem...“

Petice má podle Jurečky apelovat na krajské zastupitelstvo, aby neschválilo chystanou změnu zásad územního rozvoje, která by dovolila zábor jedné z nejúrodnějších půd u Hněvotína. „Jsem přesvědčen, že zde nejde o ochranu veřejného zájmu, ale spíše to poukazuje na nějaký konkrétní osobní zájem. Pokud by mělo jít skutečně o veřejný zájem, pak by bylo vzato v potaz, že na území Olomouckého kraje je nevyužitá lokalita průmyslové zóny Bochoř o výměře 535 hektarů," uvedl Jurečka.

Upozornil, že zákon dovoluje úředně přeměnit kvalitní půdu na průmyslovou oblast pouze za podmínky, že veřejný zájem výrazně převažuje nad ochranou zemědělského půdního fondu. K záměru u Hněvotína ministerstvo životního prostředí podle Jurečky dvakrát poskytlo negativní stanovisko.

„Jsem přesvědčen, že takový záměr je nejen v rozporu se zákonem, ale se zdravým rozumem a skutečnou potřebností takové plochy pro snížení nezaměstnanosti v Olomouckém kraji. Pokud se tato plocha odůvodňuje biomedicínským centrem, pak si dovolím připomenout, že podobné pracoviště v Praze má výměru pouze 2,6 hektaru," dodal Jurečka.

„Nechceme se stát součástí průmyslové zóny...“

Podle senátora Lumíra Kantora (KDU-ČSL) se o biomedicínském centru v Olomouci hovoří už delší dobu. „Ale ne na tomto místě (u Hněvotína)," upozornil Kantor.

Hněvotín se záborem další zemědělské půdy ve svém sousedství nesouhlasí. „Máme první domy od (průmyslové) zástavby zhruba jeden kilometr. Nyní by se patnáct metrů vysoké budovy přiblížily na půl kilometru k vesnici. Nechceme se stát součástí průmyslové zóny," řekl starosta Hněvotína Jaroslav Dvořák.

Odmítavé stanovisko k záboru půdy podle Dvořáka zaujalo hněvotínské zastupitelstvo a obecní úřad poslal stížnost zastupitelům Olomouckého kraje i hejtmanovi Ladislavu Oklešťkovi (ANO). „Čekáme, jak se zachová zastupitelstvo Olomouckého kraje," podotkl Dvořák, podle kterého je obec připravena bránit se případně záboru zemědělské půdy i soudní cestou.

Podle Jurečky se investor snaží svůj záměr prosadit prostřednictvím změny zásad územního rozvoje Olomouckého kraje. „Následně ze zákona je potom obec bohužel povinna to, co je v tomto dokumentu schváleno, překlopit do svého územního plánu," podotkl Jurečka, který petiční stánek umístí na rušná místa, jako je například olomoucké nádraží.

K vybudování biomedicínského centra se podle Mladé fronty Dnes před lety ve společném memorandu přihlásila Univerzita Palackého, Fakultní nemocnice Olomouc, agentura CzechInvest, klastr MedChemBio a developerská společnost Gemo.

Petici najdete zde.
Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Marian Jurečka

Kam dál?

Včera se uskutečnil Den malých obcí, díky diskuzi nabídl sondu do...

středa, 21. listopadu 2018, 21:00

Aktuální informace z oblasti rozvoje venkova, dotační politiky nebo financování. Navíc reakce na nejnovější problémy v rozsáhlé...

Přihlaste se do soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky měst a...

středa, 21. listopadu 2018, 19:00

Do 21. ročníku soutěže Zlatý erb se můžete přihlásit až do 18. ledna. Jedná se populární soutěž o nejlepší webové stránky a...

Na příští rok plánuje město Prostějov příjmy i výdaje přes miliardu...

čtvrtek, 15. listopadu 2018, 20:30

Prostějovská radnice plánuje na příští rok výdaje 1,027 miliardy korun, které v návrhu rozpočtu o 23 milionů korun převyšují...

Můj otec lže, chci vypovídat o svém únosu, napsal reportérům Seznamu...

čtvrtek, 15. listopadu 2018, 13:46

Dění kolem syna Andreje Babiše nabírá nečekaný směr. Po zveřejnění reportáže kontaktoval redakci Televize Seznam právě Babiš...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chválí si sice spolupráci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, sociální demokraté jsou ale podle něj nejednotní a neustále hledají argumenty, proč ve vládě nebýt. ANO a ČSSD mají na mnoho věcí rozdílné názory a pokud to tak bude pořád, není to dobrá situace pro budoucnost koaliční vlády, míní Babiš. Hamáček na twitteru reagoval, že ČSSD si ve vládě přeje být, ale za předpokladu, že bude dodržována ústava a rozpočet umožní fungování jejích ministerstev.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.