Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V představenstvech městských firem Olomouce budou odborníci. Politici už budou jen kontrolou

 
sobota, 15. prosince 2018, 14:00

Na nový model řízení přejde příští rok sedm akciových společností, jejichž jediným vlastníkem je město Olomouc. Zastupitelstvo dnes totiž schválilo záměr radních, který počítá se zavedením takzvaného německého způsobu řízení, kdy představenstvo společnosti volí dozorčí rada. Dosud tak u obou orgánů městských firem činila valná hromada. Politici mají mít nyní vyhrazenu pouze dozorčí radu a v představenstvu městských firem místo nich usednou odborníci.

Změna pro Floru, technické služby nebo dopravní podnik

„Chceme tímto krokem odpolitizovat vedení městských firem, které má vést management, tedy představenstvo," řekl zastupitelům radní Milan Feranec (ANO). Schválená změna řízení se bude týkat akciových společností Výstaviště Flora, Technické služby města Olomouce, Správa nemovitostí Olomouc, Správa sportovních zařízení Olomouc, Dopravní podnik města Olomouce, Lesy města Olomouce a Aquapark Olomouc. V těchto firmách má radnice stoprocentní podíl a změnu může snadno prosadit z pozice jediného akcionáře.

Zastupitelstvo dnes schválilo odvolání členů představenstev a dozorčích rad v městských firmách. Nově zvolená představenstva pak musí v příštích měsících připravit přechod městských firem na nový model řízení. Do představenstev byli na omezenou dobu nominováni zástupci politických stran z městského zastupitelstva. Úkolu se přednostně ujmou uvolnění členové rady, kteří budou práci v představenstvu vykovávat bez nároku na odměnu. Po schválení změny stanov pak politici místa v představenstvech opustí. Dozorčí rady, které budou dál složené z reprezentantů stran, zvolí na valné hromadě zástupci města.

Město bude mít zástupce v dozorčích radách

Německý model by podle Ferance měl zajistit čitelnější a pružnější způsob řízení stoprocentně vlastněných městských firem. V jejich představenstvech nyní figurují například bývalý primátoři Olomouce Ivan Kosatík (ODS) a Antonín Staněk (ČSSD), někdejší olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) či bývalý radní Miroslav Petřík (ČSSD).

Město bude mít své zástupce pouze v dozorčích radách, které následně budou moci volit a odvolávat členy představenstev, tedy výkonné manažery. Dozorčí rady volené akcionářem, kterým je v tomto případě město, by navíc měly sledovat hospodaření městských firem, plnění hospodářského plánu i objednávky veřejných služeb.

Ve firmách, kde město není jediným vlastníkem, se chystá změna personálního složení orgánů podle výsledků říjnových voleb. „Také budoucnost řízení těchto firem s majetkovou účastí města je ovšem věcí další diskuze," podotkl mluvčí radnice Michal Folta.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Primátor Žbánek prošel celým staveništěm protipovodňových opatření,...

pátek, 14. prosince 2018, 09:00

Celým staveništěm protipovodňových opatření prošli v úterý odpoledne účastníci společného kontrolního dne.

Olomoučtí vědci vyzvali premiéra Babiše, aby vyslovil nesouhlas s...

čtvrtek, 13. prosince 2018, 22:00

Rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie (SDEU), podle kterého organismy získané moderními metodami pro cílenou editaci genomu...

POLITICKÁ KORIDA: Co říkají jednotlivé zastupitelské kluby na nový...

středa, 12. prosince 2018, 20:30

Je tu už třetí díl politické koridy s novým zastupitelstvem. Tentokrát jsme se zeptali jednotlivých zastupitelských klubů na...

Na obnovu lesů, pitnou vodu z vlastního zdroje a bytový fond se...

středa, 12. prosince 2018, 16:30

Především do bytového fondu, kulturního zázemí, vlastního vrtu na pitnou vodou či obnovy kalamitami poničených lesů hodlají v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.