Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V představenstvech městských firem Olomouce budou odborníci. Politici už budou jen kontrolou

 
sobota, 15. prosince 2018, 14:00

Na nový model řízení přejde příští rok sedm akciových společností, jejichž jediným vlastníkem je město Olomouc. Zastupitelstvo dnes totiž schválilo záměr radních, který počítá se zavedením takzvaného německého způsobu řízení, kdy představenstvo společnosti volí dozorčí rada. Dosud tak u obou orgánů městských firem činila valná hromada. Politici mají mít nyní vyhrazenu pouze dozorčí radu a v představenstvu městských firem místo nich usednou odborníci.

Změna pro Floru, technické služby nebo dopravní podnik

„Chceme tímto krokem odpolitizovat vedení městských firem, které má vést management, tedy představenstvo," řekl zastupitelům radní Milan Feranec (ANO). Schválená změna řízení se bude týkat akciových společností Výstaviště Flora, Technické služby města Olomouce, Správa nemovitostí Olomouc, Správa sportovních zařízení Olomouc, Dopravní podnik města Olomouce, Lesy města Olomouce a Aquapark Olomouc. V těchto firmách má radnice stoprocentní podíl a změnu může snadno prosadit z pozice jediného akcionáře.

Zastupitelstvo dnes schválilo odvolání členů představenstev a dozorčích rad v městských firmách. Nově zvolená představenstva pak musí v příštích měsících připravit přechod městských firem na nový model řízení. Do představenstev byli na omezenou dobu nominováni zástupci politických stran z městského zastupitelstva. Úkolu se přednostně ujmou uvolnění členové rady, kteří budou práci v představenstvu vykovávat bez nároku na odměnu. Po schválení změny stanov pak politici místa v představenstvech opustí. Dozorčí rady, které budou dál složené z reprezentantů stran, zvolí na valné hromadě zástupci města.

Město bude mít zástupce v dozorčích radách

Německý model by podle Ferance měl zajistit čitelnější a pružnější způsob řízení stoprocentně vlastněných městských firem. V jejich představenstvech nyní figurují například bývalý primátoři Olomouce Ivan Kosatík (ODS) a Antonín Staněk (ČSSD), někdejší olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) či bývalý radní Miroslav Petřík (ČSSD).

Město bude mít své zástupce pouze v dozorčích radách, které následně budou moci volit a odvolávat členy představenstev, tedy výkonné manažery. Dozorčí rady volené akcionářem, kterým je v tomto případě město, by navíc měly sledovat hospodaření městských firem, plnění hospodářského plánu i objednávky veřejných služeb.

Ve firmách, kde město není jediným vlastníkem, se chystá změna personálního složení orgánů podle výsledků říjnových voleb. „Také budoucnost řízení těchto firem s majetkovou účastí města je ovšem věcí další diskuze," podotkl mluvčí radnice Michal Folta.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Primátor Žbánek prošel celým staveništěm protipovodňových opatření,...

pátek, 14. prosince 2018, 09:00

Celým staveništěm protipovodňových opatření prošli v úterý odpoledne účastníci společného kontrolního dne.

Olomoučtí vědci vyzvali premiéra Babiše, aby vyslovil nesouhlas s...

čtvrtek, 13. prosince 2018, 22:00

Rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie (SDEU), podle kterého organismy získané moderními metodami pro cílenou editaci genomu...

POLITICKÁ KORIDA: Co říkají jednotlivé zastupitelské kluby na nový...

středa, 12. prosince 2018, 20:30

Je tu už třetí díl politické koridy s novým zastupitelstvem. Tentokrát jsme se zeptali jednotlivých zastupitelských klubů na...

Na obnovu lesů, pitnou vodu z vlastního zdroje a bytový fond se...

středa, 12. prosince 2018, 16:30

Především do bytového fondu, kulturního zázemí, vlastního vrtu na pitnou vodou či obnovy kalamitami poničených lesů hodlají v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zemanův tým odmítl další bezzásahové zóny

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se dnes na zámku v Lánech zabýval kůrovcovou kalamitou i vodními stavbami na Labi. Kvůli napadení stromů kůrovcem odmítl snahy rozšiřovat takzvané bezzásahové zóny v národních parcích, což se týká především Šumavy. Kritizoval také odklad stavby plavebních stupňů Děčín a Přelouč, informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Schůzky u prezidenta se zúčastnil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), jeho předchůdce ve funkci Tomáš Podivínský (KDU-ČSL) a jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).

Jak je to s osobními údaji na internetu?

Se svými osobními údaji nakládáme na internetu v podstatě denně. Internetové společnosti běžně využívají osobní údaje k cílenému marketingu. Díky tomu se Google dostal mezi tři nejvíce ceněné značky na světě. Loňská aféra s britskou konzultantskou společností Cambridge Analytica také ukázala, že osobní údaje zadané samotnými uživateli na sociální sítě mohou být zneužity dokonce k ovlivnění voleb. Co všechno se rozumí osobními údaji a jaká práva v souvislosti s nimi mají fyzické osoby?

Zhruba 190 tisíc seniorů v Česku nemá starobní penzi ani 10 tisíc korun

Zhruba 190 tisíc seniorek a seniorů musí měsíčně vystačit s důchodem pod 10 tisíc korun. Kolem 60 tisíc lidí pak nemá starobní penzi ani 8000 korun. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), které sněmovnímu sociálnímu výboru poskytla zastupující náměstkyně ministerstva práce pro pojistné systémy a dávky Kateřina Jirková. Hranice příjmové chudoby pro samotného člověka loni v ČR činila 11 963 korun, letos bude o něco vyšší.