Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V představenstvech městských firem Olomouce budou odborníci. Politici už budou jen kontrolou

 
sobota, 15. prosince 2018, 14:00

Na nový model řízení přejde příští rok sedm akciových společností, jejichž jediným vlastníkem je město Olomouc. Zastupitelstvo dnes totiž schválilo záměr radních, který počítá se zavedením takzvaného německého způsobu řízení, kdy představenstvo společnosti volí dozorčí rada. Dosud tak u obou orgánů městských firem činila valná hromada. Politici mají mít nyní vyhrazenu pouze dozorčí radu a v představenstvu městských firem místo nich usednou odborníci.

Změna pro Floru, technické služby nebo dopravní podnik

„Chceme tímto krokem odpolitizovat vedení městských firem, které má vést management, tedy představenstvo," řekl zastupitelům radní Milan Feranec (ANO). Schválená změna řízení se bude týkat akciových společností Výstaviště Flora, Technické služby města Olomouce, Správa nemovitostí Olomouc, Správa sportovních zařízení Olomouc, Dopravní podnik města Olomouce, Lesy města Olomouce a Aquapark Olomouc. V těchto firmách má radnice stoprocentní podíl a změnu může snadno prosadit z pozice jediného akcionáře.

Zastupitelstvo dnes schválilo odvolání členů představenstev a dozorčích rad v městských firmách. Nově zvolená představenstva pak musí v příštích měsících připravit přechod městských firem na nový model řízení. Do představenstev byli na omezenou dobu nominováni zástupci politických stran z městského zastupitelstva. Úkolu se přednostně ujmou uvolnění členové rady, kteří budou práci v představenstvu vykovávat bez nároku na odměnu. Po schválení změny stanov pak politici místa v představenstvech opustí. Dozorčí rady, které budou dál složené z reprezentantů stran, zvolí na valné hromadě zástupci města.

Město bude mít zástupce v dozorčích radách

Německý model by podle Ferance měl zajistit čitelnější a pružnější způsob řízení stoprocentně vlastněných městských firem. V jejich představenstvech nyní figurují například bývalý primátoři Olomouce Ivan Kosatík (ODS) a Antonín Staněk (ČSSD), někdejší olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) či bývalý radní Miroslav Petřík (ČSSD).

Město bude mít své zástupce pouze v dozorčích radách, které následně budou moci volit a odvolávat členy představenstev, tedy výkonné manažery. Dozorčí rady volené akcionářem, kterým je v tomto případě město, by navíc měly sledovat hospodaření městských firem, plnění hospodářského plánu i objednávky veřejných služeb.

Ve firmách, kde město není jediným vlastníkem, se chystá změna personálního složení orgánů podle výsledků říjnových voleb. „Také budoucnost řízení těchto firem s majetkovou účastí města je ovšem věcí další diskuze," podotkl mluvčí radnice Michal Folta.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Na dálnici mezi Olomoucí a Mohelnicí je námraza. Jeďte opatrně

sobota, 15. prosince 2018, 09:00

Silničáři varují před nebezpečím námrazy na dálnici D35 kolem Olomouce a ve směru na Mohelnici. Řidiči by měli jet v těchto...

Zloděj ukradl Dacii z parkoviště v Krakovské ulici

pátek, 14. prosince 2018, 20:30

Mezi 7. a 10. prosincem 2018 ukradl zloděj Dacii Logan z parkoviště v Krakovské ulici v Olomouci.

Vyhrajte olomouckému kinu Metropol slavnostní předpremiéru filmu...

pátek, 14. prosince 2018, 18:00

Kino Metropol se v příštích dvou měsících utká s ostatními českými kiny o slavnostní předpremiéru nového českého filmu o žlutých...

Kauza pádu dítěte z vlaku je uzavřena. Pracovnice drah byly...

pátek, 14. prosince 2018, 16:30

Zproštění obžaloby dvou pracovnic Českých drah, které se rok zodpovídaly před soudy kvůli tragickému pádu dívenky z vlaku na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Lišek nakažených prašivinou přibývá. V okolí Boršova už jich bylo nalezeno šest

V okolí Boršova se objevily další lišky nakažené prašivinou. Jejich počet za poslední dny stoupl na šest. Na první případy této nemoci upozornili obyvatelé Homol zhruba před čtrnácti dny. Léčba nakaženého psa vyjde až na dva tisíce korun.

Parkování „Kiss and ride“ řidiči v Brně stále příliš nerozumí, někteří na místech stojí i týden

Někteří řidiči v Brně buď stále nechápou dopravní značení K+R, tedy tzv. Kiss and ride (tedy polib a jeď), nebo ho záměrně ignorují. Na stáních označených touto značkou stojí i několik dní. Stání na Kiss and ride je přitom většinou povoleno maximálně na dobu 5 minut. Brněnští strážníci se proto na neposlušné řidiče intenzivně zaměřují.

Okamura nebude kandidovat v eurovolbách ani z posledního místa

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura nebude kandidovat v květnových volbách do Evropského parlamentu. Původně chtěl být na posledním místě listiny a v případě zvolení přenechat mandát jinému kandidátovi. Podle usnesení předsednictva SPD tento úmysl zpochybnilo ministerstvo vnitra.