Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Více strážníků i parkovacích míst a dostupné bydlení. To stojí v programovém prohlášení do roku 2022

 
pátek, 1. února 2019, 19:00

Dlouhodobou koncepci hospodaření s nemovitým majetkem města, investiční plán na několik let či přípravu převodu provozování vodohospodářské infrastruktury zpět na město obsahuje dnes zveřejněné programové prohlášení olomoucké městské rady na léta 2018 až 2022. Je v něm také zvýšení počtu strážníků a parkovacích míst, modernizace škol, koncepce rozvoje dostupného bydlení a zavádění moderních technologií. Po loňských komunálních volbách v Olomouci vládne ANO, ODS, KDU-ČSL a hnutí spOLečně.

Snížit zadlužení

„Chceme hospodařit rozumně a podle jasně stanovených priorit, nikoliv řešit náhodně ad hoc jednotlivé případy. Proto co nejdříve připravíme jak dlouhodobý investiční plán města, tak také dlouhodobou strategii nakládání s městským nemovitým majetkem a s pozemky," řekl primátor Mirek Žbánek (ANO).

Město chce podle Žbánka snižovat zadlužení Olomouce, které činí zhruba 1,9 miliardy korun. Plánuje co nejvýraznější úspory energií. Chce jich dosáhnout například instalací veřejného osvětlení s nižší spotřebou elektřiny.

Voda bude patřit městu

Radnice se zaměří i na nakládání s pitnou vodou. „Připravíme přechod veškeré vodohospodářské infrastruktury, distribuce a prodej vody na město. Chceme, abychom měli vodu v našich rukou," řekl Žbánek. Radnice bude zároveň zvyšovat investice do vodohospodářské infrastruktury, kterou má mít do roku 2030 pronajatou firma Moravská vodárenská ze skupiny Veolia.

Více strážníků i parkovacích míst

Radní hodlají zvýšit bezpečnost ve městě. „Ať už jde o zvýšení počtu strážníků v ulicích, rekonstrukci operačního střediska městské policie a její lepší technické vybavení, pomoc dobrovolným i profesionálním hasičům nebo o pokračování v dalších etapách protipovodňové ochrany," uvedl primátorův náměstek Martin Major (ODS).

Mezi další priority podle Majora patří zvýšení počtu parkovacích míst v centru Olomouce i na sídlištích, stavba druhé etapy tramvajové trati na Nové Sady či budování cyklostezek. „Olomouc potřebuje nové depo pro tramvaje i autobusy. Zahájíme projektovou přípravu a řešení majetkoprávních vztahů, které vybudování depa umožní," podotkl Major.

Moderní technologie v dopravě i energetice

Radní podle primátorova náměstka Matouše Pelikána (KDU-ČSL) chtějí také více využívat moderní technologie například v dopravě či energetice. Zvýšit se má počet funkcí mobilní aplikace Moje Olomouc a elektronická forma komunikace s úřady.

Investice radnice budou podle primátorovy náměstkyně Markéty Záleské (ODS) směřovat také do zoo, parků, památek, sportovišť, oživení centra města a cestovního ruchu. „Centru pomůžeme například zřízením letní scény na Dolním náměstí. Obnovíme vodopád v Bezručových sadech a podpoříme akce, které zatraktivní město," uvedla Záleská.

Dvacet bytů v režimu dostupného bydlení

Novinky radnice chystá v sociální oblasti. „Připravíme koncepci rozvoje dostupného bydlení, plánujeme rozšíření kapacity azylového domu pro matky a ženy s dětmi. Důležité je, že vybudujeme minimálně dvacet bytů v režimu dostupného bydlení," řekla primátorova náměstkyně Eva Kolářová (ANO).

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Štítky ČR, správa, Olomouc

Kam dál?

Policisté zastavili opilého řidiče, který nadýchal přes tři promile....

pátek, 1. února 2019, 15:30

Včera po páté hodině odpoledne zastavili policisté u Loštic osmatřicetiletého řidiče osobního auta. Ten při komunikaci s...

V Olomouci se narodili dva mravenečníci čtyřprstí. Olomoucká zoo je...

pátek, 1. února 2019, 15:00

Dvě mláďata mravenečníka čtyřprstého se v závěru loňského roku narodila krátce po sobě v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u...

Odpoledne přijde silný vítr, foukat bude až do soboty

pátek, 1. února 2019, 13:15

Východní Čechy, Moravu a Slezsko zasáhne v pátek odpoledne silný vítr a bude foukat do sobotního odpoledne, kdy zeslábne. V...

VÍKEND PODLE DRBNY: Zúčastněte se maškarních závodů, seznamte se s...

pátek, 1. února 2019, 12:00

Akce, zábava a dobrodružství čekají na malé a velké tento víkend. Podívejte se, co se na tento víkend chystá a jaké jsou možnosti...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

RECENZE: Kamasi Washington fanouškům naservíroval další epické album

Kamasi Washington je borec… blázen… nebo zkrátka megaloman. Točit tak obsáhlé desky, to se už v dnešním hudebním světě, který čím dál tím víc alba jako taková odsouvá na vedlejší kolej, příliš nevidí. Na 173 minut dlouhý debut Epic navazuje deskou delší o dalších 10 minut. Dostala název Heaven & Earth a je opět naprosto mocným dílem.

Liberec kvůli Czaroteku přijme novou vyhlášku. Jen zkoumám reakce, říká pořadatel události

Velký rozruch vzbudila informace, že se na konec dubna do Krásné Studánky opět chystá Czarotek. Na radnici i Liberecký kraj píší desítky rozhořčených obyvatel, kteří ještě mají v živé paměti loňský pětidenní tekkno maraton. Liberec se ale chce lépe bránit, v příštích dnech má schválit novou vyhlášku o pořádání podobných kulturních akcí.

ÚOHS uložil Finančnímu analytickém úřadu pokutu čtvrt milionu korun za podezřelou zakázku

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 250 tisíc korun pro Finanční analytický úřad ministerstva financí. Podle dřívějšího rozhodnutí ÚOHS chyboval finanční úřad při zadávání veřejné zakázky na dodávku softwaru za 10,5 milionu korun v roce 2017.