Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

VIDEO: Marian Jurečka se bije za úrodnou půdu u Hněvotína. Pokud se na ní bude stavět, je to vrchol nezodpovědnosti, říká

 
středa, 6. března 2019, 16:30

Marian Jurečka, bývalý ministr zemědělství, ostře kritizuje záměr vyjmout pozemky s kvalitní zemědělskou půdou u Hněvotína z úzermního plánu a přeměnit je na půdu pro průmyslové využití. „Kolem Olomouce jsou jiná, vhodnější místa, která se mohou průmyslově využít, mrhat s úrodnou půdou je nezodpovědné,” říká Marian Jurečka.

Pane Jurečko, dlouhodobě bojujete proti tomu, aby byla zemědělská půda u Hněvotína zachována i nadále. Jak dlouho již tato snaha trvá?
Prvně bych chtěl říct, že na této věci mám zájem už jenom proto, že jsme za mého působení na ministerstvu prosadili novelu zákona, která zpřísňovala případnou změnu v územním plánu co se týče zemědělské půdy bonity první a druhé třídy pro jiné než zemědělské účely. Zákon říká, že se nesmí tato půda použít na nic jiného než pro zemědělství, pokud změna ovšem není ve veřejném zájmu.

Je ve veřejném zájmu změnit územní plán, co se týče zemědělské půdy u Hněvotína?
Určitě není. A celá záležitost má hned několik přinejmenším pochybných okolností. První, co bije do očí, je fakt, že samotná obec Hněvotín tu změnu nechce a další průmyslovou zónu ve svém katastru, do kterého tato zemědělská půda z velké části zasahuje, nepovažuje za věc, která by pro ni byla pozitivní. Věc se má ale tak, že ač s tím zastupitelstvo obce nesouhlasí, pořád může změnu územního plánu provést Krajský úřad územního plánování, což se také v tomto případě na popud investora stalo. Obci pak nezbylo nic jiného, než takové stanovisko respektovat.

Mluvil jste o více sporných bodech, jaký je další?
Když půjdeme do minulosti, k územnímu plánu se někdy v roce 2009 vyjadřovalo i Ministerstvo životního prostředí, které dalo jasné stanovisko, že pokud by mělo docházet v katastru Hněvotína k dalším územním změnám, co se úrodné zemědělské půdy týče, musí to mít pádný důvod s vyšší přidanou hodnotou.

A v současné době investor tedy argumentuje v této záležitosti jak?
Investor, kterým je podnikatel a majitel stavební společnosti GEMO pan Jaromír Uhýrek, uvedl jako záměr stavbu biomedicínského centra. Když jsem však volal panu rektorovi z Univerzity Palackého a řediteli Fakultní nemocnice Olomouc, bylo mi potvrzeno, že by bylo skvělé mít takové centrum, ale zároveň poznamenali, že by takové centrum uvítali někde v prostorách, které již stojí, či na brownfieldech, které město ještě pořád poskytuje a jsou tu místa, na kterých bych si takové centrum dokázal představit. Určitě k tomu není potřeba nových ploch.

Zájemci mohou petici podepsat zde.

A není přece jen biomedicínské centrum jakýsi záměr s vyšší přidanou hodnotou, jak jste sám výše podotknul?
To samozřejmě je, ale mám ověřené, že takové biomedicínské centrum nemusí stát na půdě o výměře 44 hektarů. Když jsem se ptal, jaké potřeby má takové centrum, bylo mi sděleno, že může fungovat například v nějaké větší budově či jako součást nějakého už stávajícího komplexu.

K čemu tedy investor potřebuje oněch 44 hektarů?
No, to nevím ani já. V zadávací dokumentaci je totiž taková kouzelná věta, a teď budu parafrázovat, na půdě mohou být provozovány činnosti spojené se službami s vyšší přidanou hodnotou. Takže vlastně cokoli. V tomto případě jsem přesvědčen, že biomedicínské centrum je jen něco, co se krásně komunikuje navenek, realita ale bude úplně o něčem jiném.

Jak se bude situace vyvíjet dál?
Existuje petice, kde je už teď přes tisíc podpisů. Čím víc jich přitom bude, tím větší váhu bude mít na rozhodování v celkové situaci. Mám informace z krajského zastupitelstva, že se ještě v prvním čtvrtletí bude o této věci na některém ze zasedání jednat, takže uvidíme, jak se celá věc bude dál vyvíjet.

Vizitka autora

 

Jakub Wittka

šéfredaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: sefredaktor@olomouckadrbna.cz

 

Kam dál?

Ivan Langer byl zvolen do vedení olomoucké ODS

úterý, 5. března 2019, 10:00

Bývalého místopředsedu ODS a ministra vnitra Ivana Langera dnes regionální sněm ODS zvolil do vedení krajské organizace strany v...

Vysokým školám v regionu se dostane podpory v podobě několika milionů

úterý, 26. února 2019, 22:00

Výuku, vědecký výzkum nebo třeba i propagaci na třech vysokých školách v regionu letos podpoří Olomoucký kraj.

Kraj pomůže záchranným stanicím a čápům bílým. Příjem žádostí o...

čtvrtek, 21. února 2019, 17:00

Olomoucký kraj letos investuje tři a půl miliónu korun do projektů, které bezprostředně souvisí s ochranou přírody. O dotace si...

Projekt SOS tlačítek v Přerově se odkládá. Městská rada jej...

pondělí, 18. února 2019, 20:30

Projekt tísňových tlačítek, kterými chtěla pro případ nouze vybavit přerovská radnice zdejší seniory, se zatím odkládá.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Hodiny na Černé věži v Budějcích po čtyřiceti letech září novotou. Speciální barvu vybírali památkáři

Jako nové teď vypadají hodiny na Černé věži. Po čtyřiceti letech totiž dostaly nový nátěr. Na všechny čtyři ciferníky padne více než osm kilo speciální barvy, kterou vybírali památkáři. Hotovo by mělo být příští týden. Hlavní slovo má ale počasí.

Předmanželská smlouva? Ochrana před zchudnutím

Zhruba každé druhé manželství končí rozvodem. Je proto dobré myslet dopředu a zbytečným sporům o majetek předcházet. K tomu slouží předmanželská smlouva, ve které si snoubenci dohodnou jiný než zákonný majetkový režim.

V Česku začal druhý den voleb do Evropského parlamentu, v pátek byla účast od deseti do 20 procent

V Česku dnes ráno začal druhý den voleb do Evropského parlamentu. Lidé v nich mají poslední možnost ovlivnit, kdo je bude příštích pět let zastupovat v Evropském parlamentu. Volební místnosti se otevřely v 8:00, přístupné budou až do 14:00. Výsledky ale s ohledem na evropský charakter voleb budou známy až v neděli před půlnocí.