Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V květnu přerovská radnice zvýší nájemné v části obecních bytů

 
pondělí, 18. března 2019, 07:30

Přerovská radnice v květnu zvýší nájemné v městských bytech o 2,1 procenta. Zdražení se týká 825 domácností, které mají v nájemní smlouvě inflační doložku.

V dalších necelých pěti stovkách obecních bytů nájemné zvýšeno nebude kvůli starým smlouvám, v nichž inflace není zohledněna řekla mluvčí radnice Lenka Chalupová. Nájemné se od května v Přerově zvýší 548 domácnostem žijícím ve standardních obecních bytech a 277 v domech s pečovatelskou službou. Při stanovení růstu nájemného úředníci magistrátu vycházeli z údajů o inflaci od Českého statistického úřadu za předešlý rok.

Pro přerovské nájemníky to prakticky znamená, že ročně zaplatí městu za bydlení v průměru o pět set korun více, dohromady tedy pošlou na účet města 407 tisíc korun," uvedla Chalupová. Město tímto způsobem zvyšuje nájemné v obecních bytech už pátým rokem.

Sazba se mění každý rok, v loňském roce byla například 2,5 procenta. Ovšem navýšení nájemného o inflaci se týká pouze nájemců, kteří mají ve smlouvě takzvanou inflační doložku, tedy těch novějších smluv," upozornil náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS). V Přerově je zhruba dalších 500 domácností, které mají starou nájemní smlouvu na obecní byt, ve které není uvedena inflační doložka.

Město jim proto nájemné o inflaci zvýšit nemůže. „Tento systém mi nepřijde spravedlivý, ale právo je na straně majitelů dnes už historických smluv," podotkl Zácha. Podle něj bude trvat ještě možná i několik desítek let, než staré nájemní smlouvy budou po skončení platnosti nahrazeny novými s inflační doložkou. Město Přerov má celkem 1413 bytů, z toho 120 je volných, protože jsou
neobyvatelné a čeká je oprava.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Vyjádření zastupitelky Naiclerové hraničí s pomluvou, hájí město...

pátek, 15. března 2019, 11:34

Své auto polité barvou našla dnes ráno prostějovská opoziční zastupitelka za Změnu pro Prostějov Hana Naiclerová. Za náhodu bych...

Prostějovské zastupitelce někdo polil auto barvou. Zajímala se o...

pátek, 15. března 2019, 08:43

Své auto polité barvou našla dnes ráno prostějovská opoziční zastupitelka za Změnu pro Prostějov Hana Naiclerová. Za náhodu bych...

Šternberská radnice chce vypsat výběrové řízení na stavbu krytého...

čtvrtek, 7. března 2019, 22:00

Výběrové řízení na projektovou přípravu a stavbu krytého bazénu chce v první polovině letošního roku vypsat radnice ve Šternberku...

Kriminalisté zasahují i v Prostějově, zajímají se o poslance...

čtvrtek, 7. března 2019, 15:00

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes zasahují nejméně na pěti místech v Česku. Přišli do...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Policie stíhá pět fanoušků Jablonce. V kuklách po derby napadli příznivce Slovanu

Liberečtí kriminalisté zahájili trestní stíhání pěti fanoušků jabloneckého fotbalového klubu. Viní je z napadení skupinky příznivců libereckého Slovanu, ke kterému došlo po derby. Pětici za výtržnictví hrozí dva roky vězení.

VoteWatch: Čeští europoslanci patřili mezi ty s větším vlivem

Čeští europoslanci se v nyní končícím složení europarlamentu neztratili. Nezávislý bruselský server VoteWatch.eu, který dlouhodobě sleduje a analyzuje evropské politické dění, dnes zveřejnil svůj pohled na práci končícího europarlamentu. Kromě jiného z něj vyplývá, že při zohlednění velikosti země byli čeští europoslanci druhou nejvlivnější skupinou po Belgičanech a před Finy.

Den s kapucínem: Lidi dneska nemá kdo poslouchat. Osobní vztahy jsou nejdůležitější

Den strávený s bratrem Radkem Navrátilem, který je kapucínem v olomouckém klášteře na Dolním náměstí, přinesl jednak zjištění, co vlastně kapucín celý den dělá, ale také jsme hodně otevřeně mluvili. Řeč byla o reakcích blízkých při oznámení odchodu do kláštera, o vzrůstající agresivitě společnosti, o homosexualitě a masturbaci, ale i o důležitosti osobního vztahu.