Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Přezkoumejte územní rozhodnutí pro Šantovka Tower, zní z opozice

 
středa, 10. července 2019, 19:30

Opozice v olomouckém zastupitelstvu požádala krajský úřad o prověření zákonnosti nedávno vydaného územního rozhodnutí na plánovanou stavbu kontroverzní výškové budovy Šantovka Tower vedle historického centra Olomouce. Stavební úřad neposoudil korektně soulad stavby s územním plánem. Proto je nutné územní rozhodnutí přezkoumat, řekl dnes zastupitel David Helcel z hnutí ProOlomouc, které se na hejtmanství obrátilo spolu se zastupitelským klubem Piráti a Starostové.

Ochrana památek je veřejným zájmem

Helcel podání podnětu zdůvodnil tím, že radní na konci června neschválili návrh na odvolání proti vydanému územnímu rozhodnutí, které se týká Šantovky Tower. Územní rozhodnutí je důležitý předstupeň pro získání stavebního povolení. „Ochrana památek je veřejným zájmem, a proto, ač nejsme účastníky řízení, tento podnět podáváme," uvedl Helcel, podle kterého má městská rada povinnost hájit veřejný zájem.

Kluby ProOlomouc a Piráti a Starostové tvrdí, že projekt Šantovka Tower neodpovídá platnému územnímu plánu, regulačnímu plánu městské památkové rezervace a územní studii lokality Šantovka. Obsah podnětu je podle Helcela totožný s návrhem odvolání, zpracovaným odborníky z magistrátu, který rada neschválila. „Návrh na přezkum je právně slabší možnost než odvolání účastníka řízení. Je smutné a závažné, že musí za nečinnou radu suplovat opozice," dodal Helcel.

Odvolání je podle města rizikové

Primátor Mirek Žbánek (ANO) po červnovém jednání rady řekl, že návrh na odvolání proti vydání územního rozhodnutí na Šantovku Tower městská rada pouze vzala na vědomí. Radní podle primátora zohlednili kladné stanovisko orgánu památkové péče k projektu Šantovka Tower i to, že před vydáním územního rozhodnutí byly vypořádány všechny námitky. Podle radních by za této situace bylo rizikové podávat odvolání. Město se totiž smlouvou z roku 2010 zavázalo na projektu Šantovka spolupracovat, což tehdy posvětilo zastupitelstvo.

O stavbě 76 metrů vysoké Šantovky Tower se v Olomouci léta diskutuje. Nesouhlasí památkáři a někteří odborníci, podle nichž by poškodila historické panorama města. Investor tvrdí opak. Zastupitelstvo Olomouce v polovině června opět neprojednalo dlouho připravovanou změnu územního plánu, která měla stanovit výškové limity pro zástavbu u centra města, což by chystané stavbě Šantovky Tower zabránilo.

Stavbu výškových budov v ochranném pásmu památkové rezervace v Olomouci před lety zakázalo ministerstvo kultury. Zákaz se následně promítl v novém územním plánu z roku 2014. Výškovou regulaci ale potom zrušil soud. Změnu územního plánu zastupitelstvo loni neprojednalo a rada neschválila ani stavební uzávěru.

Investor tak může pokračovat v přípravě Šantovky Tower. Výšková budova je součástí projektu nové městské čtvrti, ve které už bylo postaveno nákupní centrum. Na projektu situovaném na pozemcích v areálu bývalého podniku Milo se podílí podnikatel Richard Morávek.

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

POLITICKÁ KORIDA: Jak vnímají univerzitní město v letních měsících...

středa, 10. července 2019, 17:00

Začaly prázdniny a Olomouci chybí jedna podstatná věc – studenti. Jak vnímají zastupitelé Olomouc v letních měsících, kdy je naše...

Podle Zemana by neměl Staněk končit v roli ministra kultury, odhalil...

pátek, 5. července 2019, 20:30

Ve vládě, která se označuje jako protikorupční, by neměl být odvoláván ministr za to, že odhalil korupci ve svém resortu. V...

Aktualizováno 3. července 2019, 15:30

Staněk vyhlásil výběrové řízení na nového ředitele Muzea umění....

středa, 3. července 2019, 13:45

Ministr kultury a bývalý primátor Olomouce Antonín Staněk vyhlásil výběrové řízení na nového ředitele Muzea umění Olomouc. V...

POLITICKÁ KORIDA: Co říkají zastupitelé na aktuální situaci kolem...

středa, 26. června 2019, 18:00

V pondělí 17. června dostala Šantovka Tower tajným hlasováním o návrhu na zamítnutí námitek investora pomyslnou "zelenou". V...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. Organizátoři si však největší překvapení připravili až na závěr - na další ročník nemusí návštěvníci čekat čtyři roky, ale poprvé v historii pouhé dva.

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a diplomové práce. Podnět k prověření jejích prací z roku 2001 a 2005 podali Piráti. Třetina jich údajně obsahuje shodné pasáže s jinými zdroji. Vedralová to odmítla komentovat. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. I kdyby se plagiátorství potvrdilo, o titul Vedralová přijít nemůže, protože řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze podle zákona zahájit do tří let.

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ve Francii. Po splnění všech formalit byl odsouzený koncem minulého týdne eskortován do České republiky.