Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na černo vybudovaná hráz v Troubkách bude přes léto odstraněna

 
úterý, 23. července 2019, 09:00

Troubky na Přerovsku, symbol záplav z roku 1997, během léta odstraní jednu ze dvou hrází, kterou si obyvatelé sami vybudovali bez povolení úřadů na ochranu proti povodním.

Troubky sice prokázaly, že provizorní stavba na Panské louce by nikoho neohrozila, ale na druhé straně ani nedokázaly, že by hrázka během povodní někomu pomohla. Na odstranění valu se během řízení na stavebním úřadě dohodli zástupci Troubek i Přerova, na jehož pozemcích hráz zčásti stojí, píše včerejší Mladá fronta Dnes (MfD).

Hrázka na Panské louce vznikla v roce 2013 tak, že obec nechala o půl metru zvýšit mez oddělující od sebe katastr Troubek od přerovské místní části Henčlov. Už o tři roky dřív, bezprostředně poté, co Troubky vyplavila druhá povodeň, si místní postavili jinou hráz v místě, jemuž se říká Závalí.

I tento 700 metrů dlouhý a v průměru metr a půl vysoký val, dimenzovaný na dvaceti- až padesátiletou povodeň, vznikal narychlo bez stavebního povolení, ale úřady jej dodatečně schválily jako dočasnou stavbu. U valu na Panské louce se to obci nepodařilo. Proti vybudovanému valu se už od začátku negativně stavělo Povodí Moravy. Z jeho hydrotechnického posouzení vyplynulo, že na stavbu Troubeckých by doplatil Henčlov, kde by se hladina při stoleté vodě zvýšila téměř o 30 centimetrů.

Nezávislý posudek odborníků z Vysokého učení technického v Brně tuto hrozbu sice snížil na centimetr, ale zároveň poukázal na to, že Troubky by z hráze neměly žádný prospěch. Starosta Troubek Radek Brázda MfD řekl, že se obec proto dohodla s místní zemědělskou společností, že mez po ukončení žní na přelomu srpna a září rozorá.

Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře by Troubky měly být v budoucnu chráněny komplexně systémem hrází o délce přes šest kilometrů. Ke stavbě, jejíž náklady se odhadují na 400 milionů korun, obec už třetím rokem vykupuje pozemky. Výkupy jsou hotové z poloviny. Potřeba je ještě také změna územního plánu.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Meteo info

Kam dál?

V budově IPOS zůstanou úředníci další dva roky. Budovu čeká...

středa, 17. července 2019, 13:30

Jesenická radnice se po dlouhých jednáních dohodla s ministerstvem práce a sociálních věcí na dalším pronájmu části jejího...

Kvůli novele zákona o poplatcích by Jeseník přišel o statisíce....

úterý, 16. července 2019, 15:00

Horské město Jeseník by po přijetí projednávané novely zákona o místních poplatcích, která osvobozuje od poplatku za pobyt v...

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí...

pondělí, 15. července 2019, 20:39

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před...

Přezkoumejte územní rozhodnutí pro Šantovka Tower, zní z opozice

středa, 10. července 2019, 19:30

Opozice v olomouckém zastupitelstvu požádala krajský úřad o prověření zákonnosti nedávno vydaného územního rozhodnutí na...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku Mette Frederiksenovou neoslovila jeho nabídka ohledně koupě Grónska. Informovala o tom agentura Reuters. Dánští politici na odřeknutí návštěvy reagují s údivem. Zprávu o tom, že Trump uvažuje o koupi autonomního území Dánska a největšího ostrova na světě se zhruba 56 tisíc obyvatel, zveřejnil minulý týden americký list The Wall Street Journal.