Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

První místostarostka Šumperka Irena Jonová rezignovala. Neprosadila body z koaličního prohlášení

 
úterý, 27. srpna 2019, 22:00

V Šumperku rezignovala první místostarostka Irena Jonová, ve své funkci skončí na konci srpna. Jonová byla místostarostkou za seskupení Šumperáci, do jehož řad krátce po volbách přestoupila z ČSSD. Místostarostka, která měla na starosti školství a sociální věci, ke svým důvodům řekla, že se jí nepodařilo prosadit body z koaličního prohlášení. Radnice pod vedením koalice vítězného hnutí ANO, hnutí Šumperáci a kandidátky Pro Šumperk to však odmítá.

„Důvody vykrystalizovaly za posledních osm měsíců. Nepodařilo se mi přesvědčit vedení města o vytvoření ucelené koncepce vzdělávání a o nutnosti vytvoření dostatečné kapacity dostupných sociálních bytů ve městě, proto jsem se rozhodla, že rezignuji," řekla místostarostka.

Podotkla, že tyto dva body byly přitom v programovém prohlášení koalice. Vzhledem k tomu, že měla na starost sociální oblast a školství, cítila se za ně zodpovědná. „Sešli se lidé, kteří měli jiné představy o prioritách," řekla.

Podle vedení radnice fungování místostarostky na radnici bylo od počátku provázeno konflikty. „Její prohlášení, že se nepodařilo přesvědčit vedení města o nezbytnosti vytvoření ucelené koncepce vzdělávání v Šumperku, se nezakládá na pravdě. Podobný dokument na odboru školství, radě města či v zastupitelstvu nikdy nepředložila. Dementujeme i její informaci o tom, že radnice nevytváří dostatečnou kapacitu sociálních bytů," stojí v prohlášení města, které zaslala mluvčí radnice Soňa Singerová. „I z těchto důvodů vedení radnice její rozhodnutí o odchodu vítá, a považuje je za jediné východisko výhodné pro všechny strany," doplnila mluvčí.

Šumperku jako okresnímu městu v Olomouckém kraji sestavení koalice trvalo nejdéle. Na vytvoření koalice se domluvilo ANO, hnutí Šumperáci a Pro Šumperk, ve 27členném zastupitelstvu získali 13 hlasů. Starostou Šumperka se stal Tomáš Spurný ze sdružení lidovců a nezávislých kandidátů s názvem Pro Šumperk. Jonová se stala díky 21 hlasům první místostarostkou, do funkce ji navrhli Šumperáci. Druhým místostarostou se stal Jakub Jirgl z hnutí ANO, podpořilo jej 17 zastupitelů.

Koalice ve složení ANO, Šumperáci a Pro Šumperk (KDU-ČSL a nezávislí kandidáti) podle vedení města nadále funguje. O tom, kdo nahradí Irenu Jonovou, rozhodnou zastupitelé na schůzi 19. září. Jonová řekla, že mandát zastupitelky si ponechá.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Šumperk, sumperk.cz

Kam dál?

POLITICKÁ KORIDA: Jak vidí budoucí podobu ulice 8. května olomoučtí...

středa, 21. srpna 2019, 17:00

V aktuální politické koridě jsme se ptali jednotlivých zastupitelských klubů, jak vidí budoucí podobu ulice 8. května v centru...

Stavba kanalizace, stanic a čističek v Přerově může začít. Byl...

čtvrtek, 15. srpna 2019, 07:30

Sto šedesát dva milionů korun. Tolik bude stát několik staveb, které přinesou kanalizaci do přerovské místní části Čekyně, do...

Na ministerstvu se bude diskutovat o plošné likvidaci hrabošů jedem....

pátek, 9. srpna 2019, 09:00

Na ministerstvu zemědělství se dnes po vlně kritiky sejdou odborníci, aby se zástupci státní správy debatovali o tom, zda...

FOTO: Opoziční politici posprejovali chodník. Podle policie jim hrozí...

úterý, 6. srpna 2019, 09:30

V neděli před tři čtvrtě na deset večer se na facebooku olomouckého opozičního politika za hnutí ProOlomouc Petra Daňka objevil...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.