Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomoucké zastupitelstvo schválilo čtyři investice za téměř miliardu

 
čtvrtek, 12. září 2019, 17:00

Zastupitelstvo Olomouce dnes předběžně schválilo zařazení čtyř velkých investic za celkem asi 900 milionů korun do připravovaného rozpočtu na příští rok i způsob jejich financování. Město počítá, že by si na ně vzalo úvěr až 450 milionů. S pomocí této půjčky chce radnice spolufinancovat připravené prodloužení tramvajové trati do Nových Sadů, nové odpadové centrum, opravu tramvajové trati v centru města i zlepšení průjezdu po Foerstrově ulici.

Čtyři velké investice si podle propočtů radnice vyžádají celkem 904 milionů korun, z toho dotace pokryjí asi 464 milionů. Úvěr až 450 milionů by sloužil na dofinancování té části projektů, kterou musí zaplatit město. Na předfinancování dotací by město čerpalo další až půlmiliardový úvěr, který by zaplatilo hned poté, co dotace obdrží.

Podle primátora Mirka Žbánka nemá radnice nyní jinou možnost, než tyto velké investice spolufinancovat pomocí úvěru. Pokud by je Olomouc chtěla zaplatit z vlastních zdrojů, muselo by to být na úkor jiných investic, kterými radnice často reaguje na havarijní stav městské infrastruktury. Změnit by se podle Žbánka musela i struktura neinvestičních výdajů. "Počínaje grantovou politikou a provozními výdaji města konče," dodal.

Primátorův náměstek Otakar Bačák uvedl, že zmíněná čtveřice velkých investic patří mezi připravené projekty, u kterých se chýlí ke konci dotační období. Podle primátorova náměstka Martina Majora při nynější podobě zákona o rozpočtovém určení daní nemá město šanci odpadové centrum a tramvajovou trať financovat z vlastního rozpočtu. "Je to poslední šance pro tyto projekty a budeme rádi, když je stihneme," dodal.

Pokud si město úvěr na spolufinancování investic vezme, tak ale podle opozičního zastupitele Viktora Ticháka (Piráti a Starostové) v příštích letech výrazně vzrostou splátky půjček. Zatímco loni činily 98 milionů korun a letos zhruba 134 milionů, tak v roce 2023 už by obnášely 175 milionů korun. Vyšší splátky by pak podle Ticháka mohly výrazně omezit investiční možnosti města při současném zvýšení zadlužení.

Podle Žbánka by však odložení čtyř připravených projektů na pozdější dobu mohlo tyto velké investice prodražit. Navíc by pak dotace pokryly mnohem menší část nákladů. Přijetí nového úvěru na investice v srpnu doporučil finanční výbor zastupitelstva. Podmínkou ovšem je, že mezi lety 2018 a 2022 se zadlužení města sníží minimálně o 100 milionů.

Olomouc si v předchozích letech půjčovala peníze hlavně na velké investice do městské infrastruktury. V roce 2014 Olomouc dlužila 2,145 miliardy korun a o rok později se její zadluženost hlavně díky odkupu směnky v hodnotě 123 milionů snížila na 1,918 miliardy korun. V roce 2016 se dluh Olomouce zvýšil na 1,935 miliardy a o rok později na 1,944 miliardy. Na konci loňského roku Olomouc dlužila 1,865 miliardy.

Napsal(a) ČTK | Foto olomouc.eu (Blanka Martinovská)

Kam dál?

Podle bývalého ministra kultury Staňka je zrušení výběrového řízení...

pondělí, 9. září 2019, 15:30

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk považuje za vážnou chybu, že jeho nástupce a spolustraník Lubomír Zaorálek zrušil výběrové...

Lubomír Zaorálek se omluvil za Staňkův krok a zrušil výběrové řízení...

sobota, 7. září 2019, 10:15

Nový ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) zruší výběrové řízení na ředitele Muzea umění v Olomouci (MUO). Zaorálek to v pátek...

V pátek přijede do Olomouce ministr kultury Lubomír Zaorálek, chce...

středa, 4. září 2019, 20:30

Hlavním cílem pracovní návštěvy Olomouckého kraje plánované na tento pátek 6.9. je jednání se zástupci Muzea umění Olomouc a...

První místostarostka Šumperka Irena Jonová rezignovala. Neprosadila...

úterý, 27. srpna 2019, 22:00

V Šumperku rezignovala první místostarostka Irena Jonová, ve své funkci skončí na konci srpna. Jonová byla místostarostkou za...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.