pátek 14. června 2024 Roland

Zastupitelstvo kraje schválilo rozpočet na příští rok. Příjmy i výdaje kvůli pandemii klesnou

Olomoucký kraj bude příští rok hospodařit s konsolidovanými příjmy 5,856 miliardy korun, které jsou ve srovnání s letoškem kvůli pandemii koronaviru a propadu daňových příjmů o 240 milionů korun nižší. Výdaje kraje se oproti schválenému rozpočtu na letošní rok sníží o 233 milionů na 5,956 miliardy. Rozpočet Olomouckého kraje na rok 2021 se schodkem 100 milionů korun v pondělí schválilo krajské zastupitelstvo.

Schválený krajský rozpočet počítá se zapojením 121 milionů korun z letoška a dvěma revolvingovými úvěry v celkové hodnotě 500 milionů korun. Zastupitelstvo v pondělí proto před projednáním návrhu rozpočtu schválilo revolvingový úvěr v celkové výši jedné miliardy korun, který bude kraj moci opakovaně čerpat po dobu tří let. Splácení úvěru je rozvrženo na deset let. Příští rok má být z tohoto revolvingového úvěru zapojeno do rozpočtu 400 milionů korun, pomocí kterých bude pokryt výpadek příjmů.

Očekávaný pokles příjmů rozpočtu kraje v roce 2021 souvisí s nižšími daňovými výnosy. Zatímco schválený rozpočet na letošní rok počítal s daňovými příjmy 5,461 miliardy korun, tak na příští rok jsou podle zářijové predikce ministerstva financí odhadovány na 4,962 miliardy korun, což je pokles o 500 milionů korun.

Negativně se může promítnout daňový balíček

Na příjmy kraje v příštím roce může mít negativní dopad také daňový balíček. O jeho podobě bude v úterý hlasovat Sněmovna. Prezident Miloš Zeman už oznámil, že daňový balíček sice nepodepíše, ale ani nevetuje. Bude tedy platit, ovšem až někdy v první polovině ledna.

Hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN) v pondělí zastupitelům řekl, že sněmovnou původně schválené změny by mohly Olomoucký kraj ročně připravit o bezmála 800 milionů korun. Po senátních úpravách by tento propad mohl díky započtení změn rozpočtového určení daní klesnout na 140 milionů korun. S takovým poklesem by si už kraj podle Suchánka dokázal poradit bez nutnosti dalšího zadlužení. Využil by k tomu úspory.

Výdaje Olomouckého kraje příští rok ve srovnání se schváleným rozpočtem na letošní rok klesnou o 3,8 procenta na 5,956 miliardy korun z letošních 6,189 miliardy. Provozní výdaje odborů se sníží o sedm procent z 585,1 milionu korun na 541,9 milionu korun a investice o 7,2 procenta z 1,178 miliardy korun na 1,093 miliardy.

Opoziční zastupitel a bývalý hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) kritizoval, že ve schváleném rozpočtu byly zrušeny investice do sportu a částka vyčleněná na Program obnovy venkova snížena z letošních 62 milionů korun na 40 milionů. „Byl (program) mantrou, když jste byli v opozici. My jsme tento program navyšovali, vy jdete zpátky," uvedl Okleštěk. Podle radního Radima Sršně (Piráti a STAN) bylo třeba rozpočet programu zredukovat kvůli výraznému poklesu příjmů krajského rozpočtu. Pokud to finanční situace kraje umožní, opět se podle něj navýší.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto olkraj.cz

Štítky ČR, hospodářství, správa, rozpočet, Olomoucký, 2021

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.