úterý 8. října 2024 Věra

Koalice ve Sněmovně přes obstrukce prosadila evidenci tržeb

Vládní koalice dnes ve Sněmovně i přes obstrukce pravice prosadila schválení elektronické evidence tržeb. Pravice hrozí ústavní stížností jak kvůli procesu schvalování, tak kvůli obsahu zákona. Jako první se do evidence zapojí hotely a restaurace, a to zřejmě už od listopadu. Záleží na tom, kdy zákon vyjde ve sbírce. Ještě ho musí schválit Senát a podepsat prezident.

V Senátu má vládní koalice většinu a prezident Miloš Zeman se už dříve za evidenci tržeb postavil.

Pro zákon dnes hlasovala vládní koalice, podpořili ji někteří poslanci z klubu Úsvitu - Národní koalice a tři nezařazení poslanci. Komunisté se zdrželi. Poslanci ODS a TOP 09 a Starostů na protest opustili jednací sál. V sále však zůstal Karel Tureček, který je sice členem klubu TOP 09 a Starostů, řady TOP 09 však loni opustil. Při závěrečném hlasování se zdržel.

Vláda si od evidence tržeb slibuje narovnání podnikatelského prostředí mezi podnikateli, kteří daně platí, a těmi, kteří je neplatí. Nový nástroj má také pomoci omezit daňové úniky a od zapojení všech zahrnutých odvětví má podle vlády vynášet ročně až 18 miliard korun.

Podle pravicových kritiků naopak poškodí drobné živnostníky a podnikatele a přinese také riziko zneužití získaných dat. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) tyto námitky opakovaně odmítl.

Podnikatel, na kterého dopadne povinnost evidovat tržby, bude muset nejpozději při zaplacení zboží nebo služby poslat finanční správě datovou zprávou údaje o tržbě a vystaví zákazníkovi účtenku. Kupující si bude moci na internetu ověřit, zda prodejce skutečně údaje poslal daňové správě. Ministerstvo financí bude moci pořádat účtenkovou loterii o věcné nebo peněžní ceny, které se budou moci lidé zúčastnit na základě zaslání účtenky nebo údaje povinně uváděného na účtence.

Pokud by zákon vyšel ve sbírce zákonů v březnu, v účinnost by vstoupil k 1. listopadu. První tři měsíce od účinnosti budou pod zákon spadat ubytovací a stravovací služby, následně přibude velkoobchod a maloobchod. Od 16. měsíce od účinnosti mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, které se pod zákon dostanou od 18. měsíce. Vláda bude moci nařízením stanovit, že některé tržby nebudou od nabytí účinnosti zákona dočasně evidovanými tržbami.

Sněmovna schválila taky doprovodný zákon, který mimo jiné zařadí stravovací služby kromě podávání alkoholických nápojů do 15procentní sazby daně z přidané hodnoty. Nyní jsou v sazbě 21 procent. Sociální demokrat František Adámek neuspěl s návrhem na přeřazení těchto služeb do desetiprocentní sazby DPH.

Podnikatelé budou moci využít podle této normy jednorázovou slevu až 5000 korun na náklady spojené se zavedením evidence tržeb. Její výše se bude odvíjet od daňového základu z podnikání.

Průběh projednávání vládního návrhu zákona o elektronické evidenci tržeb a souvisejícího změnového zákona v Poslanecké sněmovně:

Vláda předložila poslancům návrhy obou zákonů (o elektronické evidenci tržeb a souvisejícího změnového zákona) 4. června 2015.

První čtení začalo 19. června, do druhého čtení propustili poslanci oba zákony 10. července.

Druhé čtení začalo 18. září, skončilo 7. října.

Závěrečné schvalování EET:

Pátek 27. listopadu: poslanci pravicové opozice 4,5 hodiny přednášeli návrhy na změnu programu, takže se Sněmovna ke třetímu čtení vůbec nedostala. Schůzi ve 14:00 přerušila.

Pátek 11. prosince: koalice na tento den svolala mimořádnou schůzi ke třetímu čtení. Navzdory obstrukcím pravice prosadila hlasování o programu a schůze tak mohla formálně začít.

Pátek 18. prosince: pokračovalo třetí čtení. Rozprava trvala asi tři a půl hodiny. Pokračovaly obstrukce, došlo i na osobní invektivy.

Pátek 8. ledna 2016: pokračovaly obstrukce. Pozornost vyvolal místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové), když řekl, že se cítí být "částečně nalomen" argumenty ministra financí Andreje Babiše.

Pátek 22. ledna: koalice schválila omezení řečnické lhůty na deset minut a možnost poslanců vystoupit jen dvakrát. Rozprava trvala pět hodin. Padaly v ní výrazy jako buzerace nebo šaškárna.

Pátek 29. ledna: Vládní koalice prosadila, že se závěrečné hlasování uskuteční ve středu 10. února. Opoziční ODS to označila za znásilnění parlamentní demokracie. Debatu provázely opět urážky. Ministr Babiš přinesl transparent s nápisem EET levnější pivo.

Středa 10. února: Sněmovna ukončila rozpravu a schválila oba zákony zavádějící EET. Pravice to označila za nedemokratický postup a za znásilnění jednacího řádu.

Foto Česká televize | Zdroj ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.