Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomouc hostí Times Higher Education, jsou zde světoví vědci, akademici, politici i byznysmeni

 
středa, 25. dubna 2018, 21:00

Univerzita Palackého v Olomouci hostí v těchto dnech prestižní mezinárodní summit Times Higher Education rankingové společnosti, která se věnuje hodnocení univerzit a odbornému zpravodajství v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu. Akce podobného formátu, na kterou se sjíždějí světoví vědci, akademici, politici a byznysmeni, se koná ve střední Evropě vůbec poprvé. V minulosti summit hostila města, jako jsou například Šanghaj či Londýn.

Podle rektora Jaroslava Millera vedly univerzitu k uspořádání setkání dva důvody. Prvním je snaha dostat střední Evropu více do zorného pole. „Druhým je to, že střední Evropa má do budoucna určitý potenciál, potřebujeme analyzovat, jak některým slabinám předcházet a jak je odstranit," uvedl dnes na tiskové konferenci Miller. Doufá, že díky summitu se podaří uzavřít strategické partnerství.

Podle náměstka ministra školství Pavla Dolečka je pořádání takové akce velkým přínosem pro Českou republiku, což je i důvod, proč se na ní ministerstvo podílí. „V České republice i zde na univerzitě se dělá špičková věda. To, co k tomu potřebujeme, je, aby se o tom vědělo v zahraničí," uvedl Doleček.

Vědci, akademici i politici se do Olomouce sjeli již v úterý. Ústředním tématem třídenního programu přednášek a diskusí nazvaného Excelence ve výzkumu: Nová Evropa - Budování centra pro světový výzkum jsou otázky výzkumného potenciálu zemí, které se tak jako ČR připojily k EU v roce 2004. Na seznamu přednášejících je například místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička, teolog a prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík nebo vicekancléř University of Glasgow Anton Muscatelli. Mezi hosty je i jeden z nejcitovanějších světových chemiků Pavel Hobza, bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš či rektoři několika českých a zahraničních vysokých škol.

Společnost THE jako jedna z nejvýznamnějších rankingových společností provádí hodnocení univerzit z celého světa a poskytuje informace z oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu. Summity THE jsou součástí tzv. Série summitů, bývají zaměřeny regionálně i tematicky. V roce 2017 se uskutečnily v Austrálii, Jižní Koreji či Hongkongu.

Napsal(a) ČTK | Foto Freepik.com

Kam dál?

POLITICKÁ KORIDA: Jaký názor mají zastupitelé města na budovu SEFO?

čtvrtek, 12. dubna 2018, 19:30

Jednou za čtrnáct dní se ptáme jednotlivých zastupitelských klubů na názor na téma pojící se k Olomouci. V aktuálním dílu jsme se...

POLITICKÁ KORIDA: Jak hodnotí zastupitelé rozhodnutí města o koupi...

středa, 28. března 2018, 18:00

Po několikaměsíční pauze se vracíme k oblíbené rubrice Politická korida, ve které se ptáme jednotlivých zastupitelských klubů na...

HLÍDACÍ PES: V Olomouci vzniká nová politická strana

středa, 21. března 2018, 20:30

Nové politické hnutí SpOlečně začal formovat půl roku před komunálními volbami olomoucký podnikatel Robert Runták. Dlouholetý...

AKTUÁLNĚ: Zdeněk Ondráček po včerejších demonstracích odstoupil z...

úterý, 6. března 2018, 14:52

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček podle informací deníku Právo dnes sám odstoupil z čela parlamentní komise pro kontrolu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku Mette Frederiksenovou neoslovila jeho nabídka ohledně koupě Grónska. Informovala o tom agentura Reuters. Dánští politici na odřeknutí návštěvy reagují s údivem. Zprávu o tom, že Trump uvažuje o koupi autonomního území Dánska a největšího ostrova na světě se zhruba 56 tisíc obyvatel, zveřejnil minulý týden americký list The Wall Street Journal.

Česko si připomene srpen 1968 a 1969, Milion chvilek chystá pochod

V Česku se dnes chystají desítky akcí, kterými si lidé připomenou okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti demonstrací v srpnu 1969. Spolek Milion chvilek pro demokracii přichystal pochod Prahou, při kterém chtějí vzpomenout na potlačení demonstrací před 50 lety a také poukázat na současné politické problémy. Čelní představitelé státu a pamětníci se zúčastní pietního aktu u budovy Českého rozhlasu.