Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomouc hostí Times Higher Education, jsou zde světoví vědci, akademici, politici i byznysmeni

 
středa, 25. dubna 2018, 21:00

Univerzita Palackého v Olomouci hostí v těchto dnech prestižní mezinárodní summit Times Higher Education rankingové společnosti, která se věnuje hodnocení univerzit a odbornému zpravodajství v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu. Akce podobného formátu, na kterou se sjíždějí světoví vědci, akademici, politici a byznysmeni, se koná ve střední Evropě vůbec poprvé. V minulosti summit hostila města, jako jsou například Šanghaj či Londýn.

Podle rektora Jaroslava Millera vedly univerzitu k uspořádání setkání dva důvody. Prvním je snaha dostat střední Evropu více do zorného pole. „Druhým je to, že střední Evropa má do budoucna určitý potenciál, potřebujeme analyzovat, jak některým slabinám předcházet a jak je odstranit," uvedl dnes na tiskové konferenci Miller. Doufá, že díky summitu se podaří uzavřít strategické partnerství.

Podle náměstka ministra školství Pavla Dolečka je pořádání takové akce velkým přínosem pro Českou republiku, což je i důvod, proč se na ní ministerstvo podílí. „V České republice i zde na univerzitě se dělá špičková věda. To, co k tomu potřebujeme, je, aby se o tom vědělo v zahraničí," uvedl Doleček.

Vědci, akademici i politici se do Olomouce sjeli již v úterý. Ústředním tématem třídenního programu přednášek a diskusí nazvaného Excelence ve výzkumu: Nová Evropa - Budování centra pro světový výzkum jsou otázky výzkumného potenciálu zemí, které se tak jako ČR připojily k EU v roce 2004. Na seznamu přednášejících je například místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička, teolog a prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík nebo vicekancléř University of Glasgow Anton Muscatelli. Mezi hosty je i jeden z nejcitovanějších světových chemiků Pavel Hobza, bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš či rektoři několika českých a zahraničních vysokých škol.

Společnost THE jako jedna z nejvýznamnějších rankingových společností provádí hodnocení univerzit z celého světa a poskytuje informace z oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu. Summity THE jsou součástí tzv. Série summitů, bývají zaměřeny regionálně i tematicky. V roce 2017 se uskutečnily v Austrálii, Jižní Koreji či Hongkongu.

Napsal(a) ČTK | Foto Freepik.com

Kam dál?

Při archeologickém výzkumu na břehu Moravy v ulici Kavaleristů byl...

středa, 25. dubna 2018, 19:30

V úterý 24. dubna před druhou hodinou odpolední byl v rámci archeologického výzkumu na břehu řeky Moravy v ulici Kavaleristů v...

Ve čtvrtek startuje Flora, podívejte se, kde městská policie...

středa, 25. dubna 2018, 16:30

Od čtvrtka 26. dubna do neděle 29. dubna se bude v areálu Výstaviště Flora Olomouc konat květinová výstava a zahradnický veletrh...

VIDEO: Na Třídě Míru se jezdí po novém asfaltu

středa, 25. dubna 2018, 12:00

Po novém povrchu na Třídě Míru v Olomouci jezdí řidiči od úterý 24. dubna večer. Nový asfalt leží ve směru od Olomouce na...

V Centru SEMAFOR se bude konat oblíbená soutěž pro celou rodinu...

středa, 25. dubna 2018, 10:30

Stálí návštěvníci Centra SEMAFOR už ví, že po započetí sezóny se zde odehrává spoustu akcí pro rodiče a děti. Pro letošek si...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Brno chce mít postavenou halu pro případné mistrovství světa v hokeji v roce 2024

Brno chce pořádat mistrovství světa v hokeji v roce 2024. Město i kraj podepsali tento týden memorandum o spolupráci se státem na společném financování. Zatím však není určené, kdo kolik přispěje.

FOTO, VIDEO: Policisté si na řidiče nově posvítí autobusem, vidí i do kabiny kamionů

Po silnicích Libereckého kraje pluje nový nenápadný bílý koráb... Policejní autobus, který se zaměřuje na dodržování pravidel u nákladních automobilů. Ale neuniknou mu ani osobáky. Jak to celé funguje, jsem si byla vyzkoušet i já.

Olomoučtí fanoušci chystají celostadionové choreo. Bude to peklo, vzkazují

Olomoučtí hokejisté ve čtvrtfinále playoff bojují proti plzeňským indiánům. Stav série, která se hraje na čtyři vítězné zápasy, je vyrovnaný 1:1 a olomoucká Plecharéna bude první dvě domácí čtvrtfinále hostit v pátek a v sobotu. Fanoušci už chystají celostadionové choreo. O tom, jak vzniká, jsme si povídali s Karolínou Vlčkovou, která je jednou z hlavních postav jádra fanoušků olomouckého hokeje.