Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pět politických stran vyzvalo radnici k vydání stavební uzávěry na pozemcích plánované Šantovka Tower

 
úterý, 19. června 2018, 14:37

Zástupci pěti politických stran a hnutí vyzvali olomouckou městskou radu k vydání dočasné stavební uzávěry na pozemcích v okolí plánované stavby výškové budovy Šantovka Tower nedaleko centra města. Zastupitelstvo Olomouce totiž na začátku června neprojednalo dlouho připravovanou změnu územního plánu, která měla stanovit výškový limit pro stavby v ochranném pásmu historického centra. Výšková regulace by v této části Olomouce zabránila chystané stavbě 75 metrů vysoké Šantovky Tower, o které se už několik let diskutuje.

„V současné situaci, kdy zastupitelstvo města vůbec neprojednalo předloženou změnu územního plánu, přetrvává na území bývalého Mila v ochranném pásmu městské památkové rezervace již třetí rok stav abnormálního právního vakua s možností výstavby budovy libovolné výšky," zdůvodnili výzvu na vydání dočasné stavební uzávěry zástupci Pirátské strany, hnutí ProOlomouc, STAN, Strany zelených a hnutí Společně.

O budově Šantovka Tower se v Olomouci již dlouho bouřlivě diskutuje. S její stavbou nesouhlasí památkáři a někteří odborníci, podle kterých může poškodit historické panorama Olomouce. Investor má opačný názor.

Magistrát už dříve uvažoval o dočasné stavební uzávěře v okolí plánované budovy Šantovka Tower, od které ale nakonec upustil a soustředil síly na přípravu změny územního plánu s výškovým limitem 23 metrů. Změnu územního plánu ale poslední zastupitelstvo neprojednalo.

Rada města by podle signatářů výzvy měla změnu územního plánu znovu zařadit na program nejbližšího zastupitelstva. „Tento postup předpokládá stavební zákon a jeho účelem je zabránit nevratným krokům v dotčeném území. Konkrétně se jedná o nebezpečí povolení výškové stavby, která je v zásadním rozporu s připravenou změnou územního plánu," uvedli.

Změnu územního plánu, který byl schválen v roce 2014, radnice připravila kvůli tomu, že výškovou regulaci staveb k 31. prosinci 2015 zrušil soud. Radnici dal tehdy čas do konce roku 2015, aby povolenou výšku staveb v územním plánu lépe zdůvodnila. Úprava územního plánu se ovšem zpozdila, takže výškové limity od ledna 2016 přestaly platit.

Stavbu výškových budov v ochranném pásmu památkové rezervace zakázalo ministerstvo kultury, což se promítlo v novém územním plánu z roku 2014 i v návrhu jeho dodatečné změny. Investor Šantovky Tower proti připravené změně podal devět námitek. Návrh předložený na začátku června zastupitelstvu počítal s jejich zamítnutím. Nakonec nebyl schválen, takže o změně územního plánu se už nehlasovalo.

Advokát investora Šantovky Tower Rostislav Pekař už dříve argumentoval tím, že vedení města o výškách chystaných staveb vědělo od roku 2008 a těmto plánům pod podmínkou "vysoké architektonické úrovně" vyjádřilo podporu. Původní územní plán podle něj výšku nových staveb v této části města nereguloval a radnice byla informována o tom, že investor chce postavit domy vysoké až 29 metrů a výškovou budovu Šantovka Tower.

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

Zítra přijede do Olomouce premiér Babiš s vládou. Zavítají do...

úterý, 19. června 2018, 10:30

Předseda vlády Andrej Babiš a další členové kabinetu navštíví ve středu 20. června 2018 Olomoucký kraj. Během své cesty budou...

Babiš přijede příští středu na návštěvu Olomouckého kraje, dorazí i...

středa, 13. června 2018, 20:30

Olomoucký kraj příští týden navštíví premiér Andrej Babiš (ANO) s některými ministry. Vláda do regionu přijede ve středu 20....

POLITICKÁ KORIDA: Co říkají zastupitelé na (ne)rozhodnutí o výškové...

čtvrtek, 7. června 2018, 16:30

Olomoucké zastupitelstvo neprojednalo dlouho připravovanou změnu územního plánu, která měla stanovit výškový limit pro stavby v...

Na demonstraci proti Babišovi a Zemanovi se v Olomouci sešlo pět set...

středa, 6. června 2018, 10:30

Ve větších městech ČR dnes lidé demonstrovali proti vládnutí Andreje Babiše (ANO) s podporou komunistů. Dorazilo jich většinou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.

Polský zákazník skoupil jízdenky na celý vlak

Nespokojený zákazník polských drah vynaložil tisíce zlotých a hodiny svého času, aby skoupil jízdenky na celý vlak, a to jen proto, aby je hned následující den zkusil vrátit. To vše udělal kvůli tomu, aby na sociálních sítích předvedl, jak byrokraticky se státní dráhy chovají k cestujícím. A železnice se nechala vyprovokovat, napsal polský list Gazeta Wyborcza.

KOMENTÁŘ: Spasíbo, soudruzi! Za nejlepší digitální osvětu posledních let

Chceš vidět, jak budeš vypadat za 40 let? Na. “Tyjo, celý můj tata. Neskutečný, to musí vidět ostatní!!”