Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pět politických stran vyzvalo radnici k vydání stavební uzávěry na pozemcích plánované Šantovka Tower

 
úterý, 19. června 2018, 14:37

Zástupci pěti politických stran a hnutí vyzvali olomouckou městskou radu k vydání dočasné stavební uzávěry na pozemcích v okolí plánované stavby výškové budovy Šantovka Tower nedaleko centra města. Zastupitelstvo Olomouce totiž na začátku června neprojednalo dlouho připravovanou změnu územního plánu, která měla stanovit výškový limit pro stavby v ochranném pásmu historického centra. Výšková regulace by v této části Olomouce zabránila chystané stavbě 75 metrů vysoké Šantovky Tower, o které se už několik let diskutuje.

„V současné situaci, kdy zastupitelstvo města vůbec neprojednalo předloženou změnu územního plánu, přetrvává na území bývalého Mila v ochranném pásmu městské památkové rezervace již třetí rok stav abnormálního právního vakua s možností výstavby budovy libovolné výšky," zdůvodnili výzvu na vydání dočasné stavební uzávěry zástupci Pirátské strany, hnutí ProOlomouc, STAN, Strany zelených a hnutí Společně.

O budově Šantovka Tower se v Olomouci již dlouho bouřlivě diskutuje. S její stavbou nesouhlasí památkáři a někteří odborníci, podle kterých může poškodit historické panorama Olomouce. Investor má opačný názor.

Magistrát už dříve uvažoval o dočasné stavební uzávěře v okolí plánované budovy Šantovka Tower, od které ale nakonec upustil a soustředil síly na přípravu změny územního plánu s výškovým limitem 23 metrů. Změnu územního plánu ale poslední zastupitelstvo neprojednalo.

Rada města by podle signatářů výzvy měla změnu územního plánu znovu zařadit na program nejbližšího zastupitelstva. „Tento postup předpokládá stavební zákon a jeho účelem je zabránit nevratným krokům v dotčeném území. Konkrétně se jedná o nebezpečí povolení výškové stavby, která je v zásadním rozporu s připravenou změnou územního plánu," uvedli.

Změnu územního plánu, který byl schválen v roce 2014, radnice připravila kvůli tomu, že výškovou regulaci staveb k 31. prosinci 2015 zrušil soud. Radnici dal tehdy čas do konce roku 2015, aby povolenou výšku staveb v územním plánu lépe zdůvodnila. Úprava územního plánu se ovšem zpozdila, takže výškové limity od ledna 2016 přestaly platit.

Stavbu výškových budov v ochranném pásmu památkové rezervace zakázalo ministerstvo kultury, což se promítlo v novém územním plánu z roku 2014 i v návrhu jeho dodatečné změny. Investor Šantovky Tower proti připravené změně podal devět námitek. Návrh předložený na začátku června zastupitelstvu počítal s jejich zamítnutím. Nakonec nebyl schválen, takže o změně územního plánu se už nehlasovalo.

Advokát investora Šantovky Tower Rostislav Pekař už dříve argumentoval tím, že vedení města o výškách chystaných staveb vědělo od roku 2008 a těmto plánům pod podmínkou "vysoké architektonické úrovně" vyjádřilo podporu. Původní územní plán podle něj výšku nových staveb v této části města nereguloval a radnice byla informována o tom, že investor chce postavit domy vysoké až 29 metrů a výškovou budovu Šantovka Tower.

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

Na ulici Kosmonautů má stát nová šestipodlažní administrativní budova...

úterý, 19. června 2018, 11:30

Stavba šestipodlažní administrativní budovy se připravuje na pozemku nedaleko centra Olomouce. O vydání povolení na stavbu 23...

Zítra přijede do Olomouce premiér Babiš s vládou. Zavítají do...

úterý, 19. června 2018, 10:30

Předseda vlády Andrej Babiš a další členové kabinetu navštíví ve středu 20. června 2018 Olomoucký kraj. Během své cesty budou...

Březnové zákazy vstupů do lesů na Olomoucku, které poničila vichřice,...

úterý, 19. června 2018, 09:06

Na Olomoucku přestávají postupně platit dočasné zákazy vstupu do lesů, které v březnu poničila vichřice a správci z nich poté...

Olomouc bude hostit setkání špičkových onkologů a chirurgů z celého...

úterý, 19. června 2018, 07:30

Špičkové onkology a chirurgy z USA a Evropy budou hostit v polovině června Onkologická a I. chirurgická klinika Lékařské fakulty...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V ojedinělých případech se může objevit kus se sníženou kvalitou, reagovalo vedení Penny Marketu na výskyt prošlého masa v jedné z prodejen

Na pultech obchodního řetězce Penny Market se objevilo zkažené maso původem z Polska. S vidinou dobrého oběda si ho v neděli ve Vodňanech cestou z výletu zakoupil muž. Po otevření ho ale chuť na jídlo velmi rychle přešla. Maso podle jeho slov páchlo jako zkažená vejce.

SPD zrušilo klub v Moravskoslezském kraji, Volný hodlá kandidovat na post předsedy

Předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) zrušilo svůj regionální klub v Moravskoslezském kraji. Byly v něm porušovány stanovy a krácena demokratická práva členů, sdělila mluvčí SPD Barbora Zeťová. SPD v kraji vede poslanec Lubomír Volný, jehož styl vedení v minulosti někteří členové hnutí kritizovali. Volný v úterý na facebooku oznámil, že plánuje kandidovat proti Tomiovi Okamurovi na předsedu SPD.

Zákaz billboardů u dálnic platí beze změn

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení dvou pasáží novely zákona o pozemních komunikacích. Zákon ponechal pro starší billboardy pětileté přechodné období, které vypršelo v roce 2017, a stanovil návaznou povinnost odstranit reklamní zařízení bez zbytečného odkladu. Podle ústavních soudců lze omezení billboardů zdůvodnit veřejným zájmem na bezpečnosti provozu, soud zdůraznil také ochranu životů a zdraví lidí, stejně jako životního prostředí.