Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pět politických stran vyzvalo radnici k vydání stavební uzávěry na pozemcích plánované Šantovka Tower

 
úterý, 19. června 2018, 14:37

Zástupci pěti politických stran a hnutí vyzvali olomouckou městskou radu k vydání dočasné stavební uzávěry na pozemcích v okolí plánované stavby výškové budovy Šantovka Tower nedaleko centra města. Zastupitelstvo Olomouce totiž na začátku června neprojednalo dlouho připravovanou změnu územního plánu, která měla stanovit výškový limit pro stavby v ochranném pásmu historického centra. Výšková regulace by v této části Olomouce zabránila chystané stavbě 75 metrů vysoké Šantovky Tower, o které se už několik let diskutuje.

„V současné situaci, kdy zastupitelstvo města vůbec neprojednalo předloženou změnu územního plánu, přetrvává na území bývalého Mila v ochranném pásmu městské památkové rezervace již třetí rok stav abnormálního právního vakua s možností výstavby budovy libovolné výšky," zdůvodnili výzvu na vydání dočasné stavební uzávěry zástupci Pirátské strany, hnutí ProOlomouc, STAN, Strany zelených a hnutí Společně.

O budově Šantovka Tower se v Olomouci již dlouho bouřlivě diskutuje. S její stavbou nesouhlasí památkáři a někteří odborníci, podle kterých může poškodit historické panorama Olomouce. Investor má opačný názor.

Magistrát už dříve uvažoval o dočasné stavební uzávěře v okolí plánované budovy Šantovka Tower, od které ale nakonec upustil a soustředil síly na přípravu změny územního plánu s výškovým limitem 23 metrů. Změnu územního plánu ale poslední zastupitelstvo neprojednalo.

Rada města by podle signatářů výzvy měla změnu územního plánu znovu zařadit na program nejbližšího zastupitelstva. „Tento postup předpokládá stavební zákon a jeho účelem je zabránit nevratným krokům v dotčeném území. Konkrétně se jedná o nebezpečí povolení výškové stavby, která je v zásadním rozporu s připravenou změnou územního plánu," uvedli.

Změnu územního plánu, který byl schválen v roce 2014, radnice připravila kvůli tomu, že výškovou regulaci staveb k 31. prosinci 2015 zrušil soud. Radnici dal tehdy čas do konce roku 2015, aby povolenou výšku staveb v územním plánu lépe zdůvodnila. Úprava územního plánu se ovšem zpozdila, takže výškové limity od ledna 2016 přestaly platit.

Stavbu výškových budov v ochranném pásmu památkové rezervace zakázalo ministerstvo kultury, což se promítlo v novém územním plánu z roku 2014 i v návrhu jeho dodatečné změny. Investor Šantovky Tower proti připravené změně podal devět námitek. Návrh předložený na začátku června zastupitelstvu počítal s jejich zamítnutím. Nakonec nebyl schválen, takže o změně územního plánu se už nehlasovalo.

Advokát investora Šantovky Tower Rostislav Pekař už dříve argumentoval tím, že vedení města o výškách chystaných staveb vědělo od roku 2008 a těmto plánům pod podmínkou "vysoké architektonické úrovně" vyjádřilo podporu. Původní územní plán podle něj výšku nových staveb v této části města nereguloval a radnice byla informována o tom, že investor chce postavit domy vysoké až 29 metrů a výškovou budovu Šantovka Tower.

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

Zítra přijede do Olomouce premiér Babiš s vládou. Zavítají do...

úterý, 19. června 2018, 10:30

Předseda vlády Andrej Babiš a další členové kabinetu navštíví ve středu 20. června 2018 Olomoucký kraj. Během své cesty budou...

Babiš přijede příští středu na návštěvu Olomouckého kraje, dorazí i...

středa, 13. června 2018, 20:30

Olomoucký kraj příští týden navštíví premiér Andrej Babiš (ANO) s některými ministry. Vláda do regionu přijede ve středu 20....

POLITICKÁ KORIDA: Co říkají zastupitelé na (ne)rozhodnutí o výškové...

čtvrtek, 7. června 2018, 16:30

Olomoucké zastupitelstvo neprojednalo dlouho připravovanou změnu územního plánu, která měla stanovit výškový limit pro stavby v...

Na demonstraci proti Babišovi a Zemanovi se v Olomouci sešlo pět set...

středa, 6. června 2018, 10:30

Ve větších městech ČR dnes lidé demonstrovali proti vládnutí Andreje Babiše (ANO) s podporou komunistů. Dorazilo jich většinou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

FBI zkoumala možnost, že Hitler po válce utekl do Argentiny

Američtí vyšetřovatelé se zabývali podezřením, že nacistický vůdce Adolf Hitler na konci války uprchl v ponorce do Argentiny. Vyplývá to z odtajněných informací, které byly v těchto dnech zveřejněny na webu Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Hitler spáchal 30. dubna 1945 v berlínském bunkru sebevraždu, po válce se nicméně objevilo mnoho spekulací, že se hlavnímu válečnému zločinci podařilo utéct.

Varování před nestabilními dětskými židličkami

U jídelních stolů mají malé děti své místo ve vysoké židličce. Spotřebitelská organizace dTest otestovala 22 modelů pro samostatně sedící děti. Čtyři židličky propadly ve zkoušce stability. Modely Baby Mix 2v1, Caretero Primus, Caretero Homee a Scarlett Kombi nesplnily zákonné normy, při jejich použití hrozí převrácení židličky i s dítětem vzad.

Facebook oznámil uzavření řady falešných účtů a stránek

Internetový gigant Facebook v prvním čtvrtletí letošního roku celosvětově zrušil řadu falešných uživatelských účtů a celkem osm koordinovaných sítí s původem například v Severní Makedonii, Kosovu či Rusku. Společnost o tom informovala Evropskou komisi v pravidelné zprávě shrnující, jak dosud postupovala v boji s dezinformacemi na své internetové platformě.