Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Největší problém v kraji je D1 kolem Přerova, řekl Babiš po setkání s hejtmanem v Olomouci

 
středa, 20. června 2018, 11:25

Bezmála na 36 miliard korun vyčíslila města a obce v Olomouckém kraji své potřeby na důležité investice do obecní infrastruktury. Požadavky, které vzešly z dotazníkového šetření, se týkají hlavně vodovodů a kanalizací i místních komunikací, řekl dnes hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) po úvodním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministry, kteří jsou v regionu na pracovní návštěvě.

Podle Oklešťka je třeba v Olomouckém kraji v následujících letech investovat hlavně do dopravy, vodohospodářské infrastruktury a protipovodňových opatření. „Jsou to témata, která vzešla od místních samospráv. Celkové potřeby našeho kraje z této oblasti jsou na úrovni téměř 36 miliard korun," uvedl hejtman.

Dotazníkový průzkum investičních potřeb měst a obcí podle Oklešťka pomůže kraji nastavit dotace tak, aby pomohly obcím a městům infrastrukturu postupně modernizovat. Hejtmanství například navýšilo program obnovy venkova, dotuje výstavbu sportovišť a finančně podporuje hasiče.

Dotazníkový průzkum zaměřený na investiční potřeby městských a obecních samospráv podle Babiše zatím nechal zpracovat pouze Olomoucký a Jihomoravský kraj. „Shodou okolností to vyšlo na stejnou sumu 35,5 miliardy korun, i když Olomoucký kraj je podstatně menší," podotkl Babiš.

Výsledky krajských dotazníkových průzkumů mezi městy a obcemi budou mít podle Babiše velký význam při sepisování dlouhodobého investičního plánu Česka, který bude členěn podle krajů a resortů. „Největší problém, který tady (v Olomouckém kraji) vnímám, je D1 kolem Přerova," podotkl.

Podle premiéra je třeba předem vyřešit dopravní situaci v Přerově poté, co bude příští rok dokončen první úsek dálnice D1 mezi Lipníkem a Přerovem a nebude napojen na zatím nedokončenou část do Říkovic. Ve městě by se kvůli tomu mohla zhoršit už tak špatná dopravní situace. Babiš řekl, že pověřil vedení Ředitelství silnic a dálnic ČR, aby už s předstihem navrhlo řešení dopravy v Přerově.

Vláda bude dnes se zástupci samospráv jednat například o průmyslové zóně v Přerově-Bochoři, modernizaci Fakultní nemocnice Olomouc i využití hotelu Strojař v Přerově. Ministři navštíví také Muzeum umění Olomouc.

Napsal(a) ČTK | Foto Ivo Spisar

Kam dál?

Sloni v centru města překvapili místní i turisty. Podle strážníků se...

středa, 20. června 2018, 10:30

V úterý v odpoledních hodinách se v Olomouci naskytl lidem nezvyklý pohled. Středem města se totiž procházeli tři sloni. Městská...

Šest distributorů nelegálního lihu od zlínského podnikatele Březiny...

středa, 20. června 2018, 09:00

Před olomouckým vrchním soudem dnes stane šest lidí obžalovaných kvůli odběru a distribuci nelegálního lihu od zlínského...

Policie pátrá po řidiči motorky, který vybrzdil druhého motorkáře a...

úterý, 19. června 2018, 20:30

Policie vyšetřuje nehodu, která se stala v pátek 15. června 2018 o půl osmé na silnici ve směru od Olomouce k obci Křelov -...

Školáci z prvního stupně našli u školy ve Stupkově ulici batoh se...

úterý, 19. června 2018, 18:00

V pondělí 18. června kolem půl druhé odpoledne zavolala vychovatelka základní školy na Stupkově ulici městskou policii a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V ojedinělých případech se může objevit kus se sníženou kvalitou, reagovalo vedení Penny Marketu na výskyt prošlého masa v jedné z prodejen

Na pultech obchodního řetězce Penny Market se objevilo zkažené maso původem z Polska. S vidinou dobrého oběda si ho v neděli ve Vodňanech cestou z výletu zakoupil muž. Po otevření ho ale chuť na jídlo velmi rychle přešla. Maso podle jeho slov páchlo jako zkažená vejce.

SPD zrušilo klub v Moravskoslezském kraji, Volný hodlá kandidovat na post předsedy

Předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) zrušilo svůj regionální klub v Moravskoslezském kraji. Byly v něm porušovány stanovy a krácena demokratická práva členů, sdělila mluvčí SPD Barbora Zeťová. SPD v kraji vede poslanec Lubomír Volný, jehož styl vedení v minulosti někteří členové hnutí kritizovali. Volný v úterý na facebooku oznámil, že plánuje kandidovat proti Tomiovi Okamurovi na předsedu SPD.

Zákaz billboardů u dálnic platí beze změn

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení dvou pasáží novely zákona o pozemních komunikacích. Zákon ponechal pro starší billboardy pětileté přechodné období, které vypršelo v roce 2017, a stanovil návaznou povinnost odstranit reklamní zařízení bez zbytečného odkladu. Podle ústavních soudců lze omezení billboardů zdůvodnit veřejným zájmem na bezpečnosti provozu, soud zdůraznil také ochranu životů a zdraví lidí, stejně jako životního prostředí.