Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomoucký primátor Antonín Staněk se stal ministrem kultury

 
středa, 27. června 2018, 17:46

Dosavadní olomoucký primátor Staněk byl jmenován ministrem kultury. Ponechá si poslanecký mandát, ale opustil post lídra kandidátky ČSSD do podzimních komunálních voleb v Olomouci. Situaci na radnici bude řešit se svými koaličními partnery.

Premiér Babiš při uvedení ministra řekl, že resort kultury byl v minulosti vždy podceňován. Za důležité označil investice do obnovy kulturních památek. Čtyři desítky z nich se zatím nedostaly do rozpočtu ministerstva. „Jejich oprava je důležitá také kvůli turistickému ruchu. Jde například o Terezín, který je potřeba finančně oddělit od města a převzít státem, zámek Litomyšl nebo Larischův dům na Pardubicku, kde by mělo vzniknout muzeum heydrichiády," sdělil Babiš.

V legislativní oblasti na ministra Staňka čeká nový památkový zákon, jeho předchůdce zahájil projednávání návrhu se subjekty z oblasti památkové péče a veřejné správy. Připraveno je finální znění novely zákona o Státním fondu kultury a připravuje se věcný záměr zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře.

Po zákoně, který by přinesl mimo jiné větší volnost v hospodaření příspěvkových organizací volají velké státní kulturní instituce. Prosadit se ho však nedaří, politici se obávají, že by přinesl precedens a po podobné úpravě, jež by omezila jejich zasahování do řízení státních organizací, by volaly i jiné velké státní instituce.

Ministerstvo kultury má zpracován plán svých investičních akcí do roku 2021, který má zajištěno přes deset miliard korun. Připravuje se nový Programu péče o národní kulturní dědictví, který naváže na program Péče o národní kulturní poklad a který by měl mít k dispozici 13,4 miliardy korun v letech 2019 až 2033.

Z programu se hradí opravy a novostavby sídel státních kulturních institucí. Aktuálně je to třeba Národní muzeum, Státní opera či Národní knihovna, v novém programu se počítá s rekonstrukcí pražské Invalidovny, Náprstkova muzea, Veletržního paláce pro Národní galerii, vybudování středoevropského fóra SEFO Muzea umění Olomouc nebo revitalizace Nové scény Národního divadla.

Napsal(a) ČTK | Foto Patrik Kozlík

Kam dál?

Ředitel Městských kulturních zařízení Jeseník Jiří Juráš rezignoval,...

středa, 27. června 2018, 15:00

Jiří Juráš, který vedl Městská kulturní zařízení Jeseník od ledna 2016, k 30. září tohoto roku rezignuje. Rada města Jeseník na...

Poslanec Brázdil označil homosexuály za postižené, podle něj nemají...

úterý, 26. června 2018, 17:00

Poslanec a lékař Milan Brázdil (ANO) označil homosexuální páry za postižené lidi, kterým nepřísluší, aby byli v manželství nebo...

Babišova vláda na středeční návštěvě v kraji řešila dopravu i kůrovce

středa, 20. června 2018, 21:00

Na výjezdní zasedání přijela ve středu 20. června do Olomouckého kraje vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem. Ministři se...

VIDEO: Největší problém v kraji je D1 kolem Přerova, řekl Babiš po...

středa, 20. června 2018, 11:25

Bezmála na 36 miliard korun vyčíslila města a obce v Olomouckém kraji své potřeby na důležité investice do obecní infrastruktury....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.

Polský zákazník skoupil jízdenky na celý vlak

Nespokojený zákazník polských drah vynaložil tisíce zlotých a hodiny svého času, aby skoupil jízdenky na celý vlak, a to jen proto, aby je hned následující den zkusil vrátit. To vše udělal kvůli tomu, aby na sociálních sítích předvedl, jak byrokraticky se státní dráhy chovají k cestujícím. A železnice se nechala vyprovokovat, napsal polský list Gazeta Wyborcza.

KOMENTÁŘ: Spasíbo, soudruzi! Za nejlepší digitální osvětu posledních let

Chceš vidět, jak budeš vypadat za 40 let? Na. “Tyjo, celý můj tata. Neskutečný, to musí vidět ostatní!!”