Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Investor Galerie Prostějov poslal stranám s „relevantním programem" předvolební finanční dary

 
středa, 12. září 2018, 08:55

Padesátitisícové finanční dary rozeslala před komunálními volbami osmi politickými stranám a hnutím v Prostějově společnost Manthellan, která s radnicí vede vleklý spor kvůli plánované stavbě nákupního centra Galerie Prostějov. Výjimkou je ČSSD, kterou firma nepodpořila, protože nerespektuje platné smlouvy, řekl dnes novinářům předseda představenstva Manthellanu Richard Morávek. Investor si podle něj od netradičního kroku slibuje zahájení dialogu o projektu Galerie Prostějov.

Radnice tvrdí, že smlouvy s Manthellan nejsou platné, investor má opačný názor. Radnice postoj ke smlouvě o smlouvě budoucí s firmou Manthellan z roku 2010 změnila začátkem letoška poté, co si u advokátní kanceláře nechala zpracovat právní rozbor. Podle právníků města je smlouva týkající se chystané stavby nákupního centra od začátku neplatná.

Padesátitisícové finanční příspěvky společnost Manthellan podle Morávka poslala dnes ráno na transparentní účty hnutím PéVéčko, Na rovinu, Změna pro Prostějov a prostějovským organizacím SPD, ANO, ODS, KDU-ČSL, KSČM. „Vybrali jsme strany, které mají relevantní program pro komunální volby. Je to nestandardní krok, s tím souhlasím. Na druhou stranu je plně transparentní. Nechceme nic jiného, než aby s námi začal někdo mluvit a zahájil se dialog," uvedl Morávek.

Peníze firma Manthellan neposlala ČSSD, která je spolu s PéVéčkem a KSČM součástí radniční koalice. Primátorkou je Alena Rašková z ČSSD, která na začátku roku smlouvy s Manthellanem označila za neplatné. Finanční příspěvek Manthellanu vrátí hnutí Na rovinu. „Jakmile peníze přijdou, tak je okamžitě pošleme zpátky. Vůbec si nedovedu představit, co tady tímto krokem Manthellan zamýšlel," řekl lídr hnutí Aleš Matyášek.

Podle Matyáška se firma Manthellan pomocí finančních darů zřejmě snaží dosáhnout toho, aby byl zvrácen stav, který je pro ni momentálně nepříznivý. „Obrátím se na orgány činné v trestním řízení, aby posoudily, jestli se nejedná o úplatek," podotkl. Peníze chce firmě Manthellan vrátit také ODS. Řekl to místopředseda oblastního sdružení ODS a zastupitel Tomáš Blumenstein.

Manthellan podle Morávka pokračuje v přípravě projektu Galerie Prostějov. „Chceme získat územní rozhodnutí a do konce příštího roku stavební povolení. Stavbu plánujeme zahájit v roce 2020," uvedl Morávek. Podle něj investor potřebuje součinnost města. „Požádali jsme o součinnost v rámci územního řízení, z rady jsme ale nedostali ani odpověď," uvedl.

Galerie Prostějov má být postavena v centru Prostějova v místě, kde stojí kulturní dům. Se stavbou nesouhlasí někteří obyvatelé. Podle Morávka je investor připraven diskutovat se zástupci města o podobě projektu. Zrušení smlouvy a smlouvě budoucí s Manthellanem o projektu Galerie Prostějov už dříve požadovala u soudu firma Prior-obchodní domy, která v Prostějově zrekonstruovala obchodní dům. Žalobu znovu projedná krajský soud. Podle Morávka zatím není pravomocný rozsudek a smlouva platí.

Napsal(a) ČTK | Foto Google Maps

Kam dál?

Hnutí spOLečně kritizuje náměstky za zneužívání svého postavení při...

pátek, 7. září 2018, 19:20

Členům hnutí SpOLečně se nelíbí, že zástupci města a zároveň kandidáti na primátora v nadcházejících volbách, Ladislav Šnevajs...

MIloš Zeman na konci září opět navštíví Olomoucký kraj

čtvrtek, 6. září 2018, 17:00

Prezident Miloš Zeman v závěru září už pošesté navštíví Olomoucký kraj. Od 24. do 26. září zamíří na Jesenicko, Šumpersko,...

PŘEHLED: Strany a hnutí, které budou letos soupěřit v komunálních...

středa, 22. srpna 2018, 10:00

Strany a hnutí, které budou letos bojovat v komunálních volbách o místa v radě města a zastupitelstvu, již mají svá vylosovaná...

FOTO/VIDEO: V Olomouci byla odhalena deska připomínající padesáté...

úterý, 21. srpna 2018, 14:49

Na budově pedagogické tabulky Univerzity Palackého v Olomouci byla dnes ve dvě hodiny odpoledne odhalena pamětní deska, která...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.