Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Koalice plánuje zlepšit hospodaření Olomouce i nové investice

 
pátek, 24. října 2014, 10:21

Zlepšení hospodaření města, opravu zimního stadionu, bezplatnou přepravu seniorů v městské hromadné dopravě či prodloužení tramvajové trati na sídliště Nové Sady si dala v Olomouci za cíl nová koalice, jejíž vznik svými podpisy stvrdili zástupci ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Primátorem bude lídr ČSSD Antonín Staněk. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude mít nová koalice většinu 24 zastupitelů. Vítězné ANO zůstane v Olomouci v opozici.

Čtyři strany se na vytvoření koalice dohodly v neděli 12. října, den po skončení voleb. Jednání o podobě koaliční smlouvy a programových prioritách byla poté podle Staňka věcná a netrvala dlouho. "Jednání byla korektní, věcná a pragmatická. Možná právě proto, že politické subjekty, které tuto smlouvu uzavřely, znají fungování a chod města Olomouce. Měly proto celkem jasno ve svých programových prioritách," řekl dnes novinářům.
   

Programy olomoucké ČSSD, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 si podle Staňka jsou blízké, takže nebyl velký problém najít jejich průnik a dát koaliční smlouvě konečnou podobu. "Jsem přesvědčen, že tato koalice je otevřena spolupráci s poměrně velmi silnou a různorodou opozicí, která v olomouckém zastupitelstvu vznikla," dodal Staněk.
   

Podle primátora Martina Majora (ODS) se koalice dohodla, že město bude pokračovat v investicích a v následujících čtyřech letech se bude ucházet o evropské dotace na investiční akce, jako je dokončení protipovodňových opatření či dostavba tramvajové trati na Nové Sady a do Slavonína. 
   

Radnice v předchozích letech i díky úvěrům a dotacím EU masivně investovala. Loni její investice obnášely 722 milionů korun. V příštích letech ale mají klesat a v roce 2016, kdy už město nebude čerpat žádný úvěr, mají obnášet 129 milionů. K tomu je třeba připočíst plánovaných 50 milionů korun evropských dotací z nového plánovacího období.
   

Město se ale kvůli investicím zadlužilo. V roce 2013 úvěrová zadluženost Olomouce vzrostla z předloňských 1,77 miliardy korun na 1,991 miliardy. Letos by už měla růst pomaleji na 2,1 miliardy korun, přičemž celkové příjmy městského rozpočtu činí 2,188 miliardy korun.
   

Podle Staňka si nová koalice při přípravě rozpočtu na příští rok musí říct, zda město některé méně důležité plánované investice zastaví, nebo bude nové projekty financovat z prodeje zbytného majetku či pomocí úvěrů. Stejnou debatu Staněk očekává i o chystaných projektech dotovaných z fondů EU, které bude radnice spolufinancovat. "Půjde o to, abychom opravdu seriózně zvažovali, které investice realizovat a které ne," řekl.
   

Major míní, že radnice musí zredukovat provozní náklady a tyto peníze může investovat. "Pevně věřím, že se nám tak v roce 2015 podaří nalézt nejméně 150 milionů korun vlastních zdrojů na investice," uvedl Major.
   
   
Programové priority koalice ČSSD, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 ve volebním období 2014 - 2018
   
Otevřená radnice:

- zveřejňování smluv, srozumitelný rozklikávací rozpočet, přenosy z jednání zastupitelstva
- posílení pravomocí komisí městských částí, veřejné diskuse ke klíčovým tématům života města
   
Hospodaření města a investice:

- důraz na odpovědné hospodaření zaměřené na zajištění běžných potřeb života občanů

- účelná oprava zimního stadionu
- prodloužení tramvajové trati na sídliště Nové Sady a do Slavonína
  

Doprava:

- rozvoj městské hromadné dopravy přátelské k občanům
- bezplatná přeprava seniorů nad 70 let, zvýhodněné roční časové jízdenky
- pravidelná rozpočtová podpora opatření na posílení bezpečnosti cyklistů i pěších a projektu Bezbariérová Olomouc
- vytvoření nových parkovacích míst
 

Bezpečnost a ochrana obyvatel:

- posílení bezpečnosti obyvatel i návštěvníků města

- zásadní redukce počtu heren v rámci regulace hazardu
- spolupráce na protipovodňových opatřeních
   
Sociální oblast, školství, kultura, sport a občanský sektor:
   
- pravidelná grantová podpora organizacím působících v oblastech sportu, kultury, cestovního ruchu, volného času dětí a mládeže, sociálních věcí a dobrovolným hasičům
- ustavení městského ombudsmana pro seniory
- rozvoj spolupráce s olomouckými vysokými školami na všech úrovních
- nová místa v mateřských školách a další opatření prorodinné politiky
   
Rozvoj partnerství:
   

-s Olomouckým krajem, městy a obcemi regionu

- s Univerzitou Palackého v Olomouci, Armádou České republiky a s církvemi
- s podnikatelským sektorem a s dalšími klíčovými subjekty
   
   
Zdroj: olomoucký magistrát

Kam dál?

V Olomouckém kraji obecní volby vyhrály ČSSD a KDU-ČSL

neděle, 12. října 2014, 10:31

V Olomouckém kraji budou mít nejvíce zastupitelů nezávislí kandidáti a jejich místní sdružení. Samostatně kandidující nebo...

Na radnicích v Olomouci a Přerově od rána zasahují policisté

úterý, 30. září 2014, 11:24

Policisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) dnes od rána zasahují na radnicích v Olomouci a Přerově....

Radnice nečekaně vyměnila lampy v centru Olomouce

pondělí, 15. září 2014, 10:34

Olomoucká radnice v sobotu nečekaně vyměnila lampy na Horním náměstí v historickém centru města. Dělníci původní svítilny...

Petici za referendum o zákaz heren v Olomouci podepsalo 6000 lidí

pátek, 11. července 2014, 09:48

Petici požadující vypsání referenda o zákazu heren v celé Olomouci již podepsalo téměř 6000 lidí. Sbírání podpisů v ulicích města...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • AKTUÁLNĚ: Při nehodě mezi Olomoucí a...

  • Mezi oběťmi tragické nehody u Bohuňovic je i...

  • FOTO: Tragická nehoda mezi Olomoucí a...

  • AKTUÁLNĚ: Mezi Olomoucí a Šternberkem se při...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pochybnosti v diplomce podrazily další ministerské křeslo. Krčál končí, nahradí ho nejspíš Maláčová

Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) dnes odpoledne rezignoval na svou pozici. Důvodem byly pochybnosti v jeho bakalářské práce. Server Seznam Zprávy.cz v pondělí informoval, že v práci je mnoho stránek stejného textu, který dříve napsal jiný autor. Kvůli obdobnému problému skončila minulý týden ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO). Na pozici Krčála navrhuje předseda sociální demokracie Jan Hamáček Janu Maláčovou.

Po smrti dvou dětí zakázala Saúdská Arábie skoro 50 videoher

Saúdská Arábie v pondělí zakázala bezmála 50 populárních videoher. Děje se tak podle agentury AP poté, co se objevily zprávy, že dvě děti v království spáchaly sebevraždu, ke které je přiměla online hra známá jako Modrá velryba. O hru se zajímá také policie v Česku.

Kauza pomalovaných poníků: Už se to nebude opakovat, zní ze Šiklova mlýna. Personál dostal pokuty a vyhazov

Westernové městečko Šiklův mlýn u Zvole na Žďársku se o minulém víkendu dostalo výrazně do povědomí veřejnosti, bohužel ne v pozitivním smyslu. Po tragédii, při které pod koly turistického vláčku zemřel pětiletý chlapec, vzbudila bouři nevole i netradiční zábava, během které si děti malovaly na poníky.