Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomouc navzdory růstu dluhu udržela ratingové hodnocení

 
středa, 4. června 2014, 10:16

Olomoucká radnice letos navzdory rostoucímu dluhu udržela loňské ratingové hodnocení. Světová ratingová agentura Standard & Poor's radnici opět udělila pozitivní ratingové hodnocení, podle kterého by se měla finanční situace města zlepšit a jeho zadlužení už dál nezvyšovat. Dnes to sdělil primátor Martin Major (ODS). Ratingové hodnocení dokládá důvěryhodnost města dostát řádně a včas svým závazkům.

Agentura potvrdila Olomouci hodnocení A-/pozitivní/A-2 s pozitivním výhledem. Dlouhodobé závazky Olomouce jsou hodnoceny stupněm A- a krátkodobé známkou A2. "Dobrý rating je pro nás důležitým nástrojem zejména při jednání s bankami. Agentura tímto hodnocením potvrdila, že se městu daří realizovat i velké investice při rozumné míře zadluženosti," uvedl Major.
   

Pozitivní ratingový výhled se podle primátora opírá o předpoklad hospodářského oživení, očekávaný růst daňových příjmů a odhodlání vedení města přísně kontrolovat vlastní provozní výdaje. Agentura rovněž pozitivně hodnotila financování podstatné části investičního programu města z evropských fondů.
   

Optimistický ratingový scénář předpokládá, že Olomouc bude hradit všechny další investice nad schválený plán z národních nebo evropských dotací, případně z vlastních příjmů. Radnice by se kvůli novým investicím už neměla dále zadlužovat. Finanční situace města se podle agentury může rovněž zlepšit díky očekávanému ekonomickému růstu České republiky.
   

"Velmi si cením toho, že v letech, kdy městu v důsledku nyní končící krize klesaly příjmy z daní, jsme udrželi pozitivní ratingový výhled, který ocenil správnost orientace na provozně úsporný rozpočet,“ podotkl náměstek primátora Ivo Vlach (TOP 09).
   

Úvěrová zadluženost Olomouce se v roce 2013 zvýšila z předloňských 1,77 miliardy korun na 1,991 miliardy. Letos by už měla růst pomaleji na 2,1 miliardy korun, přičemž celkové příjmy městského rozpočtu činí 2,188 miliardy korun. V dalších letech se má dluh postupně snižovat a v roce 2025 by měl klesnout pod miliardu korun.
   

Dluh města se nejvíce zvýšil v roce 2009, kdy čerpalo úvěr 500 milionů korun na spolufinancování investičních akcí, zejména evropských projektů. Příjmy radnice tehdy kvůli hospodářské krizi klesly a musela si na investice půjčit. V dalších dvou letech si město bralo úvěry vždy po 250 milionech korun.
   

Radnice v uplynulých letech investice financovala pomocí úvěrů od Evropské investiční banky a Komerční banky. Mezi největší investice posledních let patří loni dokončená stavba nové tramvajové trati spojující centrum Olomouce se sídlištěm Nové sady, která stála 280 milionů korun. Radnice na projekt dostala dotaci z programu švýcarsko-české spolupráce, která pokryla více než polovinu celkových nákladů na stavbu trati.
   

Rating je základní vodítko pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je hodnocený subjekt vnímán. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si peníze za velmi nízký úrok.

Zdroj: ČTK

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Motorka se čelně střetla s náklaďákem....

  • Stát půjčí mladým rodinám na bydlení až dva...

  • FOTO: Zloděj odstranil na více jak dvaceti...

  • FOTOGALERIE: Každý z běžců je vítěz!...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Filmový festival se stěhuje do Karlových Varů, začne už v pátek

Organizátoři Mezinárodního filmového festivalu se dnes začali přesouvat z Prahy do Karlových Varů, dějiště festivalu. Lázeňské město se už převléklo do festivalových kulis. Letošní 53. ročník začne v pátek a dnes během několika minut si zájemci zaregistrovali v internetovém předprodeji, do kterého festival dává deset procent vstupenek na všechna veřejná představení, první lístky na filmové projekce.

Vítr převrátil na Lipně plachetnici a rybářskou loď. Posádku obou lodí z vody vytáhli záchranáři

Všechny složky integrovaného záchranného systému (IZS) vyjížděly o víkendu ke dvěma převráceným lodím na lipenské přehradě. První loď se třemi rybáři se kvůli větru převrhla v sobotu 23. června kolem osmé ráno. Na záchranu posádky převrácené plachetnice se IZS vydaly kolem oběda. Žádný z mužů naštěstí nebyl zraněn.

Mít Zemana na Frekvenci 1 je čest, ale útočit na novináře by neměl, říká šéf české odnože Lagardère

„Zásadně ovlivnil podobu českého mediálního světa“. I tato slova zazněla v okamžiku, když letos v dubnu prezident mediální skupiny Lagardère Active ČR Michel Fleischmann přebíral francouzský Řád čestné legie. V obsáhlém rozhovoru pro HlídacíPes.org mluví i o tom, že tiskový zákon ve Francii novináře chrání, zatímco ten v Česku pojem novinář ani nezná.