Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomouc navzdory růstu dluhu udržela ratingové hodnocení

 
středa, 4. června 2014, 10:16

Olomoucká radnice letos navzdory rostoucímu dluhu udržela loňské ratingové hodnocení. Světová ratingová agentura Standard & Poor's radnici opět udělila pozitivní ratingové hodnocení, podle kterého by se měla finanční situace města zlepšit a jeho zadlužení už dál nezvyšovat. Dnes to sdělil primátor Martin Major (ODS). Ratingové hodnocení dokládá důvěryhodnost města dostát řádně a včas svým závazkům.

Agentura potvrdila Olomouci hodnocení A-/pozitivní/A-2 s pozitivním výhledem. Dlouhodobé závazky Olomouce jsou hodnoceny stupněm A- a krátkodobé známkou A2. "Dobrý rating je pro nás důležitým nástrojem zejména při jednání s bankami. Agentura tímto hodnocením potvrdila, že se městu daří realizovat i velké investice při rozumné míře zadluženosti," uvedl Major.
   

Pozitivní ratingový výhled se podle primátora opírá o předpoklad hospodářského oživení, očekávaný růst daňových příjmů a odhodlání vedení města přísně kontrolovat vlastní provozní výdaje. Agentura rovněž pozitivně hodnotila financování podstatné části investičního programu města z evropských fondů.
   

Optimistický ratingový scénář předpokládá, že Olomouc bude hradit všechny další investice nad schválený plán z národních nebo evropských dotací, případně z vlastních příjmů. Radnice by se kvůli novým investicím už neměla dále zadlužovat. Finanční situace města se podle agentury může rovněž zlepšit díky očekávanému ekonomickému růstu České republiky.
   

"Velmi si cením toho, že v letech, kdy městu v důsledku nyní končící krize klesaly příjmy z daní, jsme udrželi pozitivní ratingový výhled, který ocenil správnost orientace na provozně úsporný rozpočet,“ podotkl náměstek primátora Ivo Vlach (TOP 09).
   

Úvěrová zadluženost Olomouce se v roce 2013 zvýšila z předloňských 1,77 miliardy korun na 1,991 miliardy. Letos by už měla růst pomaleji na 2,1 miliardy korun, přičemž celkové příjmy městského rozpočtu činí 2,188 miliardy korun. V dalších letech se má dluh postupně snižovat a v roce 2025 by měl klesnout pod miliardu korun.
   

Dluh města se nejvíce zvýšil v roce 2009, kdy čerpalo úvěr 500 milionů korun na spolufinancování investičních akcí, zejména evropských projektů. Příjmy radnice tehdy kvůli hospodářské krizi klesly a musela si na investice půjčit. V dalších dvou letech si město bralo úvěry vždy po 250 milionech korun.
   

Radnice v uplynulých letech investice financovala pomocí úvěrů od Evropské investiční banky a Komerční banky. Mezi největší investice posledních let patří loni dokončená stavba nové tramvajové trati spojující centrum Olomouce se sídlištěm Nové sady, která stála 280 milionů korun. Radnice na projekt dostala dotaci z programu švýcarsko-české spolupráce, která pokryla více než polovinu celkových nákladů na stavbu trati.
   

Rating je základní vodítko pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je hodnocený subjekt vnímán. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si peníze za velmi nízký úrok.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

Městský soud v Praze musí opět řešit žalobu kvůli Šantovka Tower

pátek, 30. května 2014, 10:01

Městský soud v Praze musí znovu projednat žalobu společnosti Office Park Šantovka proti Národnímu památkovému ústavu. Nařídil to...

Olomouc investuje 20 mil. Kč do opravy tří ulic v Neředíně

pondělí, 26. května 2014, 14:18

Olomoucká radnice investuje zhruba dvě desítky milionů korun do rozsáhlé opravy tří ulic v městské části Neředín. Rekonstruovány...

Lichtenštejni znovu požadují navrácení majetku v Česku

středa, 21. května 2014, 11:12

Olomouc včera navštívil vládnoucí lichtenštejnský kníže Hans-Adam II. Do města přijel při příležitosti prezentace sborníku...

Radnice chce upravit podobu nového mostu poblíž centra Olomouce

úterý, 20. května 2014, 15:49

Olomoucká radnice chce upravit podobu nového mostu, který na Masarykově třídě nahradí staré přemostění řeky Moravy. Původní návrh...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

DRBNA NA CESTÁCH: Návrat do devadesátek. Dovolená u Černého moře je alternativou pro nenáročné

Plánujete letní dovolenou a už vás omrzely klasické cílové destinace českých turistů, kterými je Chorvatsko, Itálie nebo třeba Řecko? Pokud nehledáte luxusní letovisko a zároveň vám nevadí vrátit se do let nedávno minulých, vyrazte k Černému moři, kam čeští turisté mířili již za hluboké totality.

ČSSD podle Onderky bude ve vládě s ANO, dokud to půjde

ČSSD zůstane podle svého statutárního místopředsedy Romana Onderky ve vládní koalici s hnutím ANO, dokud to bude možné. Vládu by opustila v případě odsouzení premiéra Andreje Babiše (ANO) trestně stíhaného v souvislosti s údajným dotačním podvodem. Zvažovala by to, kdyby kauzy ministerského předsedy překryly smysl fungování kabinetu, v němž ČSSD prosazuje svůj program. Onderka to dnes uvedl v Partii televize Prima. Poznamenal, že ČSSD nechce odchodem z vlády vyklidit pole SPD Tomia Okamury.

RegioJet na lince z Liberce do Prahy končí se stevardy. O tuhle práci není zájem

Cestující na autobusové lince mezi Libercem a Prahou společnosti RegioJet se budou muset obejít beze služeb stevarda či stevardky na palubě autobusu. Firmě se nedaří pozice stevardů obsazovat, uchazečů je málo. Na vybraných vnitrostátních linkách proto nahradí stevarda samoobslužný servis.