Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO/VIDEO: V Komeniu se otevřel zrekonstruovaný sál. Bude sloužit ke společenským akcím

 
čtvrtek, 4. října 2018, 11:49

Slavnostní sál, který se restauroval dva a půl roku, byl dnes otevřen. Tento unikátní freskový sál bude nadále sloužit ke společenským akcím školy a města.

Škola zde byla vystavěna v 19. století a tato stavba zaujala i samotného císaře Františka Josefa I., který nad ní převzal patronát a osobně se zúčastnil jejího otevření. Slavnostní sál je bohatě zdoben ve stylu neorenesančního dekorativismu s prvky barokního iluzionismu. Hlavní autor freskové výzdoby, která vznikla v roce 1892, je malíř José Hilber.

Stěny i strop pokrývají fresky mytologických postav jako jsou andělé, múzy, ale i Archimedes či Kryštof Kolumbus.
Je zde zachovaná i původní podlaha z dubových vlýskových parket. Celý prostor osvětluje osmiramenný kovový lustr, který byl původně na plyn. Od padesátých let 20. století tento sál sloužil jako tělocvična. V budoucnu však bude sloužit ke společenským akcím školy a města.

Po dvou a půl letech několika etap, kdy se celý prostor restauroval, se dnes slavnostně otevřel. I přes problémy, které se zpočátku objevily, jako například sanace stropu, který byl ve špatném stavu, se podařilo téměř vše úspěšně dokončit. V následujícím roce ještě restaurátorský tým pod vedením Radomíra Surmy čeká výroba replik nástěnných svítidel, restaurování malovaných dveří a litinové  mřížky.

Slavnostního otevření se zúčastnil i arcibiskup Jan Graubner, který místu požehnal.

 

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Kino Metropol uvede na plátně přehlídku festivalových filmů z...

čtvrtek, 4. října 2018, 10:30

Od čtvrtka do neděle nabídne olomoucké kino Metropol vybrané snímky z filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes....

Na festivalu MusicOlomouc vystoupí ocenění Švýcaři i domácí Isang Yun...

čtvrtek, 4. října 2018, 10:00

Univerzita Palackého v Olomouci připravuje desátý ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc. Uskuteční se od 9....

Jednadvacetiletý řidič srazil opilého chodce v Masarykově ulici

čtvrtek, 4. října 2018, 09:19

K dopravní nehodě, při které byl zraněný chodec došlo ve středu 3. října 2018 po třetí hodině odpolední v ulici Masarykova...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Salmonelózou se ve zlínské nemocnici nakazilo 67 lidí

Salmonelózou se ve zlínské krajské nemocnici nakazilo podle posledních údajů 67 lidí. Onemocnělo 38 pacientů a 29 zaměstnanců nemocnice. Ve zprávě na webu krajské hygienické stanice to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru Jana Hošková.

FOTO: U Slavoňova na Náchodsku spadl vrtulník. Dva lidé zemřeli

Při pádu malého vrtulníku u Slavoňova na Náchodsku dnes dopoledne zemřeli dva lidé. Po dopadu začal stroj, který provozovala společnost DSA, hořet. Helikoptéra podle starosty Slavoňova Michala Suchánka havarovala uprostřed pole přibližně 200 metrů od posledního obytného domu v obci.

VIDEO: Podivná kontrola u Prostějova. Policista v civilu zastavil řidiče přímo na dálnici

Velmi netradiční policejní kontrolu prožil řidič na dálnici D46 u Prostějova. Policejní auto jej totiž přimělo k zastavení přímo na krajnici dálnice, kde byl v tu chvíli velice hustý provoz. Z policejního vozu vystoupil neuniformovaný policista a řidiči tvrdil, že jej zastavil, protože jel příliš rychle a změřil to pomocí tachometru.