Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO/VIDEO: V Komeniu se otevřel zrekonstruovaný sál. Bude sloužit ke společenským akcím

 
čtvrtek, 4. října 2018, 11:49

Slavnostní sál, který se restauroval dva a půl roku, byl dnes otevřen. Tento unikátní freskový sál bude nadále sloužit ke společenským akcím školy a města.

Škola zde byla vystavěna v 19. století a tato stavba zaujala i samotného císaře Františka Josefa I., který nad ní převzal patronát a osobně se zúčastnil jejího otevření. Slavnostní sál je bohatě zdoben ve stylu neorenesančního dekorativismu s prvky barokního iluzionismu. Hlavní autor freskové výzdoby, která vznikla v roce 1892, je malíř José Hilber.

Stěny i strop pokrývají fresky mytologických postav jako jsou andělé, múzy, ale i Archimedes či Kryštof Kolumbus.
Je zde zachovaná i původní podlaha z dubových vlýskových parket. Celý prostor osvětluje osmiramenný kovový lustr, který byl původně na plyn. Od padesátých let 20. století tento sál sloužil jako tělocvična. V budoucnu však bude sloužit ke společenským akcím školy a města.

Po dvou a půl letech několika etap, kdy se celý prostor restauroval, se dnes slavnostně otevřel. I přes problémy, které se zpočátku objevily, jako například sanace stropu, který byl ve špatném stavu, se podařilo téměř vše úspěšně dokončit. V následujícím roce ještě restaurátorský tým pod vedením Radomíra Surmy čeká výroba replik nástěnných svítidel, restaurování malovaných dveří a litinové  mřížky.

Slavnostního otevření se zúčastnil i arcibiskup Jan Graubner, který místu požehnal.

 

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Nový bufet v nemocnici nabízí chlebíčky i hotová jídla

čtvrtek, 4. října 2018, 07:30

Pod Porodnicko-gynekologickou klinikou se v pondělí otevřel nový bufet. Namísto asijského bistra, které tu bylo předtím, nový...

Seniora okradla žena, kterou znal přes internet. Hrozí jí až pět let...

středa, 3. října 2018, 19:30

Osmasedmdesátiletý muž ze Šumperska se přes sociální síť seznámil s pětatřicetiletou Ruskou. Ta z něj nakonec vymámila přes sto...

V Přerově má narušenou statiku další budova, kam chodí děti. Odborník...

středa, 3. října 2018, 13:30

Sotva úředníci přerovského magistrátu vyřešili problém se statikou mateřské školy U Tenisu, mají na stole další problém, který se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Aktualizováno před hodinou

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem.

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým přírodním podmínkám a dostatečnému dešti je aktuálně ve skvělé formě.