Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO/VIDEO: V Komeniu se otevřel zrekonstruovaný sál. Bude sloužit ke společenským akcím

 
čtvrtek, 4. října 2018, 11:49

Slavnostní sál, který se restauroval dva a půl roku, byl dnes otevřen. Tento unikátní freskový sál bude nadále sloužit ke společenským akcím školy a města.

Škola zde byla vystavěna v 19. století a tato stavba zaujala i samotného císaře Františka Josefa I., který nad ní převzal patronát a osobně se zúčastnil jejího otevření. Slavnostní sál je bohatě zdoben ve stylu neorenesančního dekorativismu s prvky barokního iluzionismu. Hlavní autor freskové výzdoby, která vznikla v roce 1892, je malíř José Hilber.

Stěny i strop pokrývají fresky mytologických postav jako jsou andělé, múzy, ale i Archimedes či Kryštof Kolumbus.
Je zde zachovaná i původní podlaha z dubových vlýskových parket. Celý prostor osvětluje osmiramenný kovový lustr, který byl původně na plyn. Od padesátých let 20. století tento sál sloužil jako tělocvična. V budoucnu však bude sloužit ke společenským akcím školy a města.

Po dvou a půl letech několika etap, kdy se celý prostor restauroval, se dnes slavnostně otevřel. I přes problémy, které se zpočátku objevily, jako například sanace stropu, který byl ve špatném stavu, se podařilo téměř vše úspěšně dokončit. V následujícím roce ještě restaurátorský tým pod vedením Radomíra Surmy čeká výroba replik nástěnných svítidel, restaurování malovaných dveří a litinové  mřížky.

Slavnostního otevření se zúčastnil i arcibiskup Jan Graubner, který místu požehnal.

 

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Nový bufet v nemocnici nabízí chlebíčky i hotová jídla

čtvrtek, 4. října 2018, 07:30

Pod Porodnicko-gynekologickou klinikou se v pondělí otevřel nový bufet. Namísto asijského bistra, které tu bylo předtím, nový...

Seniora okradla žena, kterou znal přes internet. Hrozí jí až pět let...

středa, 3. října 2018, 19:30

Osmasedmdesátiletý muž ze Šumperska se přes sociální síť seznámil s pětatřicetiletou Ruskou. Ta z něj nakonec vymámila přes sto...

V Přerově má narušenou statiku další budova, kam chodí děti. Odborník...

středa, 3. října 2018, 13:30

Sotva úředníci přerovského magistrátu vyřešili problém se statikou mateřské školy U Tenisu, mají na stole další problém, který se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a diplomové práce. Podnět k prověření jejích prací z roku 2001 a 2005 podali Piráti. Třetina jich údajně obsahuje shodné pasáže s jinými zdroji. Vedralová to odmítla komentovat. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. I kdyby se plagiátorství potvrdilo, o titul Vedralová přijít nemůže, protože řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze podle zákona zahájit do tří let.

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ve Francii. Po splnění všech formalit byl odsouzený koncem minulého týdne eskortován do České republiky.

Havlová vysoudila čtyři miliony za nepravdivé tvrzení o milenci

Pražský vrchní soud dnes přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun odškodného od vydavatelství Bauer Media za tvrzení, že měla milenecký poměr v době, kdy jí umíral manžel, bývalý prezident Václav Havel. Verdikt je pravomocný. Částka výrazně převyšuje sumy, které soudy v obdobných případech obvykle přiznávají za porušení práva na ochranu osobnosti.