Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Knihovna v Hranicích je opět otevřena. Byly zde objeveny stropní malby

 
čtvrtek, 4. října 2018, 18:00

Knihovna byla dnes po několika měsících oprav, opět otevřena pro veřejnost. Během rekonstrukce zde byly objeveny vzácné malby, které čeká restaurování.

Knihovna, která byla uzavřena od konce června, byla dnes opět otevřena. Aby se prostory mohly zrekonstruovat, museli knihovníci vystěhovat a opět nastěhovat veškeré vybavení, včetně několika tisíců knih. Během rozsáhlé opravy interiérů knihovny, která sídlí v historické budově radnice, byly objeveny vzácné stropní malby.
Ty jsou v současné době zakonzervované a čeká je restaurování. Vzhledem k časové náročnosti a potřebným finančním prostředkům, nebylo možné provést restauraci během rekonstukce knihovny.

Očekáváme velký nápor. Knihovna byla po celou dobu uzavřena, avizovali jsme to hodně dopředu. Čtenáři si proto hodně knih vypůjčili, takže zhruba třetina knih byla půjčena a nemuseli jsme tolik knih uskladňovat," uvedla ředitelka Městských kulturních zařízení Naďa Jandová.

Knihovna teď svým čtenářům nabízí atraktivnější a zmodernizované prostory. Nejednalo se jen o drobné stavební úpravy, ale i o opravu rozvodů elektřiny, vstupních dveří či podlah. Navíc byla z části provedena výměna světel, knihovních regálů i nábytku. Za novou podobou interiéru stojí architekti Tomáš Kratochvíl a Jitka Mácová.

Celá rekonstrukce stála dva a půl milionu korun.

Stará radnice byla po staletí sídlem samosprávy Hranic. Na budově je několik letopočtů, které ukazují její postupné budování. Gotický sál byl dokončen roku 1528, renesanční portál pochází z roku 1544 a věž byla vystavěna v roce 1571. Celkový vzhled budovy změnily až rozsáhlé stavební úpravy v roce 1869 a úpravy fasády na počátku 20. století. Do konce 20. století se v prostorách radnice střídali purkmistři, starostové i předsedové národního výboru. Roku 1998 se ale městský úřad přestěhoval do hranického zámku a v rekonstruované radniční budově našlo sídlo městské muzeum, knihovna a klavírní oddělení Základní umělecké školy Hranice.
Napsal Drahomíra Schneiderová | Foto Pixabay.com | Zdroj ČTK

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Volby jsou za dveřmi, policie bude kvůli bezpečnosti monitorovat...

čtvrtek, 4. října 2018, 17:00

Policie připravila bezpečnostní opatření k zajištění nerušeného průběhu voleb do Senátu Parlamentu České republiky a do...

Emeritní rektor Univerzity Palackého Josef Jařab dostane cenu Nadace...

čtvrtek, 4. října 2018, 15:00

Emeritní rektor UP a amerikanista Josef Jařab dostane prestižní Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových. Slavnostní předání se...

FOTO/VIDEO: V Komeniu se otevřel zrekonstruovaný sál. Bude sloužit ke...

čtvrtek, 4. října 2018, 11:49

Slavnostní sál, který se restauroval dva a půl roku, byl dnes otevřen. Tento unikátní freskový sál bude nadále sloužit ke...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ode dneška musí projít hovězí z Polska kontrolou

Dovozci musí od dnešního dne veškeré hovězí maso z Polska zkontrolovat v certifikované laboratoři. Dokud nebudou hotovy výsledky testů, maso nebude smět na trh. Ve středu to ohlásil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Reagoval tak na nález 700 kilogramů polského hovězího nakaženého salmonelou, které bylo ve skladu ve středních Čechách. Veterináři by dnes měli zveřejnit mimořádná opatření, kterými se povinnost stane platnou. Policie se již od středy zaměřila na kontrolu nákladních vozidel, pokud budou mít podezření na problematické zboží, vyrozumí krajské veterináře.

Zamrzlé rybníky musí rybáři provzdušňovat. Jarní výlovy by mohly začít v polovině března

Třeboňští i novohradští rybáři stále provzdušňují rybníky. I když teď přes den teploty v kraji stoupají až k deseti stupňům nad nulu, rybníky jsou většinou ještě zamrzlé. Jarní výlovy by mohly začít už v polovině března.

Trump pozval Babiše do Bílého domu

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše (ANO) do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve Spojených státech by se měla uskutečnit 7. března. Babiše o pozvání informoval americký velvyslanec v Česku Stephen King, řekl český premiér novinářům při návštěvě Izraele. Informaci zároveň King zveřejnil na twitteru. Podle Babiše je pozvání vyvrcholením vztahů mezi ČR a USA, ministerstvo zahraničí to označilo za úspěch české diplomacie. King očekává brzké oficiální potvrzení pozvání z Bílého domu.