Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Knihovna v Hranicích je opět otevřena. Byly zde objeveny stropní malby

 
čtvrtek, 4. října 2018, 18:00

Knihovna byla dnes po několika měsících oprav, opět otevřena pro veřejnost. Během rekonstrukce zde byly objeveny vzácné malby, které čeká restaurování.

Knihovna, která byla uzavřena od konce června, byla dnes opět otevřena. Aby se prostory mohly zrekonstruovat, museli knihovníci vystěhovat a opět nastěhovat veškeré vybavení, včetně několika tisíců knih. Během rozsáhlé opravy interiérů knihovny, která sídlí v historické budově radnice, byly objeveny vzácné stropní malby.
Ty jsou v současné době zakonzervované a čeká je restaurování. Vzhledem k časové náročnosti a potřebným finančním prostředkům, nebylo možné provést restauraci během rekonstukce knihovny.

Očekáváme velký nápor. Knihovna byla po celou dobu uzavřena, avizovali jsme to hodně dopředu. Čtenáři si proto hodně knih vypůjčili, takže zhruba třetina knih byla půjčena a nemuseli jsme tolik knih uskladňovat," uvedla ředitelka Městských kulturních zařízení Naďa Jandová.

Knihovna teď svým čtenářům nabízí atraktivnější a zmodernizované prostory. Nejednalo se jen o drobné stavební úpravy, ale i o opravu rozvodů elektřiny, vstupních dveří či podlah. Navíc byla z části provedena výměna světel, knihovních regálů i nábytku. Za novou podobou interiéru stojí architekti Tomáš Kratochvíl a Jitka Mácová.

Celá rekonstrukce stála dva a půl milionu korun.

Stará radnice byla po staletí sídlem samosprávy Hranic. Na budově je několik letopočtů, které ukazují její postupné budování. Gotický sál byl dokončen roku 1528, renesanční portál pochází z roku 1544 a věž byla vystavěna v roce 1571. Celkový vzhled budovy změnily až rozsáhlé stavební úpravy v roce 1869 a úpravy fasády na počátku 20. století. Do konce 20. století se v prostorách radnice střídali purkmistři, starostové i předsedové národního výboru. Roku 1998 se ale městský úřad přestěhoval do hranického zámku a v rekonstruované radniční budově našlo sídlo městské muzeum, knihovna a klavírní oddělení Základní umělecké školy Hranice.
Napsal Drahomíra Schneiderová | Foto Pixabay.com | Zdroj ČTK

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Volby jsou za dveřmi, policie bude kvůli bezpečnosti monitorovat...

čtvrtek, 4. října 2018, 17:00

Policie připravila bezpečnostní opatření k zajištění nerušeného průběhu voleb do Senátu Parlamentu České republiky a do...

Emeritní rektor Univerzity Palackého Josef Jařab dostane cenu Nadace...

čtvrtek, 4. října 2018, 15:00

Emeritní rektor UP a amerikanista Josef Jařab dostane prestižní Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových. Slavnostní předání se...

FOTO/VIDEO: V Komeniu se otevřel zrekonstruovaný sál. Bude sloužit ke...

čtvrtek, 4. října 2018, 11:49

Slavnostní sál, který se restauroval dva a půl roku, byl dnes otevřen. Tento unikátní freskový sál bude nadále sloužit ke...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.