Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Mužů, kteří nemohou mít vlastní dítě, přibývá. Staňte se dárcem spermatu a pomozte jim k vytouženému potomkovi

 
středa, 17. října 2018, 17:00

Přibývá párů, které se marně snaží počít dítě přirozenou cestou. Tato snaha, která nevede k pozitivnímu výsledku, je často ubíjející. Poslední nadějí na ,,vlastní“ dítě tak může být darované sperma. Centrum asistované reprodukce IVF Clinic v Olomouci nabírá nové dárce spermatu ochotné pomoci párům, kterým se ani přes veškeré úsilí nedaří zplodit vlastního potomka.

„V dnešní době je zájem o darované spermie čím dál větší...“

O darování jakéhokoli biologického materiálu je z mého pohledu v dnešní společnosti slyšet stále častěji. Dárci krve jsou oceňováni plaketami, na osoby zapsané v registru dárců kostní dřeně se nahlíží jako na statečné lidi připravené kdykoli pomoci druhým. Dárce spermatu by nejspíš na plaketu nebo ocenění ve společnosti čekal marně. Jde přitom o stejně záslužnou činnost jako je právě darování krve. A navíc je čím dál potřebnější. „V dnešní době je zájem o darované spermie čím dál větší,“ začíná své povídání RNDr. Monika Halatová, která v Centru asistované reprodukce IVF Clinic v Olomouci působí jako embryoložka a androložka.

„Darování spermatu není jednoduchý proces, ale běh na dlouhou trať,“ pokračuje paní Halatová. Samotnému darování, které se provádí u mužů od osmnácti do pětatřiceti let, předchází vyplňování dotazníků a vyšetření zdravotního stavu. „Když se někdo z pánů rozhodne pomoci neplodným párům, může nás kontaktovat přes webové stránky, kde vyplní svoje údaje a my jej posléze telefonicky kontaktujeme,“ říká paní Halatová, která dodává, že tento první telefonát slouží k určení termínu vstupního vyšetření.

V potaz se bere barva očí i vzdělání

Při první návštěvě kliniky si s sebou potenciální dárce vezme občanský průkaz a kartičku pojištěnce. „Doporučujeme také dodržet dva až tři dny pohlavní abstinence,“ dodává paní Halatová. Během první návštěvy zájemce nejdříve vyplní dotazníky zaměřené na jeho zdravotní a psychický stav, rodinnou anamnézu a genetická onemocnění v rodině.

Kromě zdravotních aspektů se v potaz bere i vzhled, vystupování nebo projev dárce. Zájemce o darování spermatu uvede barvu očí, barvu vlasů, výšku, hmotnost, koníčky a také dosažené vzdělání. To je důležité, aby se dárce co nejvíce podobal budoucímu otci.

Zájemce o darování spermatu vyplní osobní údaje a žádost o vstupní vyšetření spermiogramu. Po tomto asi půlhodinovém papírování dárce může jít do odběrové místnosti. „Po odevzdání spermatu dárce odchází a o výsledku spermiogramu bude posléze telefonicky informován,“ ubezpečuje paní Halatová. Pokud hodnoty spermiogramu splňují požadavky, které jsou pro dárce spermatu vyšší než udává norma pro běžného zdravého muže, dárce je telefonicky pozván na odběr krve a moči. Pokud však hodnoty spermiogramu nesplňují daná kritéria, zájemce o darování je o výsledku informován a vše je s ním důkladně probráno a řádně vysvětleno.

Termín každého z deseti odběrů je s dárcem domluven buď osobně nebo telefonicky přesně podle jeho časových možností.

Vyšetření krve je zaměřeno na určení krevní skupiny, zjištění pohlavně přenosných chorob jako jsou HIV, syfilis, žloutenka a geneticky přenosných chorob. „Čekání na tyto výsledky trvá přibližně dva měsíce,“ uzavírá Monika Halatová. Jakmile jsou všechny výsledky z vyšetření krve a moči známy, je o nich dárce opět telefonicky informován. Jsou-li v pořádku, může začít darovat. V tomto okamžiku klinika pozve dárce k prvnímu odběr vzorku.

Když přijde řeč na finanční stránku, dozvídám se, že klinika nabízí finanční kompenzaci, která se však nevztahuje na biologický materiál, ale na náklady spojené s odběrem spermatu.

Centrum asistované reprodukce IVF Clinic v Olomouci odebírá od každého dárce maximálně deset vzorků. „Na každý odběr spermatu dochází dárce v dobrém zdravotním stavu po dvou až třídenní pohlavní abstinenci,“ říká doktorka Halatová. Tyto návštěvy jsou doporučeny jednou až dvakrát za týden. U posledního odběru je dárce informován o tom, že bude po šesti měsících opět pozván na odběr krve. Toto vyšetření bude zaměřeno na pohlavně přenosné choroby.

„V případě, že se po těchto šesti měsících zjistí, že výsledky pohlavně přenosných chorob jsou v pořádku, mohou být vzorky propuštěny do darovacího programu pacientům,“ uzavírá povídání embryoložka a androložka doktorka Monika Halatová.

Pokud i vy chcete pomoci neplodným párům a uvažujete o darování spermatu, podívejte se na stránky centra asistované reprodukce IVF Clinic, která sídlí na Horním Lánu v Olomouci nebo přímo napište mail na adresu kryo@ivfclinic.cz.

Napsal(a) redakce OD | PR text | Foto ivfclinic.cz
 


 

Kam dál?

Policie pátrá po pachateli, který ukradl vytěžené dřevo za tři sta...

středa, 17. října 2018, 16:30

V době mezi 12. - 16. říjnem došlo ke krádeži 210 m3 vytěženého smrkového dřeva. Majitel ho měl uskladněné a připravené k...

K rozsáhlému požáru balíků slámy musely přijet i posily hasičů z...

středa, 17. října 2018, 15:00

V úterý po osmé hodině večer došlo k požáru balíků slámy na Javorníku. K případu vyjeli profesionální a dobrovolní hasiči z...

Na poli u Věrovan bylo nalezeno mrtvé dítě. Jeho matku zatím policie...

středa, 17. října 2018, 14:35

Desítky žen z celé České republiky už prověřili policisté v souvislosti s pátráním po matce mrtvého novorozence, jehož tělo bylo...

Muž chtěl ukrást čtyřiadvacet kostek másla, schoval si je do kalhot

středa, 17. října 2018, 13:30

V úterý ráno zavolal Městskou policii Olomouc pracovník marketu ve Velkomoravské ulici. Důvodem telefonátu byl muž, který ukradl...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • FOTO: Při tragické nehodě zemřel...

  • Na hodolanském mostu v Tovární ulici byl...

  • Soud zvýšil muži za tragickou nehodu v...

  • FOTO/VIDEO: V Holici nad ránem kompetně...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zemřel Stan Lee, autor Spider-Mana a dalších známých komiksových superhrdinů

Stanu Leeovi bylo 95 let, jeho smrt potvrdil rodinný právník. Komiksový král vdechnul život kromě Spider-Mana třeba i Iron Manovi, Avengerům nebo X-Menům.

I skejťák může vydat knihu. Plním si sny, užívá si Maxim Habanec

Maxim Habanec je v jednom kole. V loňském roce natočil snímek o své cestě kolem světa, otevřel naprosto unikátní vnitřní skatepark Red Bull MaxSpace a zahájil přípravu na Tokio. Šestadvacetiletý sportovec ale stále nemá dost. Ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros představí svou novou knihu Život je skejt.

Za tři čtvrtletí se nakazilo HIV 162 lidí, o 32 méně než loni

Do konce září se virem HIV v Česku nakazilo 162 lidí. Je to o 32 méně než loni, za celý loňský rok jich bylo 254. Vyplývá to ze statistik spolku Red Ribbon, který se věnuje poradenství, prevenci a boji proti AIDS. Ke konci září žilo v Česku 3322 HIV pozitivních osob, mezi nimi 463 žen. U 622 propuklo onemocnění AIDS, kterému ve stejném období podlehlo 296 lidí.