Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO/VIDEO: Když dílo nevzbuzuje ohlas, je to hrozné, říká autor kruhové sochy u orloje Jan Dostál

 
středa, 17. října 2018, 17:40

Sochař Jan Dostál vzbudil u Olomoučanů velký ohlas díky svému dílu s názvem Rounded, které je instalováno u orloje na Horním náměstí v Olomouci. Jsem rád, že se o soše tolik mluví, říká sochař.

Kdy tohle dílo vzniklo?

Socha vznikla už na škole, byla to moje bakalářská práce.

Jaká byla cesta k vytvoření této sochy?

Po tom, co jsem se do jisté míry přestal věnovat sochám zvířat, začala mě bavit geometrie a čistá abstrakce. A v té době jsem přišel na schéma, které pracuje s tím, že když si vezmu jednu kružnici, v případě Rounded s šestimetrovým průměrem, tak dokážu pomocí jedné kružnice vytvořit celou sochu. Jak dílky, tak samotný průměr sochy. Jde vlastně o to, že jsem si posunoval střed kružnice, ale její průměr jsem neměnil. A z těchto dílů je poskládaná kružnice. V celé soše je použitý jen jeden tvar, a to je ta kružnice o průměru šest metrů.

Jaký materiál jste pro Rounded použil?

Socha je vytvořena z nových vysokopevnostních plechů, ze kterých jsem si sám vypálil segmenty, které ji tvoří. Patina je na soše vytvořena kyselinou, která vytvoří řez.

Má tohle dílo něco vyjadřovat?

Socha pracuje velmi úzce s prostorem, do kterého je umístěna, funguje jako určitý průhled do prostoru za ní. Zde v Olomouci jsem ji umístil tak, aby se do kruhu v určitém místě dostal sloup Nejsvětější trojice. Třeba v ZOO v Praze se socha koukala přes kapličku na celou Prahu.

Rounded vzbuzuje u Olomoučanů nebývalý ohlas. Jak se s tím vyrovnáváte?

Jsem strašně rád, že se o tom mluví, protože jakékoliv dílo, o kterém se nemluví, prostě není dobré. A když už se o tom mluví, ať už pozitivně nebo negativně, je to pro to umělecké dílo dobré. Je vidět, že to dílo v lidech něco vzbuzuje, když nevzbuzuje nic, tak je to úplně hrozné.

Proč teď stojí právě v Olomouci u orloje a jak se socha do Olomouce dostala?

Socha byla v Brně, pak v Praze, pak zase v Brně, teď je v Olomouci a příští rok snad pojede do Hamburku na velké sochařské sympózium. Do Olomouce sochu dostala organizace Sculpture Line, která se snaží dostat umění zpátky do ulic. Já jsem vybíral umístění i natočení sochy.

Jak dlouho kruh u orloje bude?

Dva týdny, potom pojede ke mně na ateliér a do Hamburku snad pojede v květnu a bude tam celé léto.

Vizitka autora

 

Ivo Spisar

Redaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz

 
Foto www.jandostal.com, www.honzawolf.cz

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Mužů, kteří nemohou mít vlastní dítě, přibývá. Staňte se dárcem...

středa, 17. října 2018, 17:00

Přibývá párů, které se marně snaží počít dítě přirozenou cestou. Tato snaha, která nevede k pozitivnímu výsledku, je často...

Policie pátrá po pachateli, který ukradl vytěžené dřevo za tři sta...

středa, 17. října 2018, 16:30

V době mezi 12. - 16. říjnem došlo ke krádeži 210 m3 vytěženého smrkového dřeva. Majitel ho měl uskladněné a připravené k...

K rozsáhlému požáru balíků slámy musely přijet i posily hasičů z...

středa, 17. října 2018, 15:00

V úterý po osmé hodině večer došlo k požáru balíků slámy na Javorníku. K případu vyjeli profesionální a dobrovolní hasiči z...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký trenér Dominik Kodras

Na trénování "obyčejných lidí" už mu nezbývá čas. Spolu se svým týmem se plně věnuje profesionálním sportovcům. Pod rukama už mu prošla taková jména jako Jirka Novotný, Milan Gulaš, Tomáš Sivok nebo Roman Will. I když je budějčák Dominik Kodras na první pohled sympaťák, v posilovně z něj jde strach. Výsledky se pak ale zaručeně dostaví.

Varování před nebezpečnými dětskými cyklovozíky

Převážení malého dítěte v přívěsném vozíku za jízdním kolem by měla být jedna z nejbezpečnějších variant, jak ho brát na cyklotúru. Jaká je realita? Spotřebitelská organizace dTest otestovala 11 modelů cyklovozíků, pět z nich v testu propadlo. Nedostatky se týkaly praktických zkoušek v terénu, složitého sestavování, nepohodlí, bezpečnostních rizik a obsahu nežádoucích chemikálií.

Potíže s hraním hazardu a závislostí může mít 164 tisíc lidí

Kolem 164 tisíc lidí nad 15 let v Česku může mít podle odborných odhadů problémy s hraním hazardních her a se závislostí na něm. Patologických hráčů je pak bezmála 60 tisíc. Sázení a hraní nemá pod kontrolou asi 13 tisíc mladých do 18 let. Vyplývá to z výroční zprávy o hazardním hraní za loňský rok, s níž by se měla v pondělí seznámit vláda. V posledních letech počty klesly. Češi loni za hazard utratili 249,5 miliardy korun, prohráli 31,3 miliardy.