Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Muzeu silnic bude k vidění expozice Masarykovy mosty. Detailně představí osm z nich

 
pátek, 19. října 2018, 09:00

Muzeum silnic ve Vikýřovicích na Šumpersku otevře příští týden výstavu mapující tuzemské mosty pojmenované po prezidentovi T. G. Masarykovi. Návštěvníkům detailně připomene osm z nich.

Některé z těchto mostů jsou kulturními památkami, dva z nich už byly zbourány. Expozice s názvem Masarykovy mosty bude otevřena v pátek 26. října,“ informovala vedoucí muzea a spoluautorka výstavy Alena Turková. Výstava se koná u příležitosti stého výročí vzniku samostatného státu. Na počest prezidenta Masaryka byla podle Turkové pojmenována v zemi řada náměstí, ulic, škol či ústavů, jeho jméno dostaly také mosty a silnice.

Pátrání po mostech pojmenovaných Masarykovým jménem nebylo jednoduché, celkem jsme jich zatím našli třináct, podrobněji jsme se zaměřili na osm," uvedla vedoucí muzea. Mosty byly podle zástupců muzea Masarykovým jménem pojmenovávány většinou u příležitosti prezidentových 75. a 85. narozenin v letech 1925 a 1935. Jeho jméno nesly až do německé okupace, poté byly přejmenovány. Některé z nich přitom dnes opět nesou jméno prvního československého prezidenta - Masarykův most stojí například v Kralupech nad Vltavou, Kolíně, Debři u Mladé Boleslavi či v Týnci nad Sázavou.

U dalších se vžilo pojmenování jiné, příkladem je Ostrovský most v Karlových Varech, Pražský v Hradci Králové či Podklášterský v Třebíči," doplnila Turková. Zatímco některé z Masarykových mostů dnes zdobí označení kulturní památka, hodonínský most byl zcela zničen ustupující německou armádou na sklonku války a třebíčský byl kvůli nevyhovujícímu technickému stavu zbourán nedávno, popsala spoluautorka výstavy.

„Každý z Masarykových mostů je svým způsobem jedinečný. Například darkovský byl zpodobněn na zlaté minci z edice Mosty České republiky, kolínský je znám tím, že u něj stojí elektrárna a plzeňský byl ve své době největším železobetonovým mostem. Všechny však spojuje jejich čestné pojmenování po muži, který se mimo jiné zasloužil o vznik Československé republiky v říjnu 1918," řekla Turková.

Kromě mostů, které návštěvníkům kurátoři připomenou především prostřednictvím dobových i současných fotografií a popisem jejich technického stavu i zajímavostí, ukáže výstava návštěvníkům také krkonošskou Masarykovu horskou silnici a představí i řadu zajímavých exponátů vztahující se k prezidentu Masarykovi.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto Geocaching | Zdroj ČTK

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Zloději opět úřadují v kolárnách domů. Jedno jim ale nestačí, berou...

pátek, 19. října 2018, 07:30

V prvním případě se zloděj vloupal do společné kolárny v domě na Foersterově ulici. V případě druhém se stalo to stejné, ale...

Zelená budka nad Šternberkem se opravila o několik týdnů dříve. Lidé...

čtvrtek, 18. října 2018, 21:00

Rekonstrukce Zelené budky nad Šternberkem měla být podle původního plánu dokončena až v listopadu, avšak díky příznivému počasí...

Muž si zašel do baru, ve kterém neplánovaně strávil celou noc....

čtvrtek, 18. října 2018, 20:30

Sedmačtyřicetiletý muž má za sebou nejspíš bezesnou noc, na kterou jen tak nezapomene. Strávil ji totiž sám zamknutý v baru.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Plzeň vybavila vyřazenými počítači učebnu pro chudé děti v Keni

Plzeň darovala přes 70 vyřazených funkčních počítačů, komponenty pro datovou síť, kabely, flash disky a sluchátka do Keni. Poslouží komunitnímu centru Ostrov Naděje, které se stará o 500 dětí a studentů z velmi chudých poměrů. Centrum vybudovala obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu, jejíž aktivity sahají do roku 1995. Díky počítačům z Plzně mohla vzniknout zcela nová učebna, informovala ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.

PRŮZKUM: Šlehání pomlázkou není příjemné pro tři pětiny žen

Tradici, kdy muži šlehají ženy pomlázkou, si užívá a ráda se nechá vyšlehat necelá třetina žen. Naopak třem pětinám není tato tradice příjemná, ale "přežijí to". Necelá desetina žen pak na sebe nenechá sáhnout. Naopak muže šlehání pomlázkou baví, že je to "fajn tradice" míní 57 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Behavio, kterého se zúčastnilo 245 mužů a 255 žen.

Nedaleko Prahy hoří les ve skalách nad Vltavou, nejezdily vlaky

Nedaleko Libčic nad Vltavou u Prahy hoří les v těžko přístupném terénu. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných, kvůli ohni nejezdily asi šest hodin vlaky na trati Praha-Děčín. S plameny bojoval i vrtulník, který kolem 17:30 odletěl, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Po 16:30 se podařilo dostat požár pod kontrolou.