Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Muzeu silnic bude k vidění expozice Masarykovy mosty. Detailně představí osm z nich

 
pátek, 19. října 2018, 09:00

Muzeum silnic ve Vikýřovicích na Šumpersku otevře příští týden výstavu mapující tuzemské mosty pojmenované po prezidentovi T. G. Masarykovi. Návštěvníkům detailně připomene osm z nich.

Některé z těchto mostů jsou kulturními památkami, dva z nich už byly zbourány. Expozice s názvem Masarykovy mosty bude otevřena v pátek 26. října,“ informovala vedoucí muzea a spoluautorka výstavy Alena Turková. Výstava se koná u příležitosti stého výročí vzniku samostatného státu. Na počest prezidenta Masaryka byla podle Turkové pojmenována v zemi řada náměstí, ulic, škol či ústavů, jeho jméno dostaly také mosty a silnice.

Pátrání po mostech pojmenovaných Masarykovým jménem nebylo jednoduché, celkem jsme jich zatím našli třináct, podrobněji jsme se zaměřili na osm," uvedla vedoucí muzea. Mosty byly podle zástupců muzea Masarykovým jménem pojmenovávány většinou u příležitosti prezidentových 75. a 85. narozenin v letech 1925 a 1935. Jeho jméno nesly až do německé okupace, poté byly přejmenovány. Některé z nich přitom dnes opět nesou jméno prvního československého prezidenta - Masarykův most stojí například v Kralupech nad Vltavou, Kolíně, Debři u Mladé Boleslavi či v Týnci nad Sázavou.

U dalších se vžilo pojmenování jiné, příkladem je Ostrovský most v Karlových Varech, Pražský v Hradci Králové či Podklášterský v Třebíči," doplnila Turková. Zatímco některé z Masarykových mostů dnes zdobí označení kulturní památka, hodonínský most byl zcela zničen ustupující německou armádou na sklonku války a třebíčský byl kvůli nevyhovujícímu technickému stavu zbourán nedávno, popsala spoluautorka výstavy.

„Každý z Masarykových mostů je svým způsobem jedinečný. Například darkovský byl zpodobněn na zlaté minci z edice Mosty České republiky, kolínský je znám tím, že u něj stojí elektrárna a plzeňský byl ve své době největším železobetonovým mostem. Všechny však spojuje jejich čestné pojmenování po muži, který se mimo jiné zasloužil o vznik Československé republiky v říjnu 1918," řekla Turková.

Kromě mostů, které návštěvníkům kurátoři připomenou především prostřednictvím dobových i současných fotografií a popisem jejich technického stavu i zajímavostí, ukáže výstava návštěvníkům také krkonošskou Masarykovu horskou silnici a představí i řadu zajímavých exponátů vztahující se k prezidentu Masarykovi.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto Geocaching | Zdroj ČTK

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Zloději opět úřadují v kolárnách domů. Jedno jim ale nestačí, berou...

pátek, 19. října 2018, 07:30

V prvním případě se zloděj vloupal do společné kolárny v domě na Foersterově ulici. V případě druhém se stalo to stejné, ale...

Zelená budka nad Šternberkem se opravila o několik týdnů dříve. Lidé...

čtvrtek, 18. října 2018, 21:00

Rekonstrukce Zelené budky nad Šternberkem měla být podle původního plánu dokončena až v listopadu, avšak díky příznivému počasí...

Muž si zašel do baru, ve kterém neplánovaně strávil celou noc....

čtvrtek, 18. října 2018, 20:30

Sedmačtyřicetiletý muž má za sebou nejspíš bezesnou noc, na kterou jen tak nezapomene. Strávil ji totiž sám zamknutý v baru.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

RECENZE: Kamasi Washington fanouškům naservíroval další epické album

Kamasi Washington je borec… blázen… nebo zkrátka megaloman. Točit tak obsáhlé desky, to se už v dnešním hudebním světě, který čím dál tím víc alba jako taková odsouvá na vedlejší kolej, příliš nevidí. Na 173 minut dlouhý debut Epic navazuje deskou delší o dalších 10 minut. Dostala název Heaven & Earth a je opět naprosto mocným dílem.

Liberec kvůli Czaroteku přijme novou vyhlášku. Jen zkoumám reakce, říká pořadatel události

Velký rozruch vzbudila informace, že se na konec dubna do Krásné Studánky opět chystá Czarotek. Na radnici i Liberecký kraj píší desítky rozhořčených obyvatel, kteří ještě mají v živé paměti loňský pětidenní tekkno maraton. Liberec se ale chce lépe bránit, v příštích dnech má schválit novou vyhlášku o pořádání podobných kulturních akcí.

ÚOHS uložil Finančnímu analytickém úřadu pokutu čtvrt milionu korun za podezřelou zakázku

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 250 tisíc korun pro Finanční analytický úřad ministerstva financí. Podle dřívějšího rozhodnutí ÚOHS chyboval finanční úřad při zadávání veřejné zakázky na dodávku softwaru za 10,5 milionu korun v roce 2017.