Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Díky dotaci získala olomoucká Charita sedm nových sociálních bytů v Přerově a Tršicích

 
úterý, 23. října 2018, 15:30

Díky poskytnuté dotaci v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) získala Charita Olomouc nové byty pro lidi v nouzi v Přerově a Tršicích. Jedná se celkem o 7 bytových jednotek pro osoby nacházející se v tíživé životní situaci, které pro nízký příjem nedosáhnou na běžný komerční nájem. V nově opravených bytech tak našla důstojný domov matka samoživitelka se čtyřmi dětmi i starší manželská dvojice.

Paní Alena žila dlouhé roky se svým partnerem a čtyřmi dětmi v objektu, který neodpovídal standardům současného bydlení. V domě nefungovala elektřina, netekla voda, netopilo se. V posledních letech jejich soužití se partner paní Aleny stával stále více agresivním a paní Alenu fyzicky napadal. Když přišel o práci, rodina neměla ani na nejzákladnější potřeby. Paní Alena se odhodlala navštívit přerovskou Charitu, kde ji pracovníci nasměrovali k projektu sociálního bydlení Charity Olomouc. Po vyřízení nezbytných záležitostí se paní Alena se strádajícími dětmi okamžitě přestěhovala do připraveného sociálního bytu.

Díky poskytnuté dotaci zakoupila Charita Olomouc v loňském roce čtyři byty v Přerově, kde již našlo nový domov 12 osob. „Počet lidí bez domova v České republice dlouhodobě narůstá. To je zvláště patrné i u nás v Olomouci, kde lidé s nízkými příjmy nemají šanci dosáhnout na důstojné bydlení,“ vysvětluje zástupce vedoucího střediska Samaritán Jan Buka. Jedná se především o matky samoživitelky, starší lidi s nízkými příjmy nebo osoby, které dostaly výpověď z bytu a ocitly se tak bez střechy nad hlavou.

Na podzim byla rovněž ukončena rekonstrukce horního patra fary v Tršicích. „V objektu se nyní nacházejí tři sociální byty vhodné například pro menší rodinu, manželský pár a jednotlivce. Přízemí fary bude i nadále sloužit farnosti,“ sděluje Jan Buka. V projektu rekonstrukce fary v Tršicích se tak setkává projekt nájemního sociálního bydlení spolu s prostorem určeným pro farnost. „Přejeme si vytvořit komunitní prostor jak pro farnost, tak pro nájemníky a pracovníky našich sociálních služeb,“ přibližuje Jan Buka. V objektu sídlí rovněž pečovatelská služba Charity Olomouc.

Do nejrizikovější skupiny ohrožené ztrátou bydlení spadají matky s dětmi, osoby sociálně vyloučené nebo ohrožené sociálním vyloučením a senioři. Specifickou skupinu osob tvoří oběti trestných činů a osoby dlouhodobě znevýhodněné na trhu bydlení. „Novou zkušeností je pro nás nabídka bydlení pro rodiny. Jsme rádi, že tento projekt umožní vytvořit dobré zázemí pro děti, které jsou nepříznivou sociální situací traumatizovány,“ přiblížil Petr Prinz, zástupce ředitelky Charity Olomouc.

Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky podpořilo projekt střediska Samaritán „Kde domov můj“ dotací v celkové výši 8 168 000 korun.

Tisková zpráva

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Téměř polovina prodejců na olomoucké Floře hřešila, zjistila Česká...

úterý, 23. října 2018, 13:59

Česká obchodní inspekce letos na třech etapách mezinárodní výstavy květin, ovoce a zeleniny Flora Olomouc zjistila nedostatky u...

Muž uvedl nepravdivé údaje při žádosti o úvěr, teď mu hrozí až dva...

úterý, 23. října 2018, 13:30

Policisté prověřují oznámení týkající se nesplácení spotřebitelského úvěru. Muž z Olomoucka si měl minulý rok v červnu půjčit 10...

Senior řídil opilý a teď mu hrozí zákaz řízení nebo až rok za mřížemi

úterý, 23. října 2018, 11:00

Včera hodinu po poledni kontrolovali policisté řidiče Peugeota. Jednasedmdesátiletému řidiči byl naměřen alkohol v dechu.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.