Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Olomouckém kraji v pololetí prudce vzrostla stavební výroba

 
úterý, 23. října 2018, 17:00

Základní stavební výroba Olomouckého kraje v první polovině letošního roku, hlavně díky výstavbě nových bytových a nebytových budov, prudce vzrostla.

Její hodnota se v meziročním srovnání zvýšila o 89,5 procenta na 2,488 miliardy korun. Tempo růstu stavební výroby bylo v Olomouckém kraji nejrychlejší v ČR. Celostátní hodnota základní stavební produkce se od ledna do června zvýšila o 8,2 procenta na 61,852 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

V loňském roce stavební výroba v Olomouckém kraji klesla. Výrazně vyšší stavební produkce v Olomouckém kraji byla za prvních šest měsíců letošního roku zapříčiněna růstem pozemního stavitelství, do kterého patří stavba bytových a nebytových budov. Hodnota pozemního stavitelství se v regionu ve srovnání se stejným obdobím roku 2017 více než zdvojnásobila na 1,894 miliardy korun. Naopak inženýrské stavitelství v Olomouckém kraji od ledna do června meziročně kleslo o 11,6 procenta na 451 milionů korun.

Inženýrské stavitelství zahrnuje výstavbu a změny na dopravních stavbách, telekomunikačních, elektrických a trubních vedeních, stavbách pro průmyslové účely a ostatních inženýrských dílech. V Olomouckém kraji se v prvním pololetí kromě produkce zvýšil i průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebních firmách s 50 a více pracovníky, a to o desetinu na 2477. Průměrná hrubá měsíční mzda stavbařů meziročně stoupla o 3,7 procenta na 30.953 korun.

V celém Česku se zvýšila o 7,9 procenta na 35.340 korun. Loni stavební výroba v Olomouckém kraji opět poklesla, ale propad značně zpomalil. V roce 2017 činil pokles hodnoty stavební produkce jen 6,6 procenta na 3,322 miliardy korun, zatímco v předchozím roce dosahoval až 13 procent. Pokles loni v Česku vykázalo dalších šest krajů. Větší než v Olomouckém kraji byl ale propad stavebnictví pouze v Plzeňském a Ústeckém kraji.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto Pixabay.com | Zdroj ČTK

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Aktualizováno 24. října 2018, 10:14

VIDEO: Řidič osobního auta narazil do radaru, byl opilý

úterý, 23. října 2018, 13:35

Třicetiletý řidič Renaultu Megane narazil do sloupu s radarem měření rychlosti. Stalo se tak včera po poledni na výjezdu z...

PŘEHLED: Vánoční trhy v Olomouci letos začnou 23. listopadu. Tady je...

pondělí, 22. října 2018, 22:37

Program olomouckých vánočních trhů na Horním a Dolním náměstí už je znám. Začne 23. listopadu a potrvá až do Štědrého dne. Tady...

Při útoku v Afghánistánu zemřel další český voják, dva jsou zranění

pondělí, 22. října 2018, 22:02

Útok se odehrál dnes kolem 11:20 SELČ. Zemřel rotný T. P., ročník 1976. "Vojákům byla na místě poskytnuta první pomoc a následně...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V ojedinělých případech se může objevit kus se sníženou kvalitou, reagovalo vedení Penny Marketu na výskyt prošlého masa v jedné z prodejen

Na pultech obchodního řetězce Penny Market se objevilo zkažené maso původem z Polska. S vidinou dobrého oběda si ho v neděli ve Vodňanech cestou z výletu zakoupil muž. Po otevření ho ale chuť na jídlo velmi rychle přešla. Maso podle jeho slov páchlo jako zkažená vejce.

SPD zrušilo klub v Moravskoslezském kraji, Volný hodlá kandidovat na post předsedy

Předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) zrušilo svůj regionální klub v Moravskoslezském kraji. Byly v něm porušovány stanovy a krácena demokratická práva členů, sdělila mluvčí SPD Barbora Zeťová. SPD v kraji vede poslanec Lubomír Volný, jehož styl vedení v minulosti někteří členové hnutí kritizovali. Volný v úterý na facebooku oznámil, že plánuje kandidovat proti Tomiovi Okamurovi na předsedu SPD.

Zákaz billboardů u dálnic platí beze změn

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení dvou pasáží novely zákona o pozemních komunikacích. Zákon ponechal pro starší billboardy pětileté přechodné období, které vypršelo v roce 2017, a stanovil návaznou povinnost odstranit reklamní zařízení bez zbytečného odkladu. Podle ústavních soudců lze omezení billboardů zdůvodnit veřejným zájmem na bezpečnosti provozu, soud zdůraznil také ochranu životů a zdraví lidí, stejně jako životního prostředí.