Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Olomouckém kraji v pololetí prudce vzrostla stavební výroba

 
úterý, 23. října 2018, 17:00

Základní stavební výroba Olomouckého kraje v první polovině letošního roku, hlavně díky výstavbě nových bytových a nebytových budov, prudce vzrostla.

Její hodnota se v meziročním srovnání zvýšila o 89,5 procenta na 2,488 miliardy korun. Tempo růstu stavební výroby bylo v Olomouckém kraji nejrychlejší v ČR. Celostátní hodnota základní stavební produkce se od ledna do června zvýšila o 8,2 procenta na 61,852 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

V loňském roce stavební výroba v Olomouckém kraji klesla. Výrazně vyšší stavební produkce v Olomouckém kraji byla za prvních šest měsíců letošního roku zapříčiněna růstem pozemního stavitelství, do kterého patří stavba bytových a nebytových budov. Hodnota pozemního stavitelství se v regionu ve srovnání se stejným obdobím roku 2017 více než zdvojnásobila na 1,894 miliardy korun. Naopak inženýrské stavitelství v Olomouckém kraji od ledna do června meziročně kleslo o 11,6 procenta na 451 milionů korun.

Inženýrské stavitelství zahrnuje výstavbu a změny na dopravních stavbách, telekomunikačních, elektrických a trubních vedeních, stavbách pro průmyslové účely a ostatních inženýrských dílech. V Olomouckém kraji se v prvním pololetí kromě produkce zvýšil i průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebních firmách s 50 a více pracovníky, a to o desetinu na 2477. Průměrná hrubá měsíční mzda stavbařů meziročně stoupla o 3,7 procenta na 30.953 korun.

V celém Česku se zvýšila o 7,9 procenta na 35.340 korun. Loni stavební výroba v Olomouckém kraji opět poklesla, ale propad značně zpomalil. V roce 2017 činil pokles hodnoty stavební produkce jen 6,6 procenta na 3,322 miliardy korun, zatímco v předchozím roce dosahoval až 13 procent. Pokles loni v Česku vykázalo dalších šest krajů. Větší než v Olomouckém kraji byl ale propad stavebnictví pouze v Plzeňském a Ústeckém kraji.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto Pixabay.com | Zdroj ČTK

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Mladý řidič pod vlivem marihuany uháněl po dálnici a překročil...

úterý, 23. října 2018, 16:30

Včera v odpoledních hodinách prováděla hlídka dopravních policistů kontrolu dodržování rychlostních limitů na dálnici D46....

Díky dotaci získala olomoucká Charita sedm nových sociálních bytů v...

úterý, 23. října 2018, 15:30

Díky poskytnuté dotaci v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) získala Charita Olomouc nové byty pro lidi v...

Téměř polovina prodejců na olomoucké Floře hřešila, zjistila Česká...

úterý, 23. října 2018, 13:59

Česká obchodní inspekce letos na třech etapách mezinárodní výstavy květin, ovoce a zeleniny Flora Olomouc zjistila nedostatky u...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Vysílání z nedělní demonstrace na ČT vidělo čtvrt milionu lidí

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245 tisíc diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize.

POLITOLOGOVÉ: Letná Babišovi vadí, voliče ANO ale nemusí ovlivnit

Nedělní protivládní demonstrace na pražské Letné, která byla dosud největším občanským protestem od listopadu 1989, podle oslovených politologů znamená pro premiéra Andreje Babiše (ANO) nepříjemnou situaci a poškozenou image u části domácí veřejnosti i v zahraničí. K jeho demisi ale nepovede. A to zda ovlivní rozložení voličských preferencí s dosud jasně dominujícím hnutí ANO, nelze v tuto chvíli odhadnout, záležet podle nich bude na více faktorech. Vyplývá to z dnešní ankety mezi politology. Sněmovní volby, které rozhodnou o příští vládě, se mají konat v řádném termínu v roce 2021.

Premiér je překvapen. Čím víc peněz dáváme, tím jsou lidé nespokojenější, říká

Čím více peněz dala vláda do platů, investic nebo vědy a výzkumu, tím více jsou lidé nespokojenější, uvedl dnes k nedělnímu protivládnímu protestu na pražské Letné premiér Andrej Babiš (ANO). K demonstraci, která byla zřejmě největší od roku 1989, se Babiš vrátil na závěr svého dnešního projevu na Konferenci ekonomických diplomatů v Černínském paláci a vyjádřil v něm přesvědčení, že Česko se nikdy nemělo tak dobře jako nyní.