Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Olomouckém kraji v pololetí prudce vzrostla stavební výroba

 
úterý, 23. října 2018, 17:00

Základní stavební výroba Olomouckého kraje v první polovině letošního roku, hlavně díky výstavbě nových bytových a nebytových budov, prudce vzrostla.

Její hodnota se v meziročním srovnání zvýšila o 89,5 procenta na 2,488 miliardy korun. Tempo růstu stavební výroby bylo v Olomouckém kraji nejrychlejší v ČR. Celostátní hodnota základní stavební produkce se od ledna do června zvýšila o 8,2 procenta na 61,852 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

V loňském roce stavební výroba v Olomouckém kraji klesla. Výrazně vyšší stavební produkce v Olomouckém kraji byla za prvních šest měsíců letošního roku zapříčiněna růstem pozemního stavitelství, do kterého patří stavba bytových a nebytových budov. Hodnota pozemního stavitelství se v regionu ve srovnání se stejným obdobím roku 2017 více než zdvojnásobila na 1,894 miliardy korun. Naopak inženýrské stavitelství v Olomouckém kraji od ledna do června meziročně kleslo o 11,6 procenta na 451 milionů korun.

Inženýrské stavitelství zahrnuje výstavbu a změny na dopravních stavbách, telekomunikačních, elektrických a trubních vedeních, stavbách pro průmyslové účely a ostatních inženýrských dílech. V Olomouckém kraji se v prvním pololetí kromě produkce zvýšil i průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebních firmách s 50 a více pracovníky, a to o desetinu na 2477. Průměrná hrubá měsíční mzda stavbařů meziročně stoupla o 3,7 procenta na 30.953 korun.

V celém Česku se zvýšila o 7,9 procenta na 35.340 korun. Loni stavební výroba v Olomouckém kraji opět poklesla, ale propad značně zpomalil. V roce 2017 činil pokles hodnoty stavební produkce jen 6,6 procenta na 3,322 miliardy korun, zatímco v předchozím roce dosahoval až 13 procent. Pokles loni v Česku vykázalo dalších šest krajů. Větší než v Olomouckém kraji byl ale propad stavebnictví pouze v Plzeňském a Ústeckém kraji.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto Pixabay.com | Zdroj ČTK

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Mladý řidič pod vlivem marihuany uháněl po dálnici a překročil...

úterý, 23. října 2018, 16:30

Včera v odpoledních hodinách prováděla hlídka dopravních policistů kontrolu dodržování rychlostních limitů na dálnici D46....

Díky dotaci získala olomoucká Charita sedm nových sociálních bytů v...

úterý, 23. října 2018, 15:30

Díky poskytnuté dotaci v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) získala Charita Olomouc nové byty pro lidi v...

Téměř polovina prodejců na olomoucké Floře hřešila, zjistila Česká...

úterý, 23. října 2018, 13:59

Česká obchodní inspekce letos na třech etapách mezinárodní výstavy květin, ovoce a zeleniny Flora Olomouc zjistila nedostatky u...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

FBI zkoumala možnost, že Hitler po válce utekl do Argentiny

Američtí vyšetřovatelé se zabývali podezřením, že nacistický vůdce Adolf Hitler na konci války uprchl v ponorce do Argentiny. Vyplývá to z odtajněných informací, které byly v těchto dnech zveřejněny na webu Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Hitler spáchal 30. dubna 1945 v berlínském bunkru sebevraždu, po válce se nicméně objevilo mnoho spekulací, že se hlavnímu válečnému zločinci podařilo utéct.

Varování před nestabilními dětskými židličkami

U jídelních stolů mají malé děti své místo ve vysoké židličce. Spotřebitelská organizace dTest otestovala 22 modelů pro samostatně sedící děti. Čtyři židličky propadly ve zkoušce stability. Modely Baby Mix 2v1, Caretero Primus, Caretero Homee a Scarlett Kombi nesplnily zákonné normy, při jejich použití hrozí převrácení židličky i s dítětem vzad.

Facebook oznámil uzavření řady falešných účtů a stránek

Internetový gigant Facebook v prvním čtvrtletí letošního roku celosvětově zrušil řadu falešných uživatelských účtů a celkem osm koordinovaných sítí s původem například v Severní Makedonii, Kosovu či Rusku. Společnost o tom informovala Evropskou komisi v pravidelné zprávě shrnující, jak dosud postupovala v boji s dezinformacemi na své internetové platformě.