Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ve věku osmdesáti let zemřel lékař a pedagog Vladko Horčička

 
středa, 24. října 2018, 10:30

Ve věku 80 let zemřel 19. října doc. MUDr. Vladko Horčička, CSc., někdejší ředitel Fakultní nemocnice Olomouc, dlouholetý předseda její Etické komise a zakládající pracovník III. interní kliniky – nefrologické, revmatologické a endokrinologické.

Docent Horčička byl respektovaný lékař, vynikající pedagog a noblesní člověk. Fakultní nemocnice tak přichází o všeobecně uznávaného odborníka s širokými znalostmi a zkušenostmi v oboru vnitřního lékařství, Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci o vynikajícího a respektovaného pedagoga s přirozenou autoritou, pacienti o nesmírně oblíbeného a vstřícného lékaře a přátelé a spolupracovníci o noblesního a galantního kolegu a společníka. Nejtěžší ztrátou je však jeho odchod samozřejmě pro jeho rodinu.

Byl ředitelem Fakultní nemocnice Olomouc

Docent Horčička se narodil 5. června 1938. V letech 1956 – 1962 vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a hned poté nastoupil do Fakultní nemocnice Olomouc, kde začínal jako sekundární lékař I. a III. interní kliniky. V roce 1967 se stal na III. interní klinice odborným asistentem a postupně zde své odborné a lidské kvality prokázal v různých pozicích, když byl vedoucím lékařem oddělení, tajemníkem kliniky a poté dlouholetým zástupcem přednosty pro výuku. Titul CSc. v oboru lékařských věd obdržel v roce 1978, docentem s atestací I. a II. stupně z vnitřního lékařství a nástavbovou atestací z gastroenterologie byl jmenován v roce 1990. V dramatickém a nelehkém období následujícím po listopadových událostech roku 1989 se díky vysokému morálnímu a odbornému kreditu i všeobecnému respektu stal ředitelem Fakultní nemocnice Olomouc, kterou vedl v letech 1990 – 1992.

Působil jako pedagog

Na jeho laskavé a slušné vystupování, ale také na obdivuhodnou erudici a profesionalitu rádi vzpomínají stovky absolventů Lékařské fakulty UP. A to nejen pro jeho osobní vklad do organizace výuky, nýbrž také díky řadě učebních textů, odborných přednášek a vědeckých prací. Své bohaté pedagogické zkušenosti uplatňoval i při vedení postgraduální výuky, ať již v rámci přípravy k atestačním zkouškám nebo během kurzů pro praktické lékaře. Nejnovější poznatky v oboru pomáhal mezi odbornou veřejností šířit jako organizátor a spoluorganizátor Česko-slovenského revmatologického kongresu, Dnů mladých internistů a Pracovních dnů III. interní kliniky. Není proto divu, že dvě funkční období působil jako proděkan Lékařské fakulty UP.

I v penzijním věku se s neutuchající energií podílel na chodu III. interní kliniky při činnosti všeobecně interní a revmatologické ambulance. Neustala ani jeho práce pedagogická, neboť nadále vedl praktickou a seminární výuku studentů Lékařské fakulty UP. Jeho vysoké odborné renomé, ale také obdivované lidské vlastnosti jej současně předurčily pro roli předsedy Etické komise Fakultní nemocnice Olomouc, kterou s činorodostí a pracovitostí sobě vlastní zastával od roku 2000 do dnešních dnů.

Už jen ze strohého a fragmentárního výčtu zásadních životních událostí a činností docenta Horčičky je zřejmé, jak velkou ztrátu jeho odchod znamená a jak smutná je skutečnost, že v knize jeho života naplněného poctivostí, skromností, slušností a kolegialitou už další kapitoly nebudou následovat.

Čest jeho památce.

Poslední rozloučení s Vladkem Horčičkou proběhne v pondělí 29. října v 11 hodin při Mši svaté v katedrále sv. Václava v Olomouci.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto Petr Bielesz | Zdroj FNOL

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Aktualizováno 24. října 2018, 10:14

VIDEO: Řidič osobního auta narazil do radaru, byl opilý

úterý, 23. října 2018, 13:35

Třicetiletý řidič Renaultu Megane narazil do sloupu s radarem měření rychlosti. Stalo se tak včera po poledni na výjezdu z...

Okresní soud v Olomouci snížil trest Danielu Kuncemu o dva měsíce

středa, 24. října 2018, 09:00

Olomoucký okresní soud dnes snížil bývalému německému hokejovému reprezentantovi Danielu Kuncemu za tragickou nehodu v Olomouci...

V přerovské nemocnici jsou nové přístroje za čtyři a čtvrt milionu...

středa, 24. října 2018, 07:30

Nové přístroje za 4,25 milionu nakoupila Nemocnice Přerov, člen skupiny AGEL, pro své oddělení anesteziologie a resuscitace...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministr spravedlnosti Kněžínek oznámil odchod, střídá ho Benešová

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) oznámil, že se k 30. dubnu rozhodl rezignovat. Ve funkci ho nahradí poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Marie Benešová, kterou nominoval premiér Andrej Babiš (ANO). Hrad už potvrdil, že ji prezident jmenuje. Část opozice pokládá odchod Kněžínka za vynucený a výměnu dává do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, v níž předseda vlády čerstvě čelí návrhu na podání obžaloby.

Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o 31 haléřů

Průměrné ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu nadále stoupaly. Benzin od minulé středy zdražil o 31 haléřů na 32,55 koruny za litr. Naftu tankují motoristé v průměru za 31,85 koruny za litr, o 15 haléřů víc než před týdnem. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Řidička trolejbusu v Budějcích řídila pod vlivem drog, za jízdy si měla lakovat i nehty

Policisté v Budějcích vyšetřují případ řidičky, která v pátek 12. dubna před polednem řídila trolejbus pod vlivem drog. Hlídka si na ženu počkala na konečné zastávce na sídlišti Máj, kde ji otestovali na alkohol a přítomnost drog. Zkouška na drogy byla pozitivní.