Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ve věku osmdesáti let zemřel lékař a pedagog Vladko Horčička

 
středa, 24. října 2018, 10:30

Ve věku 80 let zemřel 19. října doc. MUDr. Vladko Horčička, CSc., někdejší ředitel Fakultní nemocnice Olomouc, dlouholetý předseda její Etické komise a zakládající pracovník III. interní kliniky – nefrologické, revmatologické a endokrinologické.

Docent Horčička byl respektovaný lékař, vynikající pedagog a noblesní člověk. Fakultní nemocnice tak přichází o všeobecně uznávaného odborníka s širokými znalostmi a zkušenostmi v oboru vnitřního lékařství, Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci o vynikajícího a respektovaného pedagoga s přirozenou autoritou, pacienti o nesmírně oblíbeného a vstřícného lékaře a přátelé a spolupracovníci o noblesního a galantního kolegu a společníka. Nejtěžší ztrátou je však jeho odchod samozřejmě pro jeho rodinu.

Byl ředitelem Fakultní nemocnice Olomouc

Docent Horčička se narodil 5. června 1938. V letech 1956 – 1962 vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a hned poté nastoupil do Fakultní nemocnice Olomouc, kde začínal jako sekundární lékař I. a III. interní kliniky. V roce 1967 se stal na III. interní klinice odborným asistentem a postupně zde své odborné a lidské kvality prokázal v různých pozicích, když byl vedoucím lékařem oddělení, tajemníkem kliniky a poté dlouholetým zástupcem přednosty pro výuku. Titul CSc. v oboru lékařských věd obdržel v roce 1978, docentem s atestací I. a II. stupně z vnitřního lékařství a nástavbovou atestací z gastroenterologie byl jmenován v roce 1990. V dramatickém a nelehkém období následujícím po listopadových událostech roku 1989 se díky vysokému morálnímu a odbornému kreditu i všeobecnému respektu stal ředitelem Fakultní nemocnice Olomouc, kterou vedl v letech 1990 – 1992.

Působil jako pedagog

Na jeho laskavé a slušné vystupování, ale také na obdivuhodnou erudici a profesionalitu rádi vzpomínají stovky absolventů Lékařské fakulty UP. A to nejen pro jeho osobní vklad do organizace výuky, nýbrž také díky řadě učebních textů, odborných přednášek a vědeckých prací. Své bohaté pedagogické zkušenosti uplatňoval i při vedení postgraduální výuky, ať již v rámci přípravy k atestačním zkouškám nebo během kurzů pro praktické lékaře. Nejnovější poznatky v oboru pomáhal mezi odbornou veřejností šířit jako organizátor a spoluorganizátor Česko-slovenského revmatologického kongresu, Dnů mladých internistů a Pracovních dnů III. interní kliniky. Není proto divu, že dvě funkční období působil jako proděkan Lékařské fakulty UP.

I v penzijním věku se s neutuchající energií podílel na chodu III. interní kliniky při činnosti všeobecně interní a revmatologické ambulance. Neustala ani jeho práce pedagogická, neboť nadále vedl praktickou a seminární výuku studentů Lékařské fakulty UP. Jeho vysoké odborné renomé, ale také obdivované lidské vlastnosti jej současně předurčily pro roli předsedy Etické komise Fakultní nemocnice Olomouc, kterou s činorodostí a pracovitostí sobě vlastní zastával od roku 2000 do dnešních dnů.

Už jen ze strohého a fragmentárního výčtu zásadních životních událostí a činností docenta Horčičky je zřejmé, jak velkou ztrátu jeho odchod znamená a jak smutná je skutečnost, že v knize jeho života naplněného poctivostí, skromností, slušností a kolegialitou už další kapitoly nebudou následovat.

Čest jeho památce.

Poslední rozloučení s Vladkem Horčičkou proběhne v pondělí 29. října v 11 hodin při Mši svaté v katedrále sv. Václava v Olomouci.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto Petr Bielesz | Zdroj FNOL

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Okresní soud v Olomouci snížil trest Danielu Kuncemu o dva měsíce

středa, 24. října 2018, 09:00

Olomoucký okresní soud dnes snížil bývalému německému hokejovému reprezentantovi Danielu Kuncemu za tragickou nehodu v Olomouci...

Litovelskou radnici hlídají před holuby falešní havrani

úterý, 23. října 2018, 22:00

Nově natřenou radniční věž v Litovli na Olomoucku hlídají před nálety holubů atrapy havranů instalované v jejích malých oknech....

Charitativní pohádkový kalendář Divadla Tramtarie podpoří Společnost...

úterý, 23. října 2018, 21:00

Divadlo Tramtarie opět pomáhá. Vydává charitativní pohádkový kalendář na rok 2019, výtěžek z prodeje poputuje Společnosti pro...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Do roku 2025 má u dálniční policie přibýt 750 služebních míst

Do roku 2025 by mělo v dálničních odděleních Policie ČR přibýt 750 služebních míst. Počítá s tím návrh rozvoje dálničních oddělení, který připravilo ministerstvo vnitra. Během příštího roku by mělo přibýt 231 služebních míst na stávající oddělení a dalších 34 pro postupné obsazení nových oddělení Droužkovice, Borek a Napajedla. Nyní je u dálniční policie 591 obsazených systemizovaných služebních míst.

Před 55 lety byla vynalezena populární remoska

Její obsluha i údržba je jednoduchá, spotřeba energie nízká a životnost dlouhá. Remoska je malá přenosná elektrická pečící mísa či pánev, která vaří, peče, smaží, dusí i opéká a připravit se v ní dá téměř cokoli. Remoska je českým vynálezem, její ochranná známka byla zapsána 21. července 1964. A i když s existencí měla už párkrát na kahánku, hospodyňky na ni dodnes nedají dopustit.

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.