Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Oslav 100 let výročí republiky se zúčastnily tisíce lidí

 
pondělí, 29. října 2018, 07:30

Slavnostním ohňostrojem včera v centru Olomouce vyvrcholily čtyřdenní oslavy 100. výročí založení Československa, které byly ve znamení výstav, koncertů, jízd historických vlaků i divadelního představení.

Pestrý program oslav do centra Olomouce přilákal tisíce lidí. Hlavní pietní akt byl v neděli dopoledne uspořádán na Žižkově náměstí u sochy T.G. Masaryka. Vzpomínkové akce se zúčastnili zástupci radnice, krajské samosprávy i sokolové, legionáři nebo hasiči. Odpoledne se pak Horním náměstím rozezněla hudba. Návštěvníkům zahrál Richard Pogoda, Tradicional, Swing band, Red Sock Opera a Radim Schwab se svým bandem.

Součástí doprovodného programu byl i Prvorepublikový biograf s unikátními filmovými snímky a groteskami, který doprovázela živá hudba v Českém rozhlase. Programovou nabídku doplnily i expozice na obou náměstích v centru Olomouce. Lidé si mohli prohlédnout prvorepublikovou školu, prezentaci Akademie věd ČR nebo dobové fotografie Olomouce z roku 1918. Oslavy výročí založení Československa byly v Olomouci zahájeny ve čtvrtek. První položkou v nabitém programu oslav založení moderního státu bylo vystoupení studentů hejčínského gymnázia ve Vlastivědném muzeu.

V pátek byl v centru Olomouce vypuštěn balón s radiovou sondou Hanáckého radioklubu a večer se odehrálo audiovizuální a světelné divadelní představení na budově radnice. Sobotní program oslav zajistila Univerzita Palackého. Besedy a přednášky zajímavých hostů připravilo její informační centrum a obchod UPoint. V jeho prostorách byla k vidění také fotografická série Vojtěcha Dudy Olomouc včera a dnes. Další expozice byla na Dolním náměstí.

Lidé si mohli ve velkém formátu přečíst komiks k dějinám Československa, který Univerzita Palackého nedávno vydala. Velkému zájmu návštěvníků se těšil také sobotní slavnostní koncert souboru opery a operety Moravského divadla, který zahrnoval ukázky z děl Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Eugena Suchoně.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto Michaela Valsová | Zdroj ČTK

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

FOTO/VIDEO: Oslavy sta let vzniku Československa v Olomouci zakončil...

neděle, 28. října 2018, 20:30

V nědeli v sedm hodin večer zakončil oslavy 100 let od vzniku Československa na Horním náměstí ohňostroj, který barvami i...

FOTO/VIDEO: Podívejte se, jak probíhal pietní akt u pomníku T G....

neděle, 28. října 2018, 12:00

V neděli 28. října v 11:00 se konal u památníku T. G. Masaryka na Žižkově náměstí před Pedagogickou fakultou pietní akt k 28....

Oslavy 100 let výročí republiky: Program na neděli

neděle, 28. října 2018, 10:00

Dnes vrcholí oslavy výročí republiky a i dnes se můžete těšit na videomapping, jízdu parním vlakem, koncerty nebo den otevřených...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdílet

Opravdový unikát uvedla na trh v květnu letošního roku největší česká zásilková fotoslužba – HappyFoto. Představila novou aplikaci, ve které zákazník může své fotoprodukty nejenom tvořit, ale i sdílet. Například fotoknihu, které se už několik let těší obrovské oblibě, si může mezi svým chytrým telefonem, webovým prohlížečem či stolním počítačem libovolně přenášet a upravovat. HappyFoto je jedinou firmou, která tuto službu v České republice nabízí.

Hry o krajské pozemky. Bez jejich využití bude Letiště České Budějovice ztrátové

Složitá jednání má před sebou město České Budějovice a Jihočeský kraj. Problém se týká pozemků u Letiště České Budějovice. Majitelem pozemků, na kterých bude podle některých letiště finančně závislé, je Jihočeský kraj. I přesto, že jsou v akciové společnosti oba celky padesátiprocentními vlastníky, dostávají pozemky kraj do výhodnější pozice.

Poplatek z ubytování zřejmě dopadne i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytovacích kapacit se zřejmě bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí, tedy například na služby typu Airbnb. Sněmovna dnes schválila vládní novelu, která to předpokládá. Největší boj se mezi poslanci strhl o stanovení maximální výše poplatku. Dolní komora nakonec nepřijala návrhy, aby vzrostl razantněji, než jak navrhoval kabinet. Předloha, jejíž schválení vítá Asociace hotelů a restaurací ČR, nyní zamíří k posouzení do Senátu.