Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Oslav 100 let výročí republiky se zúčastnily tisíce lidí

 
pondělí, 29. října 2018, 07:30

Slavnostním ohňostrojem včera v centru Olomouce vyvrcholily čtyřdenní oslavy 100. výročí založení Československa, které byly ve znamení výstav, koncertů, jízd historických vlaků i divadelního představení.

Pestrý program oslav do centra Olomouce přilákal tisíce lidí. Hlavní pietní akt byl v neděli dopoledne uspořádán na Žižkově náměstí u sochy T.G. Masaryka. Vzpomínkové akce se zúčastnili zástupci radnice, krajské samosprávy i sokolové, legionáři nebo hasiči. Odpoledne se pak Horním náměstím rozezněla hudba. Návštěvníkům zahrál Richard Pogoda, Tradicional, Swing band, Red Sock Opera a Radim Schwab se svým bandem.

Součástí doprovodného programu byl i Prvorepublikový biograf s unikátními filmovými snímky a groteskami, který doprovázela živá hudba v Českém rozhlase. Programovou nabídku doplnily i expozice na obou náměstích v centru Olomouce. Lidé si mohli prohlédnout prvorepublikovou školu, prezentaci Akademie věd ČR nebo dobové fotografie Olomouce z roku 1918. Oslavy výročí založení Československa byly v Olomouci zahájeny ve čtvrtek. První položkou v nabitém programu oslav založení moderního státu bylo vystoupení studentů hejčínského gymnázia ve Vlastivědném muzeu.

V pátek byl v centru Olomouce vypuštěn balón s radiovou sondou Hanáckého radioklubu a večer se odehrálo audiovizuální a světelné divadelní představení na budově radnice. Sobotní program oslav zajistila Univerzita Palackého. Besedy a přednášky zajímavých hostů připravilo její informační centrum a obchod UPoint. V jeho prostorách byla k vidění také fotografická série Vojtěcha Dudy Olomouc včera a dnes. Další expozice byla na Dolním náměstí.

Lidé si mohli ve velkém formátu přečíst komiks k dějinám Československa, který Univerzita Palackého nedávno vydala. Velkému zájmu návštěvníků se těšil také sobotní slavnostní koncert souboru opery a operety Moravského divadla, který zahrnoval ukázky z děl Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Eugena Suchoně.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto Michaela Valsová | Zdroj ČTK

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Aktualizováno 30. října 2018, 17:00

ROZHOVOR: Studie dávají naději neplodným párům a umožňují IVF léčbu...

pátek, 26. října 2018, 17:00

Docent Aleš Sobek se pro léčbu neplodnosti rozhodl ve čtvrtém ročníku studia medicíny. Za bezmála čtyřicet let pomohl tisícům...

FOTO/VIDEO: Oslavy sta let vzniku Československa v Olomouci zakončil...

neděle, 28. října 2018, 20:30

V nědeli v sedm hodin večer zakončil oslavy 100 let od vzniku Československa na Horním náměstí ohňostroj, který barvami i...

SOUTĚŽ: Soutěžte o tréninkové vouchery do olomouckého BodyBody!

neděle, 28. října 2018, 19:00

Jste milovníci sportu a pohybu a ještě jste nevyzkoušeli fitness studio BodyBody v Olomouci, kde pracují s efektivní metodou...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zamrzlé rybníky musí rybáři provzdušňovat. Jarní výlovy by mohly začít v polovině března

Třeboňští i novohradští rybáři stále provzdušňují rybníky. I když teď přes den teploty v kraji stoupají až k deseti stupňům nad nulu, rybníky jsou většinou ještě zamrzlé. Jarní výlovy by mohly začít už v polovině března.

Trump pozval Babiše do Bílého domu

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše (ANO) do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve Spojených státech by se měla uskutečnit 7. března. Babiše o pozvání informoval americký velvyslanec v Česku Stephen King, řekl český premiér novinářům při návštěvě Izraele. Informaci zároveň King zveřejnil na twitteru. Podle Babiše je pozvání vyvrcholením vztahů mezi ČR a USA, ministerstvo zahraničí to označilo za úspěch české diplomacie. King očekává brzké oficiální potvrzení pozvání z Bílého domu.

V hovězím z Polska se našla salmonela, zavádějí se kontroly

Stát zavádí od čtvrtka kontroly zdravotní nezávadnosti veškerého hovězího masa dovezeného z Polska před jeho uvedením na trh. Důvodem je zjištění veterinářů, že asi 700 kilogramů polského hovězího masa, které bylo skladováno ve středních Čechách u společnosti Frost Logistics, obsahovalo bakterie salmonely. Nyní se zkoumá, zda se prodalo koncovým zákazníkům. Na mimořádném briefingu to oznámil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Vzorky z masa odebírali veterináři v minulém týdnu, dnes přišly výsledky.