Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Oslav 100 let výročí republiky se zúčastnily tisíce lidí

 
pondělí, 29. října 2018, 07:30

Slavnostním ohňostrojem včera v centru Olomouce vyvrcholily čtyřdenní oslavy 100. výročí založení Československa, které byly ve znamení výstav, koncertů, jízd historických vlaků i divadelního představení.

Pestrý program oslav do centra Olomouce přilákal tisíce lidí. Hlavní pietní akt byl v neděli dopoledne uspořádán na Žižkově náměstí u sochy T.G. Masaryka. Vzpomínkové akce se zúčastnili zástupci radnice, krajské samosprávy i sokolové, legionáři nebo hasiči. Odpoledne se pak Horním náměstím rozezněla hudba. Návštěvníkům zahrál Richard Pogoda, Tradicional, Swing band, Red Sock Opera a Radim Schwab se svým bandem.

Součástí doprovodného programu byl i Prvorepublikový biograf s unikátními filmovými snímky a groteskami, který doprovázela živá hudba v Českém rozhlase. Programovou nabídku doplnily i expozice na obou náměstích v centru Olomouce. Lidé si mohli prohlédnout prvorepublikovou školu, prezentaci Akademie věd ČR nebo dobové fotografie Olomouce z roku 1918. Oslavy výročí založení Československa byly v Olomouci zahájeny ve čtvrtek. První položkou v nabitém programu oslav založení moderního státu bylo vystoupení studentů hejčínského gymnázia ve Vlastivědném muzeu.

V pátek byl v centru Olomouce vypuštěn balón s radiovou sondou Hanáckého radioklubu a večer se odehrálo audiovizuální a světelné divadelní představení na budově radnice. Sobotní program oslav zajistila Univerzita Palackého. Besedy a přednášky zajímavých hostů připravilo její informační centrum a obchod UPoint. V jeho prostorách byla k vidění také fotografická série Vojtěcha Dudy Olomouc včera a dnes. Další expozice byla na Dolním náměstí.

Lidé si mohli ve velkém formátu přečíst komiks k dějinám Československa, který Univerzita Palackého nedávno vydala. Velkému zájmu návštěvníků se těšil také sobotní slavnostní koncert souboru opery a operety Moravského divadla, který zahrnoval ukázky z děl Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Eugena Suchoně.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Foto Michaela Valsová | Zdroj ČTK

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Aktualizováno 30. října 2018, 17:00

ROZHOVOR: Studie dávají naději neplodným párům a umožňují IVF léčbu...

pátek, 26. října 2018, 17:00

Docent Aleš Sobek se pro léčbu neplodnosti rozhodl ve čtvrtém ročníku studia medicíny. Za bezmála čtyřicet let pomohl tisícům...

FOTO/VIDEO: Oslavy sta let vzniku Československa v Olomouci zakončil...

neděle, 28. října 2018, 20:30

V nědeli v sedm hodin večer zakončil oslavy 100 let od vzniku Československa na Horním náměstí ohňostroj, který barvami i...

SOUTĚŽ: Soutěžte o tréninkové vouchery do olomouckého BodyBody!

neděle, 28. října 2018, 19:00

Jste milovníci sportu a pohybu a ještě jste nevyzkoušeli fitness studio BodyBody v Olomouci, kde pracují s efektivní metodou...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Poslance Feriho napadli dva muži, byl převezen do nemocnice

Poslance TOP 09 Dominika Feriho dnes odpoledne napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice neznámých mužů. Zraněný Feri byl převezen do nemocnice. Poslanec o tom informoval na twitteru. "Policie po pachatelích pátrá," řekl ČTK policejní mluvčí Vladislav Malcharczik.

První termín přijímacích zkoušek byl dosud úspěšnější

Mezi průměrnou úspěšností z prvního a druhého termínu jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory středních škol byly v minulých letech rozdíly od jednoho do deseti procentních bodů. Uchazeči, kteří využili možnosti konat zkoušky dvakrát, měli lepší výsledek spíše z prvního termínu. Výjimkou byl v roce 2017 test z matematiky pro čtyřleté obory a loni testy z češtiny pro víceletá gymnázia, ve kterých žáci uspěli v průměru lépe až napodruhé.

Ochladí se až příští víkend, kdy přijde místy vydatný déšť

Teplé počasí vydrží i v následujících dnech, podle meteorologů bude v příštím týdnu až nezvykle teplo. Ochladí se na jeho konci, kdy odpolední teploty klesnou místy až o deset stupňů Celsia. V závěru týdne bude také pršet, srážky by mohly být místy i vydatné. Celkově bude období od 22. dubna do 19. května teplotně průměrné, srážkově pak slabě nadnormální nebo normální. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes na webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).