Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nová publikace Štreitových fotografií přibližuje osudy bezdomovců

 
pondělí, 29. října 2018, 19:30

Osudy lidí bez domova přibližuje nová publikace renomovaného fotografa Jindřicha Štreita, kterou vydala Charita Olomouc. Zisk z prodeje knihy nazvané Vzájemnosti použije charita na podporu služeb střediska Samaritán, které v Olomouci pomáhá bezdomovcům. Publikace obsahuje výběr Štreitových fotografií z olomouckého cyklu Kde domov můj, šternberského cyklu Uzel v životě a snímky z českobudějovického a svitavského regionu. Sdělila to Eva Štefková z Charity Olomouc.

„Kniha fotografií, v níž se autor soustředil na osudy lidí bez domova, nechce šokovat scenériemi ze života těch, kteří se ocitli na okraji společnosti. Cyklus vybraných fotografií je nesen v duchu názvu publikace, který odkazuje k potřebě lásky, vzájemného vztahu a lidské důstojnosti, která náleží každému člověku bez rozdílu," uvedla Štefková.

Fotografie doplňuje víc než desítka básnických textů a podle Štreita je kniha víc než sociální dokument. „Pro mě osobně je v této publikaci téma lidí bez domova zajímavě a netradičně pojato právě propojením fotografie a poezie. Fotografie se s texty vzájemně doplňují, a společně tak otevírají dialogický prostor, který má až existenční přesah," uvedl Štreit.

Štreit se problematice bezdomovectví začal věnovat ve spolupráci s charitními sociálními pracovníky v Olomouci a postupně se oblast zájmu rozšířila o Šternberk, Svitavy, České Budějovice, Tábor a Prahu. Doprovázel terénní pracovníky na cestě za lidmi bez zázemí do improvizovaných příbytků ve volné přírodě, do squatů, zahradních chatek, pod mosty a navštěvoval klienty v azylových domech či sociálních bytech.

„Velmi mě těší, že veškerý zisk z této publikace bude věnován právě službám pro lidi bez domova," podotkl Štreit.

Křest knihy s autogramiádou a vernisáží publikovaných snímků bude ve středu 7. listopadu v 17:00 v olomouckém bistru Bistrá kráva a charitním obchůdku Dobrodruhá. Součástí bude výstava fotografií, která potrvá do konce listopadu.

Dvaasedmdesátiletý Štreit dokumentuje dlouhodobě život na venkově a obyvatele českých vesnic. Kromě svého hlavního tématu vesnice zachycuje i těžkou práci v továrnách i sociální témata. Má za sebou na 1300 samostatných výstav a vydal pět desítek fotografických knih. Loni za svou uměleckou i společenskou činnost obdržel Cenu primátora města Olomouce. V dokumentování vesnického života na severu Moravy pokračují jeho studenti z Institutu tvůrčí fotografie v Opavě.

Napsal(a) ČTK | Foto archiv Jindřicha Štreita (Charita Olomouc)

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Aktualizováno 30. října 2018, 17:00

ROZHOVOR: Studie dávají naději neplodným párům a umožňují IVF léčbu...

pátek, 26. října 2018, 17:00

Docent Aleš Sobek se pro léčbu neplodnosti rozhodl ve čtvrtém ročníku studia medicíny. Za bezmála čtyřicet let pomohl tisícům...

Darováním cytoplazmy pomůžete neplodným párům k vytouženému miminku

pondělí, 29. října 2018, 17:00

Přibližně každý pátý pár má problémy s početím potomka. Jejich jedinou možností je pomoc lékařů a ti k tomu potřebují v některých...

Hledá se strom pro vánoční Olomouc. Podívejte se, jak by měl vypadat

pondělí, 29. října 2018, 16:30

Olomouc hledá vánoční strom, který se ve vánočním období stane ozdobou vánočního městečka. To i letos vyroste na Horním a Dolním...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

RECENZE: Kamasi Washington fanouškům naservíroval další epické album

Kamasi Washington je borec… blázen… nebo zkrátka megaloman. Točit tak obsáhlé desky, to se už v dnešním hudebním světě, který čím dál tím víc alba jako taková odsouvá na vedlejší kolej, příliš nevidí. Na 173 minut dlouhý debut Epic navazuje deskou delší o dalších 10 minut. Dostala název Heaven & Earth a je opět naprosto mocným dílem.

Liberec kvůli Czaroteku přijme novou vyhlášku. Jen zkoumám reakce, říká pořadatel události

Velký rozruch vzbudila informace, že se na konec dubna do Krásné Studánky opět chystá Czarotek. Na radnici i Liberecký kraj píší desítky rozhořčených obyvatel, kteří ještě mají v živé paměti loňský pětidenní tekkno maraton. Liberec se ale chce lépe bránit, v příštích dnech má schválit novou vyhlášku o pořádání podobných kulturních akcí.

ÚOHS uložil Finančnímu analytickém úřadu pokutu čtvrt milionu korun za podezřelou zakázku

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 250 tisíc korun pro Finanční analytický úřad ministerstva financí. Podle dřívějšího rozhodnutí ÚOHS chyboval finanční úřad při zadávání veřejné zakázky na dodávku softwaru za 10,5 milionu korun v roce 2017.