Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nová publikace Štreitových fotografií přibližuje osudy bezdomovců

 
pondělí, 29. října 2018, 19:30

Osudy lidí bez domova přibližuje nová publikace renomovaného fotografa Jindřicha Štreita, kterou vydala Charita Olomouc. Zisk z prodeje knihy nazvané Vzájemnosti použije charita na podporu služeb střediska Samaritán, které v Olomouci pomáhá bezdomovcům. Publikace obsahuje výběr Štreitových fotografií z olomouckého cyklu Kde domov můj, šternberského cyklu Uzel v životě a snímky z českobudějovického a svitavského regionu. Sdělila to Eva Štefková z Charity Olomouc.

„Kniha fotografií, v níž se autor soustředil na osudy lidí bez domova, nechce šokovat scenériemi ze života těch, kteří se ocitli na okraji společnosti. Cyklus vybraných fotografií je nesen v duchu názvu publikace, který odkazuje k potřebě lásky, vzájemného vztahu a lidské důstojnosti, která náleží každému člověku bez rozdílu," uvedla Štefková.

Fotografie doplňuje víc než desítka básnických textů a podle Štreita je kniha víc než sociální dokument. „Pro mě osobně je v této publikaci téma lidí bez domova zajímavě a netradičně pojato právě propojením fotografie a poezie. Fotografie se s texty vzájemně doplňují, a společně tak otevírají dialogický prostor, který má až existenční přesah," uvedl Štreit.

Štreit se problematice bezdomovectví začal věnovat ve spolupráci s charitními sociálními pracovníky v Olomouci a postupně se oblast zájmu rozšířila o Šternberk, Svitavy, České Budějovice, Tábor a Prahu. Doprovázel terénní pracovníky na cestě za lidmi bez zázemí do improvizovaných příbytků ve volné přírodě, do squatů, zahradních chatek, pod mosty a navštěvoval klienty v azylových domech či sociálních bytech.

„Velmi mě těší, že veškerý zisk z této publikace bude věnován právě službám pro lidi bez domova," podotkl Štreit.

Křest knihy s autogramiádou a vernisáží publikovaných snímků bude ve středu 7. listopadu v 17:00 v olomouckém bistru Bistrá kráva a charitním obchůdku Dobrodruhá. Součástí bude výstava fotografií, která potrvá do konce listopadu.

Dvaasedmdesátiletý Štreit dokumentuje dlouhodobě život na venkově a obyvatele českých vesnic. Kromě svého hlavního tématu vesnice zachycuje i těžkou práci v továrnách i sociální témata. Má za sebou na 1300 samostatných výstav a vydal pět desítek fotografických knih. Loni za svou uměleckou i společenskou činnost obdržel Cenu primátora města Olomouce. V dokumentování vesnického života na severu Moravy pokračují jeho studenti z Institutu tvůrčí fotografie v Opavě.

Napsal(a) ČTK | Foto archiv Jindřicha Štreita (Charita Olomouc)

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Darováním cytoplazmy pomůžete neplodným párům k vytouženému miminku

pondělí, 29. října 2018, 17:00

Přibližně každý pátý pár má problémy s početím potomka. Jejich jedinou možností je pomoc lékařů a ti k tomu potřebují v některých...

Hledá se strom pro vánoční Olomouc. Podívejte se, jak by měl vypadat

pondělí, 29. října 2018, 16:30

Olomouc hledá vánoční strom, který se ve vánočním období stane ozdobou vánočního městečka. To i letos vyroste na Horním a Dolním...

Zloděj u hřbitova vykradl auto během chvilky způsobil škodu za více...

pondělí, 29. října 2018, 15:00

V pátek odpoledne se zatím neznámý pachatel vloupal do automobilu Ford, které bylo zaparkované u místního hřbitova v obci...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Do roku 2025 má u dálniční policie přibýt 750 služebních míst

Do roku 2025 by mělo v dálničních odděleních Policie ČR přibýt 750 služebních míst. Počítá s tím návrh rozvoje dálničních oddělení, který připravilo ministerstvo vnitra. Během příštího roku by mělo přibýt 231 služebních míst na stávající oddělení a dalších 34 pro postupné obsazení nových oddělení Droužkovice, Borek a Napajedla. Nyní je u dálniční policie 591 obsazených systemizovaných služebních míst.

Před 55 lety byla vynalezena populární remoska

Její obsluha i údržba je jednoduchá, spotřeba energie nízká a životnost dlouhá. Remoska je malá přenosná elektrická pečící mísa či pánev, která vaří, peče, smaží, dusí i opéká a připravit se v ní dá téměř cokoli. Remoska je českým vynálezem, její ochranná známka byla zapsána 21. července 1964. A i když s existencí měla už párkrát na kahánku, hospodyňky na ni dodnes nedají dopustit.

Kaspersky: Falešná aplikace FaceApp šíří nevyžádanou reklamu

Na internetu se objevila falešná aplikace, která se vydává za populární nástroj pro úpravu fotografií FaceApp. Mobilní zařízení uživatelů infikuje programem pro nevyžádanou reklamu MobiDash. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab. Aplikace FaceApp od ruských vývojářů Wireless Lab se stala v posledních týdnech hitem. Pomocí nástrojů umělé inteligence dokáže vyfotografovanou osobu nechat zestárnout, omládnout, nebo dokonce změnit pohlaví. V souvislosti s ní se ale objevilo i varování před narušením soukromí, protože aplikace posílá fotografie k úpravě na servery mimo zařízení uživatele.