Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nová publikace Štreitových fotografií přibližuje osudy bezdomovců

 
pondělí, 29. října 2018, 19:30

Osudy lidí bez domova přibližuje nová publikace renomovaného fotografa Jindřicha Štreita, kterou vydala Charita Olomouc. Zisk z prodeje knihy nazvané Vzájemnosti použije charita na podporu služeb střediska Samaritán, které v Olomouci pomáhá bezdomovcům. Publikace obsahuje výběr Štreitových fotografií z olomouckého cyklu Kde domov můj, šternberského cyklu Uzel v životě a snímky z českobudějovického a svitavského regionu. Sdělila to Eva Štefková z Charity Olomouc.

„Kniha fotografií, v níž se autor soustředil na osudy lidí bez domova, nechce šokovat scenériemi ze života těch, kteří se ocitli na okraji společnosti. Cyklus vybraných fotografií je nesen v duchu názvu publikace, který odkazuje k potřebě lásky, vzájemného vztahu a lidské důstojnosti, která náleží každému člověku bez rozdílu," uvedla Štefková.

Fotografie doplňuje víc než desítka básnických textů a podle Štreita je kniha víc než sociální dokument. „Pro mě osobně je v této publikaci téma lidí bez domova zajímavě a netradičně pojato právě propojením fotografie a poezie. Fotografie se s texty vzájemně doplňují, a společně tak otevírají dialogický prostor, který má až existenční přesah," uvedl Štreit.

Štreit se problematice bezdomovectví začal věnovat ve spolupráci s charitními sociálními pracovníky v Olomouci a postupně se oblast zájmu rozšířila o Šternberk, Svitavy, České Budějovice, Tábor a Prahu. Doprovázel terénní pracovníky na cestě za lidmi bez zázemí do improvizovaných příbytků ve volné přírodě, do squatů, zahradních chatek, pod mosty a navštěvoval klienty v azylových domech či sociálních bytech.

„Velmi mě těší, že veškerý zisk z této publikace bude věnován právě službám pro lidi bez domova," podotkl Štreit.

Křest knihy s autogramiádou a vernisáží publikovaných snímků bude ve středu 7. listopadu v 17:00 v olomouckém bistru Bistrá kráva a charitním obchůdku Dobrodruhá. Součástí bude výstava fotografií, která potrvá do konce listopadu.

Dvaasedmdesátiletý Štreit dokumentuje dlouhodobě život na venkově a obyvatele českých vesnic. Kromě svého hlavního tématu vesnice zachycuje i těžkou práci v továrnách i sociální témata. Má za sebou na 1300 samostatných výstav a vydal pět desítek fotografických knih. Loni za svou uměleckou i společenskou činnost obdržel Cenu primátora města Olomouce. V dokumentování vesnického života na severu Moravy pokračují jeho studenti z Institutu tvůrčí fotografie v Opavě.

Napsal(a) ČTK | Foto archiv Jindřicha Štreita (Charita Olomouc)

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Aktualizováno 30. října 2018, 17:00

ROZHOVOR: Studie dávají naději neplodným párům a umožňují IVF léčbu...

pátek, 26. října 2018, 17:00

Docent Aleš Sobek se pro léčbu neplodnosti rozhodl ve čtvrtém ročníku studia medicíny. Za bezmála čtyřicet let pomohl tisícům...

Darováním cytoplazmy pomůžete neplodným párům k vytouženému miminku

pondělí, 29. října 2018, 17:00

Přibližně každý pátý pár má problémy s početím potomka. Jejich jedinou možností je pomoc lékařů a ti k tomu potřebují v některých...

Hledá se strom pro vánoční Olomouc. Podívejte se, jak by měl vypadat

pondělí, 29. října 2018, 16:30

Olomouc hledá vánoční strom, který se ve vánočním období stane ozdobou vánočního městečka. To i letos vyroste na Horním a Dolním...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministr spravedlnosti Kněžínek oznámil odchod, střídá ho Benešová

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) oznámil, že se k 30. dubnu rozhodl rezignovat. Ve funkci ho nahradí poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Marie Benešová, kterou nominoval premiér Andrej Babiš (ANO). Hrad už potvrdil, že ji prezident jmenuje. Část opozice pokládá odchod Kněžínka za vynucený a výměnu dává do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, v níž předseda vlády čerstvě čelí návrhu na podání obžaloby.

Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o 31 haléřů

Průměrné ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu nadále stoupaly. Benzin od minulé středy zdražil o 31 haléřů na 32,55 koruny za litr. Naftu tankují motoristé v průměru za 31,85 koruny za litr, o 15 haléřů víc než před týdnem. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Řidička trolejbusu v Budějcích řídila pod vlivem drog, za jízdy si měla lakovat i nehty

Policisté v Budějcích vyšetřují případ řidičky, která v pátek 12. dubna před polednem řídila trolejbus pod vlivem drog. Hlídka si na ženu počkala na konečné zastávce na sídlišti Máj, kde ji otestovali na alkohol a přítomnost drog. Zkouška na drogy byla pozitivní.