Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dobrovolníci budou prodávat květy vlčího máku, výtěžek půjde na pořízení nahrávek válečných veteránů

 
čtvrtek, 1. listopadu 2018, 09:00

Na pořízení nahrávek vzpomínek účastníků druhého a třetího odboje bude použit výtěžek z veřejné sbírky, kterou ke Dni válečných veteránů pořádají organizátoři projektu Paměť národa.

V listopadu do ulic 34 měst po celé České republice vyrazí stovky dobrovolníků prodávat květy vlčího máku, které jsou symbolem válečných veteránů. Dnes to řekl ředitel středomoravské pobočky Paměti národa Petr Zavadil. Na Moravě bude sbírka zorganizována od 9. do 11. listopadu například v ulicích Olomouce, Zlína, Šumperka, Vsetína, Uherského Hradiště, Brna či Ostravy.

Už od 1. listopadu bude ale sbírka zahájena v knihovnách a vybraných obchodech. Loni se podle Zavadila po celém Česku rozdalo přes 30 tisíc máků a vybralo 750 tisíc korun. Letos Paměť národa distribuuje 50 tisíc květů. Paměť národa má podle Zavadila vytipované válečné veterány, jejichž životní příběh plánuje zdokumentovat. V Paměti národa je už uloženo více než 7 tisíc nahrávek včetně téměř devětset příběhů válečných veteránů z 2. světové války a více než tisíc účastníků 3. odboje, kteří se postavili komunistické totalitě.

Díky sbírce jsme například natočili příběh pana plukovníka Aloise Dubce, který za druhé světové války bojoval v Itálii jako partyzán a poté prošel také výcvikem u RAF. Vyprávěl nám, jak během působení u partyzánů postřelil nepřítele do ruky. Ten si před něj klekl a prosil o milost," uvedl Zavadil. Partyzán Dubec zajatci nejprve vzal peněženku, aby získal finance pro odboj.

V peněžence viděl fotku nepřítele s jeho dětmi. V ten okamžik si uvědomil, že ten muž je v první řadě otec od rodiny a až potom nepřítel a nechal ho jít," podotkl Zavadil. V České republice podle údajů Post Bellum žije posledních 440 válečných veteránů z 2. světové války. Z toho na východní frontu připadá 116 žijících veteránů a na západní frontu 28. Nejvíce má Česká republika novodobých veteránů, kterých je zhruba 14 200.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Tisková zpráva | Zdroj ČTK

Kam dál?

Aktualizováno 17. listopadu 2018, 18:00

FOTO: Cyklostezka Litovelským Pomoravím zůstává neprůjezdná, most se...

sobota, 22. září 2018, 10:00

Konec stavby mostu u rozcestí Litovel - Březové na cyklotrase číslo 51 se posunul na konec ledna 2019. Během stavby došlo k...

Na Dušičky se otevře poradna Hořec, přestěhovala se do nové budovy...

čtvrtek, 1. listopadu 2018, 07:30

Poradna Hořec se přestěhovala do novostavby II. Interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Otevře se na Dušičky, tedy 2....

Legendární Beatles v baletním představení uvede Moravské divadlo

středa, 31. října 2018, 21:00

Moravské divadlo v Olomouci uvede v pátek premiéru představení The Beatles Celebration. Poctu legendární skupině vzdá divadlo v...

Policisté byli hromadně darovat krev v olomoucké Fakultní nemocnici

středa, 31. října 2018, 20:30

Stává se již tradicí, že policisté a občanští zaměstnanci Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje hromadně dvakrát ročně...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Brno chce mít postavenou halu pro případné mistrovství světa v hokeji v roce 2024

Brno chce pořádat mistrovství světa v hokeji v roce 2024. Město i kraj podepsali tento týden memorandum o spolupráci se státem na společném financování. Zatím však není určené, kdo kolik přispěje.

FOTO, VIDEO: Policisté si na řidiče nově posvítí autobusem, vidí i do kabiny kamionů

Po silnicích Libereckého kraje pluje nový nenápadný bílý koráb... Policejní autobus, který se zaměřuje na dodržování pravidel u nákladních automobilů. Ale neuniknou mu ani osobáky. Jak to celé funguje, jsem si byla vyzkoušet i já.

Olomoučtí fanoušci chystají celostadionové choreo. Bude to peklo, vzkazují

Olomoučtí hokejisté ve čtvrtfinále playoff bojují proti plzeňským indiánům. Stav série, která se hraje na čtyři vítězné zápasy, je vyrovnaný 1:1 a olomoucká Plecharéna bude první dvě domácí čtvrtfinále hostit v pátek a v sobotu. Fanoušci už chystají celostadionové choreo. O tom, jak vzniká, jsme si povídali s Karolínou Vlčkovou, která je jednou z hlavních postav jádra fanoušků olomouckého hokeje.